Jsx & Typescript

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Front end yazan müridler iyisini kötüsünü bi yorumlarmısınız.

UI da yazıp kullanacağımız bir REACT framework için hatta storybook için jsx yazmak mı (performansı artısı eksisi nedir?) yoksa typescript yazmak mı (artısı eksisi nedir?)

ne dersiniz?

rappermcs tarafından 08/Şub/18 19:27 tarihinde düzenlenmiştir

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

gececiler için yukarı.. :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

buralara baktın di mi https://www.quora.com/Should-I-use-TypeScript-or-JSX

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    nevorapat bunu yazdı

Baktım hocam. Birisi elmaysa diğeri armut diyorlar.

Lakin ikisiyle de yazılabiliyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

her ikisini de kullanabilirsin. kullanım amaçları birbiriyle alakasızdır. Düz js yazmaktansa typescript ile daha oop yapılar oluşturabilirsin sonunda javascripte derlenir.

Mesela;

javascriptle bir sınıf oluşturacaksak ;

var Ornek = (function () {
    function Ornek(mesaj) {
    this.greeting = mesaj;
    }
    Ornek.prototype.yazdir = function () {
    return this.mesaj;
    };
    return Ornek;
    })();

typescript ile bir sınıf oluşturacaksak;

class Ornek {
    constructor (gelen: string) {
    this.mesaj = gelen;
    }
    yazdir() {
    return this.mesaj;
    }
    }

bu şekilde olur gördüğün gibi typescript daha düzenli.

Jsx ise javascript içerisinde html taglarını kolayca kullanabilirsin.  mesela;

componentinde div içerisinde span olacak olsun  jsx kullanmazsan;

var Comp= React.createElement("div",
    React.createElement("span")
    )

eğer jsx kullanırsan;

var Comp =
    <div>
    <span />
    <div>

bu şekilde kullanabilirsin. en sonunda bu da direk javascripte derlenir.

İkisi de projeyi build alırken derleneceği için sayfaların çalışma sırasında performansı etkilemez. 

Cosmic tarafından 09/Şub/18 08:39 tarihinde düzenlenmiştir

Bittik biz bittik
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ocr1991
    ocr1991's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

UI da yazıp kullanacağımız bir REACT framework için hatta storybook için jsx yazmak mı (performansı artısı eksisi nedir?) yoksa typescript yazmak mı (artısı eksisi nedir?)

ne dersiniz?

ts ile react aslinda ikisi farkli seyler hocam react yazarken zaten jsx yazmiosun webpack,gulp gibi build toollarindan birini kullaniyosun direk js ile yazabiliyosun typescript olayi javascriptin tutarsiz standart olmayan yaziminin onune gecmek icin cikmis bisey ve sana javascript alaninda static type kontrolu sagliyor acikcasi seveni cok c# .net yazanlar icin nimetdir cunku syntax olarak cok benziyo sahsen ben typescript kullanmayi sevmiyorum coffescript gibi typesccript gibi js e convert eden seyler benim hosuma gitmiyor direk pure js,es6 yazmayi tercih ediyorum. js tarafinda facebook da static type kontrolu icin flow diye birsey cikardi direk js ilede type kontrolu yapabiliyorsun bunuda arastirabilirsin

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    Cosmic bunu yazdı

her ikisini de kullanabilirsin. kullanım amaçları birbiriyle alakasızdır. Düz js yazmaktansa typescript ile daha oop yapılar oluşturabilirsin sonunda javascripte derlenir.

Mesela;

javascriptle bir sınıf oluşturacaksak ;

var Ornek = (function () {
    function Ornek(mesaj) {
    this.greeting = mesaj;
    }
    Ornek.prototype.yazdir = function () {
    return this.mesaj;
    };
    return Ornek;
    })();

typescript ile bir sınıf oluşturacaksak;

class Ornek {
    constructor (gelen: string) {
    this.mesaj = gelen;
    }
    yazdir() {
    return this.mesaj;
    }
    }

bu şekilde olur gördüğün gibi typescript daha düzenli.

Jsx ise javascript içerisinde html taglarını kolayca kullanabilirsin.  mesela;

componentinde div içerisinde span olacak olsun  jsx kullanmazsan;

var Comp= React.createElement("div",
    React.createElement("span")
    )

eğer jsx kullanırsan;

var Comp =

bu şekilde kullanabilirsin. en sonunda bu da direk javascripte derlenir.

İkisi de projeyi build alırken derleneceği için sayfaların çalışma sırasında performansı etkilemez. 

Bilgilendirme için teşekkürler hocam son 3 aydır bunlarla yandı beynim:)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    ocr1991 bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı

ne dersiniz?

ts ile react aslinda ikisi farkli seyler hocam react yazarken zaten jsx yazmiosun webpack,gulp gibi build toollarindan birini kullaniyosun direk js ile yazabiliyosun typescript olayi javascriptin tutarsiz standart olmayan yaziminin onune gecmek icin cikmis bisey ve sana javascript alaninda static type kontrolu sagliyor acikcasi seveni cok c# .net yazanlar icin nimetdir cunku syntax olarak cok benziyo sahsen ben typescript kullanmayi sevmiyorum coffescript gibi typesccript gibi js e convert eden seyler benim hosuma gitmiyor direk pure js,es6 yazmayi tercih ediyorum. js tarafinda facebook da static type kontrolu icin flow diye birsey cikardi direk js ilede type kontrolu yapabiliyorsun bunuda arastirabilirsin

Bende seninle aynı durumdayim. C# .net yazdık bugüne kadar hep ama typescript sevemedim hiç içime sinmedi.

Lakin şirkette bir typescript fan boyu mimar var onu egale etmem lazım. 

Flow tam aradığım koz olarak kullanabileceğim bir şey cok saol. Bunun gibi jsx adına ortaya koyabilecek eslint tir prettier gibi eklentiler neler olabilir?

rappermcs tarafından 09/Şub/18 23:26 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Yani typescript de bu var dediğin de jsx le de böyle çözülüyor o konu demem lazım:)

Microsofttan danışman geliyor react jsx le yazılır diyor bizim eski kafalar takmışlar bir typescripte kafayı gidiyorlar.

rappermcs tarafından 09/Şub/18 23:29 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

Yani typescript de bu var dediğin de jsx le de böyle çözülüyor o konu demem lazım:)

Microsofttan danışman geliyor react jsx le yazılır diyor bizim eski kafalar takmışlar bir typescripte kafayı gidiyorlar.

o dediğini sadece jsx için diyemezsin. typescript ile yapabileceğin şeyi jsx+react ile yapabilirsin ancak sadece jsx ile yapamazsın.

Typescript iyidir candır bu arada. siz ne yazacaksınız projeyi detaylı anlat istiyorsan en iyi çözümü şu şu sebepten şunu kullanmak daha iyi olur diye anlatayım ona göre dersin bunu bunu böyle yapalım diye

Cosmic tarafından 14/Şub/18 07:02 tarihinde düzenlenmiştir

Bittik biz bittik
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    Cosmic bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı

o dediğini sadece jsx için diyemezsin. typescript ile yapabileceğin şeyi jsx+react ile yapabilirsin ancak sadece jsx ile yapamazsın.

Typescript iyidir candır bu arada. siz ne yazacaksınız projeyi detaylı anlat istiyorsan en iyi çözümü şu şu sebepten şunu kullanmak daha iyi olur diye anlatayım ona göre dersin bunu bunu böyle yapalım diye

5 yıllık bir proje. Server tarafında .net core, ui da react kullanarak şirketin ERP uygulamasını baştan yazacağız. Azure, microservices, ddd, ux vs herşey işin içinde :)

Ben ui tarafindayim. Ui da 2 ye ayrıldı.storybook ve ui framework olarak. Ben öncelikli olarak storybook tarafında component geliştireceğim sonrasında ui frameworkune katilacagim. Tabi bu işler bitince ana projeyi yazmaya başlayacağız. 3 kademeli bir iş yani. Storybook tarafını jsx yazacağız lakin ui framework te typescript kullanılacak. He ana projeyi yazarken typescript bencede kullanılmalı lakin storybook ve framework jsx olsun diye ısrar ettim. Sadece storybook u kurtarabildim:)

Özetle konu bu şekilde hocam:)

Toplam Hit: 1176 Toplam Mesaj: 11
jsx typescript