folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kablosu Kırık Kulaklıkla Ses Ayrıştırma

Kablosu Kırık Kulaklıkla Ses Ayrıştırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

merhaba hocalar.

elimde bir kulaklık var bunun kablosu kırıldığı için oynadığım zaman ses gelip gidiyor sabit tutarsam kulaklık çalışıyor.

yanlız dün birşey fark ettim linkin parkın bir müziğini dinlerken kulaklık kırık olduğu için düzelsin diye oynayıp duruyordum birden sadece elektro gitarın distortion seslerini duymaya başladım o şekilde sabit tutarak devam ettim sadece şarkının distortion gitarının sesi geliyordu. aynı şekilde 1-2 şarkıda daha denedim aynı şekilde sadece distortion lar geliyordu. 

bu bir tesadüfmü yoksa kulaklığın içindeki bazı kabloları keserek kanal kanal müziği ayırmamız mümkünmüdür. ben gitar çaldığım için sadece gitar tonlarını duymam çok iyi oldu en azından şarkı çıkarırken kolaylık oluyor.

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam o olay telefonlardada oluyor denemek lazim tamamen bi teori ama stereo daki canli uclari arti eksi gibi kullanirsan sesi basarak o tonlarda ses veriyor yani soyle ses calismasi icin 1 + 1 - uclar var stereo 2 + 1 - uc var eksi uc yerine arti ucu baglarsan ses bu sekilde cikabiliyor telefon kulakligini takarken tam oturma esnasinda tutarsan o sesi tekrar duyabilirsin

delimiyim ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Nokia xpress music kulaklığında başıma gelmişti, kulaklığı kendi telefonundan başka telefona ya da alete takınca şarkının sözleri yoktu sadece altyapı sesi geliyordu. Hatta bazı rap şarkılarında olur ya sözün son kelimesi bağırarak veya değişik sesle söylenir ya da yeah vs. Bunlar da şarkıda oluyordu ama sözler olmuyordu. Hatta ve hatta bilgisayarda vokalleri kesmeye çalıştığımda altyapıdaki bazı sesler kaybolurken/bozulurken bu kulaklıktan dinlediğimde her şey yerli yerinde sadece sözler yoktu. Çok hoş bir şey. Detayı bilen anlatınlatırsa sevinirim ben de.

CaniSokucu tarafından 30/Eyl/16 15:30 tarihinde düzenlenmiştir

Şafak 1152!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

merhaba hocalar.

elimde bir kulaklık var bunun kablosu kırıldığı için oynadığım zaman ses gelip gidiyor sabit tutarsam kulaklık çalışıyor.

yanlız dün birşey fark ettim linkin parkın bir müziğini dinlerken kulaklık kırık olduğu için düzelsin diye oynayıp duruyordum birden sadece elektro gitarın distortion seslerini duymaya başladım o şekilde sabit tutarak devam ettim sadece şarkının distortion gitarının sesi geliyordu. aynı şekilde 1-2 şarkıda daha denedim aynı şekilde sadece distortion lar geliyordu. 

bu bir tesadüfmü yoksa kulaklığın içindeki bazı kabloları keserek kanal kanal müziği ayırmamız mümkünmüdür. ben gitar çaldığım için sadece gitar tonlarını duymam çok iyi oldu en azından şarkı çıkarırken kolaylık oluyor.

abi :) kulaklığın stereo , her hoparlöre 2 kablo gidiyor , ama kulaklıkta 3 uç var.

buda demektir ki bir ortak uç var :) oda kulaklığın en dışındaki bölüm.

sen burda GND yi ortak alıyorsun , kulaklığı tam takmadığında veya iletim problemi olduğunda GND den sadece sag ve sol arasındaki fark sesi gelir ortak ucu yine jack üstünden alarak

bu nedenle sadece aynı sesleri duyuyorsun kulaktan. bu kulaklığın 3 uçlu olmasından kaynaklanıyor.

misal 4 uçlu telefon kulaklarını , mp3 çalara taktığınızda ya sesi düşük alırsınız ya da saçma sapan gelir.

ama kulaklık üstündeki tuşa bastığınızda ses düzelir ve netleşir. buda bağlantıyı sag sol 2 baglantı ile değil , sag sol ve ortak uç olarak devreyi tamamladığı içindir :D

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

sen burda GND yi ortak alıyorsun , kulaklığı tam takmadığında veya iletim problemi olduğunda GND den sadece sag ve sol arasındaki fark sesi gelir ortak ucu yine jack üstünden alarak

bu nedenle sadece aynı sesleri duyuyorsun kulaktan. bu kulaklığın 3 uçlu olmasından kaynaklanıyor.

misal 4 uçlu telefon kulaklarını , mp3 çalara taktığınızda ya sesi düşük alırsınız ya da saçma sapan gelir.

ama kulaklık üstündeki tuşa bastığınızda ses düzelir ve netleşir. buda bağlantıyı sag sol 2 baglantı ile değil , sag sol ve ortak uç olarak devreyi tamamladığı içindir :D

peki hocam bu sadece şarkıya göre değişen bir duyma değişikliğimi olur yoksa standart olarak mı çünkü benim denediğim 3 şarkıda dist gitar duyuluyordu yani eğer böyle ise ben sadece bu şekilde eksik devreli kablo üretip bunu şarkı altyapısı ayrımında kullanabilirim.

furkiak tarafından 30/Eyl/16 16:50 tarihinde düzenlenmiştir

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı
    baristbt bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

peki hocam bu sadece şarkıya göre değişen bir duyma değişikliğimi olur yoksa standart olarak mı çünkü benim denediğim 3 şarkıda dist gitar duyuluyordu yani eğer böyle ise ben sadece bu şekilde eksik devreli kablo üretip bunu şarkı altyapısı ayrımında kullanabilirim.

tamamen şarkıya göre hocam , misal bir rap parçası açtığında sadece nakaratta back vocalin girdiği sesleri duyarsın , senin parçalarda bu gitar sesi olmuş , kiminde davul olur , kiminde boguk olur.

bu kanallara kaydedilen ve kayıt şekliyle alakalı

http://www.leyladansonra.com/
Toplam Hit: 2386 Toplam Mesaj: 6
kulaklık kanal