Kağıt Restorasyonu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Merhaba,

Elimdeki eski evrakları düzgün şekilde saklayabilmek, ömrünü uzatmak için işlemden geçirmek istiyorum. Bana gelene kadar kötü şartlarda saklandığı için bazıları katlanmış ve katlarını oda şartlarında açmak evraka zarar veriyor. Sanıyorum saf su ve bazı çözeltilerle bu durum basit şekilde aşılıyor fakat makbuzlar matbu/elyazısı karşık olduğu için göze alamıyorum. Esasında maddi kıymeti olmayan objeler ama 1900'lerdeki dedelerimin adının üzerinde bulunduğu kağıt parçaları olması sebebiyle benim için çok kıymetliler. Ara ara bakıyorum bir iki makale indirdim okuyacağım fakat kestirmeden bu iş ilmi şekilde şöyledir diyerek yöntem/anahtar kelime verecek arkadaşlar olursa gidiş yolumu kısaltmış olurum.

yawuz tarafından 02/Kas/18 23:05 tarihinde düzenlenmiştir

tahribat.com a can feda
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Tahribat çok ilginç bir ortam. Takipteyim. Evraklarla ilgili örnek foto varsa paylaşabilir misin ?

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Örnek olarak böyle bir tane var. Hepsi bu derece kötü değil ama yirmi seneye evraklardan eser kalmaz gibi duruyor, kağıtların vasıfları çok kötü yani bir Japonya değilmişiz o zamanda. 

tahribat.com a can feda
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam bizim kutuphanede de 200-300 yilik kitaplar var, kutuphanelerle

iletisime gecip sorsana bi onlar bilir belki

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

@yolbulucu uygulama yaptıklarını sanmıyorum kütüphanelerin ama yazma eserler kütüphanesi var gidip bakacağım, soracağım.

tahribat.com a can feda
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Hacı mayk sana Süleymaniye Kütüphanesi yada ISAM derman olur. 

Toplam Hit: 1214 Toplam Mesaj: 6
restorasyon kağıt