folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kapitalizm Nedir, Ondan Ne İstiyorsunuz ?

Kapitalizm Nedir, Ondan Ne İstiyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    firuz20
    firuz20's avatar
    Erkek

Merhabalar Beyler

Zumsuk, ekonomi sistemlerinden önce mülkiyet kavramının nasıl ortaya cıktıgı konusunda bir araştırma yaptın mı? Veya bilgin var mı? önce mülkiyet kavramının çıkışını anlarsan, sanırım bu soruyu sormana bile gerek kalmayacak.

Credo quia absurdum!!Entropy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

adı  üstünde "kapital" izm, yani "anamalcılık" sermayecilik yabi sermayeyi her türlü değerin üstünde tutmadır...

körsen, sağırsan hastaysan çalışmaya ve yaşamya hakı yoktur .. sağlamlar seni ezip geçecektir.. vs vs vs..

daha ne bileyim... kutsal petrol savaşlarıdır, ırakdır, afganistandır, libyadır.. kara afrikada bir yerdir.. soykırımlardır.. kanlı elmmaslardır.. kıtlıktır.. dünya savaşalrıdır..

bu kıtayı majesteleri kraliçenin toprağı ilan ediyorumdur.. yerlileri kılçtan geçirmedir.. kıralın kontrolünde türemiş piçleri  (fuck) oralara yerleştirmektir..

oku  biraz..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

hay kapitalizmin..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

VBDream bunu yazdı:
    -----------------------------

bişey yazmadan önce bunu izleyin

http://www.imdb.com/title/tt1232207/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Allahın 10 pulunu bekleyedursun 10 kul

Bir kula dokuz, dokuz kula bir pul.

NFK

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Başlığı görünce "leave the emo kids alone" diye ağlayan kız geldi aklıma çağrışım yaptı vallaha.Ayrıca sorun yanlış biz kapitalizmden bişey istemiyoruz önemli olan kapitalizmin bizden neler istediği.

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

öncelikle Ekonomi biliminde ekonomik sistemler 2ye ayrılır(sermayeyi yönetenlere göre sınıflandırma),

eğer sermaye özel kişiler tarafından sahiplenebiliyorsa liberal (özgürlükçü) sistem

eğer sermaye ortak olarak paylaşılıyor ve özel kişiler artı değere el koyamıyorsa sosyslist (toplumcu) sistem denir.

Bunun dışında ekonomik sistem yoktur. Birkarç kavram kargaşası yaşıyorsun öncelikle:

faşizim yönetimin şeklini gösterir sosyalist yada liberal ekonomiye sahip olup faşistçe yönetilen, hatta totaliter, monarşik yada demokratik biçimli biçimller olabilir olmuştur.

Komünizm ise sosyalist ekonominin bir üst aşaması olup yeryüzünde asla yaşanmamıştır. Sosyalizmde yöneticiler ve bürokrasi vardır, tüm dünya sosyalist evrimi gerçekleştirememiştir. Bu yüzden sınırlar ve hala sınıflar vardır. Komünist ülküde ise tüm dünyada sınırlar sınıflar ve yönetimler kalkmış insanlık artı değer problemini çözmüş ve sadece biliim ve sanat üreten canlılar haline gelmişlerdir. Tekrar ediyorum komünizm hiç yaşanmamıştır.

Sosyalizm ise tek bir method ile işlemez yugoslavyada sscb'de korede çinde kübada türkiyede amerikada kısacası tüm dünya devletlerinde sosyalist politikalar kullanılmıştır. hiçbir ülkede saf liberalizm yada saf sosyalizm yaşanmadığı gibi kendine sosyalist diyen ülkelerde bile birçok ayrı yöntem incelenmiş kullaılmış hatta bazı piyasalar regüle edilmiştir.

Asıl soruna gelirsem Kapitalizm insanların hak ettiği tek ve en iğrenç sistemdir daha iyi koşullar insanın bencilliğiyle genetik yapısıyla malesef uyuşmaz. Gönül farklı olsun isterdi ama durum buyken bencil insanoğlu yokolmayı yani kapitalizmi hakediyor,

KAPİTALİZM BUDUR! -->  http://atmaca38.blogcu.com/pulitzer-odullu-akbaba/86949

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

kalemlik bunu yazdı:

ben yönetici olsaydım şu an uygulanan karma sisteme, komunizmin kooperatif (kolhoz) mantığını -tamamen gönüllü olacak şekilde- monte ederdim. böylelikle kırsal alanda işsizlik diye bir sorun ortadan kalkmış olcak. o zaman türkiye patladı gider :)

Daha dün buraya yazmıştım bugün haber olmuş :D Tarım bakanlığı hayalimin bir benzerini - gelişmemiş hali- planlamış. Sonrada hükümet neden %50 oy alıyo diyolar...

Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı "Hudutsuz, Ürün Köy Projesi" ile tarlalar arasındaki sınırlar kaldırılıyor. Çiftçiler sahip oldukları toprak kadar üretimden pay alacak. http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18117649.asp?gid=381

Dünyayı iyiler kurtaracak.
Toplam Hit: 5558 Toplam Mesaj: 49