folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kasa Fan Yönü Ne Tarafa Doğru Olmalı

Kasa Fan Yönü Ne Tarafa Doğru Olmalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar evdeki bilgisayar çok ses yapıyor diye fanı çıkarıp yağlayayım dedim. Fakat şimdi takarken ne tarafa doğruydu hatırlayamıyorum. Sanırım içerden dışarı üflüyordu ama düşündüm de, zaten kasa açık takıkıyoruz içerden dışarı yerine dışarıdan içeri üflese daha mı iyi olur? Yoksa elektroniğe doğru toz falan üfleyeceğinden daha mı kötü olur?

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Genelde pasif soğutma kullanılır. Eğer içeriye üflerse olan biten pisliği PC ye doldurur bu seferde tam tersine ısınma sorunları hatta içeriye dolusan toz nemlendiğinde de kisadevre sorunları baslar

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Kasanın arkasındaysa dışarı doğru üfler, önündeyse içeri doğru üfler genelde.

Şafak 1152!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Kasa içi sirkülasyon önden hava girer arkadan çıkar.  yaprakların içi nereye bakıyorsa oraya doğru hava üfler.

İdeal kasa soğutması 5 fan dır. 2 öne kasaya hava alma 2/1 arkaya egzos 2/1 de üste

dcpromo tarafından 05/Eki/18 15:22 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hava bir yerden girmeli bir yerden cikmali iceride de olabildiğince isinan yerlerin üzerinden gecmeli.

Üflediği yöne hava ile beraber toz da uflediği icin bir genelleme yapacak olursak cok gozuken on taraftan havayi iceriye alip arkaya dogru ufler ise pisliği arka tarafa atarsın. bu sayede 3-4 ayda bir kasanin arkasini temizler isen hem pc'n temiz olur hemde on den güzel bir goruntu elde edersin.

psu üste olan kasalarda isi yukari doğru hareket ettiği icin psu daha kolay bozulur diye bir soylenti cikartmişlar ama hiç umursa kasa icinde alt ve üst taraf sürek li hava sulkulasyonunda olacağı icin en fazla 2-3 derece isi farki olur. buda pek umursanacak bir fark değil. tersine düşün psu nun üzerinde ekran karti ve cpu gibi uniteler var ise onlar mi bozulsun dersin ??

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

dışarıya üflemeli diye biliyorum, ancak hava aldığı kanallar da en az fan kadar önemli tabi.

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saku
    saku's avatar
    Erkek

Takıldığı yere göre değişir. Kasanın önündeyse içeri üfler, arkasındaysa dışarı üfler, yukarısındaysa dışarı üfler, yan kapaktaysa da dışarı üfler. Bu yönler fanın plastiğinin üstünde gösterilir. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Toz konusu bana da mantıklı gelmişti o yüzden içerden dışarıya üfler şekilde yerleştirdim.

ben de sevgiden yanayım...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

bende şundan sipariş ettim : https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot-DC-3-7V-0-1A-Micro-DIY-Helicopter-Aircraft-Coreless-Motor-K151-Large-Torque/32822904264.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.395f4c4ddBNpuw

bunları bi boruya bağlayıp laptopun hava aldığı ve üflediği yerlere ucunu bağlayıp deli gibi sirkülasyon yaptırmaya çalışıcam :D 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 1325 Toplam Mesaj: 9
fan fan yönü