Kendi Evinde Server Yapmak !!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    semig0d
    semig0d's avatar
    Erkek

Arkadaşlar baştan sööliyim kimseye satmayı düşünmüyorum hatta böyle bir imkanımda yok. Sadece öğrenmek istediğim birkaç şey var..

1. Öncelikle Hosting olarak kullanacağımız Pcyi aynı anda DNS server olarakta kullanabilirmiyiz?
    2. Ayrıca merak ettiğim bizde uzantı açabilirmiyiz? (.tk gibi örneğin)

Cevabınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler

God Bless The Net !!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Server işletim sistemlerinde DNS server diye bir şey var ama kullanmayı beceremedim,kasmadımda.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

http server'ı ; apache server ile rahatlıkla yapabilirsin...

ftp server'ı ; BulletProof FTP Server  ile yapabilirsin...

ben zamaninda deneme falan yapmistim ama baglanti hizi yavas olunca pek bi işe yaramiyo...

ama dns server'ı bende bi turlu beceremedim, sonra birakmistim, nasil yapiliyo, işleyiş mantığı nasildir, birisi anlatabilirmi???

nox...!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

evine bir dedicated kapatıp iyide bağlantı sağlarsan çok rahat hosting şirketini kurarsın
    bağlantınının t2 yada t1 sabit ipli olması gerekli ( uydu işini görür ama çok nmasraf çıkarır hedefin çok büyük diyilse adsl le yetinebilirsin ) irc işinede giriceksen bikaç ip satın alman gerekiyo

bu işi yapacak arkadaşlara işi kısaca anlatıyım;

öncelikle sistemine şiddetle rehat linux 9 kurmanı tavsiye ederim enterprise verison kurmak için henüz çok erken...
    ardından en güncel kernel verisonunu çek eğer müşteriye açıcaksan telnetserver, irc izin vericeksen bitchx tcl vs... gibi rpm leri rpmsearch dan bulup indirmen ve sisteme kurman gerekli ardından webmin ve psa kurarsan işin  daha kolaylaşır...

işin mantığı şudur:

makineden istediğiniz bir yada bikaç ip apacheye atanır apache bu iplere virtural web serverlar yada dedicated web serverlar açabilir iksinin arasındaki fark virtural serverda bikaç site olur bunlar dns ye hangi domainden geldiği göz önüne alınarak ayırt edilir. dedictaed server ise apache 1 ip yi tek site için kullanır herhangi bir domainden yada direk ip den girilebilir... eğer diyosanız ben tek tek kurucam apche ftp dns çok kasmanız gerekli benim tavsiyem hostcontroller tipi programlar kullanmanız ( ör. plesk,cpanel,hostadmin... )

kendi uzantını almaya gelince o işi unut sen

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BartheZ
    BartheZ's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    kendi uzantılarını neyle alıyorlar? o işi bilmiyorum ben.. tk, gs, mp3, tech vs.. bu tip uzantılar kimin elinde?

on error go to hell
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

dns olayı şöyle şimdi bi tane firma var adını unuttum neyse bütün dns ler oraya bağlı yani millet oradan alıyor dnsleri.

ama ana Dns serveri olayı nası yapmış bende bilmiom yinede dns istiyosanız .ttnetin bile size verdiği bir dns var zaten mesela modem324235.ttnet.net.tr gibi.

Zimbabwe
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

dns olayı şöyle şimdi bi tane firma var adını unuttum neyse bütün dns ler oraya bağlı yani millet oradan alıyor dnsleri.

ama ana Dns serveri olayı nası yapmış bende bilmiom yinede dns istiyosanız .ttnetin bile size verdiği bir dns var zaten mesela modem324235.ttnet.net.tr gibi.

dns ler hiçbi yere bağlı değildir herkes istediği adda dns açabılır ( domainin master recorduna sahipse ve boş ip'si varsa)

senin dediğin anca domainlerin bağlı olduğu firma olabilir ewet domainler domain registrant dediğimiz sağlayıcılardan alınır bu registrantlar internic e aylık para öderler uzantılarda burdan alınır zaten inter interonational nic ise domain uzantısı anlamına gelmektedir...

türkiyede hiç registrant yok maalesef (nic.tr yi saymazsak) internic inde size registrant vereceğini hiç sanmıyorum
    sanırım açıklma yapılmıştır

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Montesqieu
    Montesqieu's avatar
    Erkek

doğru Diyo herif..internic den başka firma yapiyor o ttnet in qiside hikaye :=)

Kendi Ewine Host Firması Kuracam Falan Diyosun.. Bence Hiç Uğraşma Git Onu Yapacana Daha Az Masrafa Gir Virtual Server Veye Dedicated Server al a.k

Bilmem kaç paraya makina alacan... internet bağlantısı ayarlıyacan :) ooo uzun iş yaş o

" Efsaneler öLmez Sadece Nick Değiştirir [ sorcerer ] "
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RhiFaT
    RhiFaT's avatar
    Erkek
    evet arkadaşlar yapabilirsiniz sadece ip adresi we bi web sunucu olsun yeter

işte öyle
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek
    İlk önce DynDNS.ORG a girip üye oluyosun, DynemicDNS Servisi alcaksın, ordan IP ni yönlendirceksin. Dns almış oluyon ondan sonra web siteni yönlendireceksin. Fakat her IP in değiştiğinde güncellemnen lazım yada birkaç program var kendisi güncelliyo!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    26 Mayis 2004  hojam sen niye buna cvp veriosunki adam unutmuştur bile :)

Zimbabwe
Toplam Hit: 3292 Toplam Mesaj: 11