folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Kolay Satranc Taktikleri !

Kolay Satranc Taktikleri !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdibaba06
    erdibaba06's avatar
    Erkek

Arkadaslar 2 -3 yildir satranc oynuyorum degisik taktikler gelistiridim kendi capimda ama dahada gelistirmek istiyorum bana verebileceginiz pratik kolay taktikler varmi? Netten baktim ama  biraz karisik geldi daha kolay bi sekilde anlatirsaniz daha iyi anlarim simdiden tesekkurler 

Bize kalmayacak dünya için, bize kalacak günahlar biriktiriyoruz.'' Pir Sultan Abdal
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

Satranç oyununa yeni başlayan bir çok oyuncunun ilk aklına gelen rakibi en kısa yoldan mat etmektir.Açılış ve oyun ortasının teknik ilerleyişine pek aldırmadan ya da önemin büyük kısmını oyunun sonuna vererek odaklanmak yanlış bir kanı olsa da amacın mat etmek olduğunu da unutmamak gerek.İyi bir satranç oyuncusu olmak için rakibinizi iyi analiz etmeli ve buna göre bir yol çizmelisiniz.Doğru hamleleri ve doğru mat yöntemlerini seçmek,hem zamana hem de farklı türde bir çok mat yöntemini bilmenize bağlıdır.Bunun için bu serimizde kolay yöntemlerle nasıl mat edileceğini anlatacağız.Daha sonraki yazılarımızda daha komplike ve son aşama matları da sizlerle paylaşacağız.Serinin ikinci yazısını ” Legal Mat ” a ayırdık.

1.Hamle-> Mata gidecek ve oyuna başlayan takımın beyaz olduğunu söyleyerek başlayalım.Beyaz ve siyah takım şah önü piyonlarıyla oyuna başlarlar.

2.Hamle-> Beyaz takımın oyuncusu atı ile (Af3) oynar.Siyah takımda rakibine vezir önü piyonuyla karşılık verir.

3.Hamle-> Beyaz takım fili ile orta sahaya giriş yapar.(Fc4)Siyah takımın oyuncusu ise tehlikeyi fark etmiş orta sahaya hakim olmak için beyazın yaptığı hamleye birebir karşılık vermiştir.(Fg4)Bu hamleyle birlikte rakibinizi mata doğru sürüklemeye başlarsınız.

4.Hamle-> Beyaz renkli oyuncu bu matın asıl önemli taşları olan atlarının ikincisini de orta sahaya çıkarır.(Ac3)Siyah takımda aynı yolla karşılılık verir.(Ac6)

5.Hamle-> Bu hamleyle birlikte vezirinizi feda edeceksiniz ama rakibi aldatma açısından bu çok önemlidir.Siz atınızla rakibin piyonunu yersiniz(Axe5) o da fili ile veziriniz yer.(Fxd1)

6.Hamle-> Bundan sonraki iki hamleyle birlikte matı bitirmiş olacaksınız.6. hamlenizde finizle rakibinizi şah edersiniz.(Fxf7)Rakibinizde şahtan kurtulmak için şahını bir kare ileri alır.(Şe7)

7.Hamle->Son hamleniz atınızla olur ve rakibinizi bu hamleyle mat edersiniz.(Ac5)Böylelikle 7 hamle sonunda mata ulaşmış oluyoruz.

Legal mat çoğu oyuncu tarafından ” Legal Tuzağı ” olarak da bilinir.Bu mat türü rakibin hamlelerinize neredeyse birebir karşılık vermesiyle ilerler.Bu sebepten mat etmeniz ancak rakibinizin bu tuzağı bilmemesi ile mümkündür.Satranç öğrenmek zaman ve sabır gerektirir.Ekibimizce hazırlanan diğer yazılarımızdan satranç ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.Bu yazıları dikkatle inceleyerek ve uygulayarak iyi bir satranç oyuncusu olabilirsiniz.Satranç oyununda ilerlemek farklı türde bir çok oyun karekterini bilmekten geçer.Bu da elbette çok fazla tecrübe ve deneyim demek.Nakitoyun.com olarak gerekli tecrübe kazanmanız için online satranç sitesi PlayE4′ü öneriyoruz.Bu sitede hem gerçek parayla hem de sahte parayla satranç oynayabilirsiniz.Keyifli oyunlar dileriz.

AŞIRDIK BİYERDEN AL :D

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Gambite bak hocam.

Riskli bir yöntemdir açık oynatır sana ama adamın da açık vermesine sebep olur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

irem25 açtı sandım konuyu. direk nick e baktım :)

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

Satrançta resmen evrenin sırrını falan açıklamışsın yani saol 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hiçbir eğitim almadığım halde lisede koleje gidip okulumuz için satranç turnuvalarına katılmıştık

ozamanlar adamlar windows 98 de özel eğitim görüyorlardı

çoban matı taktiği ile kolej çocuğunu un çuvalına çevirmiştim lise yıllarımda 

o anki atmosferin güzelliğini uzun yıllar yaşamayacağım heralde muhteşemdi.

eminim babası okuldan aldırıp sanayiye kaportacıya vermiştir :D

nasıl yedi bu hamleyi hala hayret ediyorum

izleyelim

http://www.youtube.com/watch?v=QTDNuVxZJIc

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

selim gürcanın dersleri izle adam çok iyi anlatıyor ben online eğitim setini bitirmiştim :)

..Hatta kendimi dersleri o kadar izlerken kaptırmıştım ki gece uyurken aklıma şöyle pozisyon olsaydı nasıl hamle yapardım şu durumda olsaydım ne oynardım diye kendi kendime düşünüyordum sürekli... (Hiç iyi bir durum değil, lanetleniyorsunuz resmen bunun üstüne oynamayı bıraktım satrançla ilişkimi kestim)

BerkayCit tarafından 27/Eki/13 11:16 tarihinde düzenlenmiştir

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

gel benim peder öğretsin diyecem de ortam yok :-)

şaka bi yana çoban matı diye bi olay var ona bak.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    srsr_mnyk
    srsr_mnyk's avatar
    Erkek

çoban matı yapıyordum ben anlamıyanlarla oyarken hep çoban matı :D nasıl bir keyif anlayışı varsa

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdibaba06
    erdibaba06's avatar
    Erkek

saolun su cobat mati seyini ve verdiginiz site ve isimleri arastiricam (y)

Bize kalmayacak dünya için, bize kalacak günahlar biriktiriyoruz.'' Pir Sultan Abdal
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

oynayarak geliştir . mesela italyan açılışı , sicilya açılışı gibi açılışlar var bunların üstüne çalış . Sonrası senin zekana kalmış ve karşıdakinin hamlesine kalmıştır . 

http://www.youtube.com/watch?v=99EE94Abi4k 

bide bunu izle çok işine yarar . bunun uzun versiyonu vardı 7-8 hamlelik bende vardı ama sımdı nerde allah bılır . Tam açılış yapmaya bak bu bıraz yarım 

csr288 tarafından 28/Eki/13 13:11 tarihinde düzenlenmiştir

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
Toplam Hit: 9718 Toplam Mesaj: 11