folder Tahribat.com Forumları
linefolder Virüs - Trojan - Keylogger - BotNet
linefolder Kripto Çözmek İle Alakalı Bir Soru

Kripto Çözmek İle Alakalı Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Merhabalar müritler ve mürideler,

Şimdi bu amerika gitmiş 1500 tane ps3 almış haberini görmüşşünüzdür. E bu işlem gücü nasıl kullanılabilir sorusu aklına geliyor insanın.

Şimdi bu botnet ile acaba RSA gibi şifrelemeler çözülebilirmi ? Bununla birlikte bu bitcoin kasmaya çalışanlar acaba farketmeden crypto işlemlerinimi yapıyorlar ?

siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hocam bildigim kadarıyla grafik işlemciler normal işlemcilerden daha  hızlı çalışıyor , ps de grafik işlemcisi güçlü oldugundan   ister şifre kırmak için ister bitcoin miner  yada matematiksel işlemler için kullan  tabiki daha  farklı alanlar içinde kullanılıyordur, bi konu buldum istersen bi gözat

http://www.cnet.com/news/playstations-power-air-force-supercomputer/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Hayır haberi görmedim, açıkçası yazdığını da pek anlayamadım. 1500 tane ps3 bir devlet için şaşılacak boyutta bir güç değil, hele hele USA gibisi için.

https://www.schneier.com/books/applied_cryptography/2preface.html

"There are two kinds of cryptography in this world: cryptography that will stop your kid sister from reading your files, and cryptography that will stop major governments from reading your files."

Kriptografi dediğimiz şey çözmesi zor matematik problemleri. Algoritmaların gücünü de bu belirliyor, günümüzdeki işlem gücü ile çözülmesi ne kadar sürer? Belli bir süre sonra algoritmalar güvensiz sayılmaya ve standartlardan çıkarılmaya başlıyor, çünkü bilgisayarlarımızın işlem gücü artıyor ve bir zamanlar devlet sırrı sayılabilecek güçte teknolojiler çamaşır makinelerine kadar iniyor. RSA günümüzde güvenli diyebildiğimiz bir algoritma.

Yine Schneier abimizin lafıydı, hangi konuşmasından hatırlamıyorum ama tam olarak "because encryption works" demişti. NSA'den sızdırılan belgelerde gördüğümüz bu, adamlar tor görüşmelerini çözemiyorlar. Şifrelenmiş bağlantıları şifreleme algoritmasının implementasyonunda veya kullanıcılarda (vb. durumlar) bir hata olmadıkça çözemiyorlar. Örneğin Google'dan veriyi nasıl çaldıkları gayet güzel bir örnekti. Adamlar Google ile client arasındaki bağlantıyı dinleyemiyorlar, ama Google şirket içi transferlerde verileri şifrelemediği için doğrudan o kanal aracılığıyla çalıyor NSA.

https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2013/11/04/how-we-know-the-nsa-had-access-to-internal-google-and-yahoo-cloud-data/

Özetle: "encryption works."

pcdoktor636 tarafından 03/Oca/16 01:57 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

@pcdoctor636 hocam benim merak ettiğim şu bildiğimiz botnet ağları rsa4096 çözebilirmi. İnternette geziyor ya cryptolocker düzeltilir diye. acaba bu şekildemi çalışıyorlar.

@kaptan biliyorum hocam bende oradan görmüştüm konuyu zaten.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı

@pcdoctor636 hocam benim merak ettiğim şu bildiğimiz botnet ağları rsa4096 çözebilirmi. İnternette geziyor ya cryptolocker düzeltilir diye. acaba bu şekildemi çalışıyorlar.

Hayır hocam, koca NSA çözemiyor işte. O yüzden bu kadar uğraşıyor ya adamlar, başka yollarla verileri elde etmeye çalışıyorlar. Tekrardan alıntılıyorum "encryption works."

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı
    samato bunu yazdı

Hayır hocam, koca NSA çözemiyor işte. O yüzden bu kadar uğraşıyor ya adamlar, başka yollarla verileri elde etmeye çalışıyorlar. Tekrardan alıntılıyorum "encryption works."

anladım hocam şimdi olayı. bu demekki gelecekte bizi daha birçok cryptolocker gibi virüsler bekliyor olacak.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı
    samato bunu yazdı

anladım hocam şimdi olayı. bu demekki gelecekte bizi daha birçok cryptolocker gibi virüsler bekliyor olacak.

Evet, ve bu tarz zararlı yazılımlardan kaçmak "linux kullan" demekle de olmuyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Linux.Encoder.1

GNU/Linux dünyası da bu tarz tehditlerle karşılaşmaya başladı. Bu tarz virüsler phishing ve brute force ile işi yürütüyor. GNU/Linux tarafındakiler şu an için SSH üzerinden root kullanıcısına brute force yapıyor sadece. Dolayısıyla SSH üzerinden root kullanıcısının bağlanmasını engellemek en azından şu an için tehditleri engelliyor gibi gözüküyor. Windows tarafında da büyük oranda RDP brute force ile yürüyor işler. Yani zayıf parola seçimi en büyük etken. Onun haricinde şirket içinde kullanıcılara it gibi davranarak çalıştırılabilir dosyaları indirmeleri engellenebilir vs. Alınabilecek çok sayıda önlem mevcut yani.

Toplam Hit: 2705 Toplam Mesaj: 7
şifreleme rsa