folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kullanılabilir Bellek Miktarı Neden Az Görünüyor ?

Kullanılabilir Bellek Miktarı Neden Az Görünüyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

eqwe

bilgisayarın ekran kartı harici

anakart üzerinde ekran kartı girişide yok 

nerede benim 512 mb ramim ?

qwe

teşekürler

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek

64 bit yükle hacı

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

yükleyemem 32 lazım

ayrıca 32 bitte 4 gb rami görmesi lazım

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/Forum-32-Bit-Xp-Nin-4-Gb-Lik-Ram-Destegini-Acmak-Dokuman-156156/

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

qwe

Hocam ekran kartınız harici olmasına harici. Ancak şöyle bir durum var, ekran kartınızın toplam belleği 1.5 GB. Bu belleğin 1 GB kadar kısmı ekran kartı üzerinde bulunuyor. 512 MB kısmını da RAM'den yiyor. Ekran kartının modelinden kaynaklanan bir durum. Sorun yok.

Benim şu anki bilgisayarımda 9650M GT var. Kart üzerindeki bellek 1 GB, RAM'den aldığı kısım 1 GB. Toplamda 2 GB oluyor. Ama bende RAM'de kullanılabilir olarak eksik yazmıyor. Ekran kartı ayarlarını bir kurcalayın bakalım, belki RAM'i ekran kartı ile paylaşımlı olarak kullanma ile ilgili bir ayar vardır.

RaNGeR tarafından 02/Eki/12 14:47 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

yükleyemem 32 lazım

Daha geçen haftalarda bu yüzden ben 64 bite geçtim.

4 GB görmüyor hacı ama açmak için birşeyler paylaşmışlar üstte o şekilde olursa olur.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    Bolvadinli bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

yükleyemem 32 lazım

Daha geçen haftalarda bu yüzden ben 64 bite geçtim.

4 GB görmüyor hacı ama açmak için birşeyler paylaşmışlar üstte o şekilde olursa olur.

Bildiğim kadarıyla 32 bit işletim sistemlerinde 3 GB boyutundan fazla takılan RAM miktarları görünmüyor.

Ancak arkadaşın sorduğu soru biraz farklı. İşletim sisteminden ziyade ekran kartının RAM miktarından kullandığı kısımla ilgili bir derdi var :) Ekran kartının ayarlarını kurcalayarak çözülebilir sanıyorum.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

teşekürler arakşlar yazdıklarını bi kurcalıyorum 

birde şöyle birşey var

açılışta bios bilgisayarda 1.5 gb ramin olduğunu ama 2 gb kullanılabileceğini yazıyor anladığım kadaryıla

bilgisayarda 2 g b ram var 1 tane 1 gb 2 tanede 512  büyük ihtimal birtanesi çalışmıyor

böylece ekran kartı 512 rami paylaşınca 2 gb görünüyor şimdilik sorunun  kaynağı bu görünüyor

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yigiter
    yigiter's avatar
    Erkek

Ramlerin sağlam..Yoksa totalde 2GB göremezsin..

İsmi teknolojisi üreticiye göre değişiyor, bi dönem nvidia chipsetlerde turbocache diye geçiyordu bu ramden kullanıp vga memoryi yükseltme olayı..

VGA Share Memory dalgası var biosta; şayet bir değer yazıyorsa (512MB) orayı disable yap..

Yok canını çok sıkıyorsa SP1 yükle..O da olmazsa kartı değiştir :P

Googledan beni arayıpta buraya kadar gelen insanoğlu sözüm sana; her hakkı saklıdır :P
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

Hocalar aklıma cins birşey geldi. Önceden Bir program sayesinde HDD'i ram olarak kullanabiliyorduk bir miktarını. Ama tabi RAM'in hızını ve verimini vermiyor. Peki SDD 'yi ram olarak kullansak aynı verimi alırmıyız ? Sonuçta normal hdd ile arasında dağlar kadar hız farkı var

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    HanDSomE bunu yazdı

Hocalar aklıma cins birşey geldi. Önceden Bir program sayesinde HDD'i ram olarak kullanabiliyorduk bir miktarını. Ama tabi RAM'in hızını ve verimini vermiyor. Peki SDD 'yi ram olarak kullansak aynı verimi alırmıyız ? Sonuçta normal hdd ile arasında dağlar kadar hız farkı var

Verebilirsiniz diye düşünüyorum. Ama bence bu işlem SSD'nin ömrünü azaltır. Çünkü SSD teknolojisi Flash Disk teknolojisi altyapısından gelen bir sistem. SSD'lere çok fazla yaz sil yaptığınızda SSD'nin çok kullandığınız hücrelerini bir süre sonra kullanılmaz hale getiriyor. Zaten SSD teknolojisi benim gözümde daha çok yol alması gereken bir durumda, bir de RAM olarak kullanırsanız eski kullandığınıza nazaran daha fazla efor sarfedecek, daha çabuk ömrünü tamamlayacak diye düşünüyorum.

Toplam Hit: 2920 Toplam Mesaj: 11