folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Kullanılmayan Parmak İzi Cihazını Değerlendirmek

Kullanılmayan Parmak İzi Cihazını Değerlendirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba müridler, elimde bir adet(2 de olabilir diğerini bulamıyorum belki de yok neyse..) polimek F36D parmak izi okuma cihazı var (pergamon) bu cihazı normal kapıya (yarısı cam yarısı plastik pimapen kapı) takıp parmak okutup açmak istiyorum kilitle anahtarla uğraşmak yerine. Bunun için bana ne lazım nasıl yaparım ya da önerebileceğiniz kaynak var mı? Ya da daha önce yapan var mı?

arkası bu şekilde. Elimde takmaya uygun kablo da var.

dcpromo tarafından 15/Eyl/17 16:35 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Merhaba müridler, elimde bir adet(2 de olabilir diğerini bulamıyorum belki de yok neyse..) polimek F36D parmak izi okuma cihazı var (pergamon) bu cihazı normal kapıya (yarısı cam yarısı plastik pimapen kapı) takıp parmak okutup açmak istiyorum kilitle anahtarla uğraşmak yerine. Bunun için bana ne lazım nasıl yaparım ya da önerebileceğiniz kaynak var mı? Ya da daha önce yapan var mı?

arkası bu şekilde. Elimde takmaya uygun kablo da var.

Aman, söküp kısa devre yaptırmasınlar hocam?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

arkası bu şekilde. Elimde takmaya uygun kablo da vrAman, söküp kısa devre yaptırmasınlar hocam?

yok hocam sökülecek bir yerde olmayacak. :)

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

Şöyle yorumlayayım , genel olarak parmak okuyucu sistemleri içerisinde gömülü olarak tsarlanmış kontrol kartı üzerindeki işlemcinin çevresel elmanları yöntimi üzerine gerçekleşiyor.Reverse engineering yapmamıza gerek yok, çünkü zaten ilgili konnektör yoluyla işlemcinin kontrol çıkışları verilmiş.

Buna göre : 

D0 ve D1- Diyot olarak adlandırılır ve aynı diyot mantığında çalışan çeşitli ledleri kontrol etmek için kullanılır.Burada bu connector çıkışları parmak izi okutulduğunda yeşil ışık ve tanımadığında kırmızı ışık yakması için diyotları sürmede kullanılıyordur.

Relay0ve relay1 - Bunlar röle çıkışları, röleler genellikle switch mantığında kullanılır.Yani parmak tanımlandığında bu röle aktif olur ve elektrik aksamı kapıyı açacak olan mekanizmayı kontrol eder.

Lock0 ve Lock1- bu çıkışlar tam olarak ne yapıyor bilemiyorum, belkide rölelere bağlı olan mekanizmayı tetikliyordur.

GND - Toprak, topraklama- (-) uç

DC5- Doğru akım 5v çıkış, yani tüm bu led ve rölelerin beslemesini yapmak için kullanılıyordur.

https://t.me/pump_upp
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Bence piçliğine okuyucu kısmına zarar verirler. Kurcalarlar vs.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    Esconda bunu yazdı

Şöyle yorumlayayım , genel olarak parmak okuyucu sistemleri içerisinde gömülü olarak tsarlanmış kontrol kartı üzerindeki işlemcinin çevresel elmanları yöntimi üzerine gerçekleşiyor.Reverse engineering yapmamıza gerek yok, çünkü zaten ilgili konnektör yoluyla işlemcinin kontrol çıkışları verilmiş.

Buna göre : 

D0 ve D1- Diyot olarak adlandırılır ve aynı diyot mantığında çalışan çeşitli ledleri kontrol etmek için kullanılır.Burada bu connector çıkışları parmak izi okutulduğunda yeşil ışık ve tanımadığında kırmızı ışık yakması için diyotları sürmede kullanılıyordur.

Relay0ve relay1 - Bunlar röle çıkışları, röleler genellikle switch mantığında kullanılır.Yani parmak tanımlandığında bu röle aktif olur ve elektrik aksamı kapıyı açacak olan mekanizmayı kontrol eder.

Lock0 ve Lock1- bu çıkışlar tam olarak ne yapıyor bilemiyorum, belkide rölelere bağlı olan mekanizmayı tetikliyordur.

DC5- Doğru akım 5v çıkış, yani tüm bu led ve rölelerin beslemesini yapmak için kullanılıyordur.

kafayı söküp, kapıyı açmaya yarayacak olan uçlara akım verirsek bu bir nevi reverse sayılmıyor mu?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    Esconda bunu yazdı

Buna göre : 

kafayı söküp, kapıyı açmaya yarayacak olan uçlara akım verirsek bu bir nevi reverse sayılmıyor mu?

Hayır alakası yok, ilgili çıkışlar işlemci üzerindeki I/O lardır.Output olarak ayarlanmışlardır, tamamen işlemci kontrolündedir.Sen bu bacaklara akım verirsen işlemciyi yakarsın, cihazı çalışmaz hale getirirsin.Reverse engineering ancak işlemci üzerindeki haberleşme protokollerini analiz ederek ve flashmemory içerisindeki değerleri analiz ederek yapılır.Öyle kolay bir iş değildir.Sen doğrudan bu bahsettiğim çıışlar ile röle kontrolünü gerçekleştirmen yeterli, zaten yüksek ihtimalle işlemci psadece parmak izi okuyup ona göre rölelerin bağlı olacağı yukarıdaki konnektör üzerindeki relay girişlerine dijital olarak açmak için 5V ve kapamak için 0V veriyordur.Cihazı hiç kurcalama sadece bahsettiğim konnektor çıkışlarına göre röle devresini kur ve bunu kapı açma ve kapama için yapacağın mekanik sisteme bağla.

Esconda tarafından 16/Eyl/17 20:35 tarihinde düzenlenmiştir

https://t.me/pump_upp