folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Ram Artırımı Hakkında Bilgi

Laptop Ram Artırımı Hakkında Bilgi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-k-series-k55vd-sx640d-notebook-fiyati,40733.html

bende bu laptop var şuan 4 gb ram var 8 yapmak istiyorum ama bi türlü nerden buna uygun ram alıcam bulamadım 

bide 610m ekran kartı 2 gb  bu artırıabiliyomu ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Bilgisayarınızda muhtemelen 2 adet RAM slotu vardır, birinde de 4 GB RAM takılıymış zaten. Diğer boş slota takabilmek için 1 adet DDR3 1600 MHz 4 GB RAM temin edebilirsiniz. Bilgisayardaki takılı olan markanın aynısından temin edebilirseniz daha stabil çalışır elbette, ama farklı marka olması da size çok bir sorun çıkarmaz.

Diğer taraftan, ekran kartınızın bellek özellikleri değiştirilemez. Bunun değiştirilmesi için ekran kartınızın değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için dizüstü bilgisayarınızdaki ekran kartınızın değiştirilebilir (kartın yerinden çıkarılabilir) vaziyette olması şart. Bunun dışında, yeni seçeceğiniz ekran kartınızın güç gereksinimleri ve boyutları eski kartınızın aynı özellikleri ile eş veya yakın olmak zorunda. Tabi bu işin bir de masraf tarafı var. Dizüstü bilgisayarların ekran kartları, muadili masaüstü bilgisayar ekran kartlarına göre daha pahalı. Yapacağınız masraf ve emeğin parça değişiminden sonra elde edeceğiniz performansa değeceğini düşünmüyorum.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Bilgisayarınızda muhtemelen 2 adet RAM slotu vardır, birinde de 4 GB RAM takılıymış zaten. Diğer boş slota takabilmek için 1 adet DDR3 1600 MHz 4 GB RAM temin edebilirsiniz. Bilgisayardaki takılı olan markanın aynısından temin edebilirseniz daha stabil çalışır elbette, ama farklı marka olması da size çok bir sorun çıkarmaz.

Diğer taraftan, ekran kartınızın bellek özellikleri değiştirilemez. Bunun değiştirilmesi için ekran kartınızın değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için dizüstü bilgisayarınızdaki ekran kartınızın değiştirilebilir (kartın yerinden çıkarılabilir) vaziyette olması şart. Bunun dışında, yeni seçeceğiniz ekran kartınızın güç gereksinimleri ve boyutları eski kartınızın aynı özellikleri ile eş veya yakın olmak zorunda. Tabi bu işin bir de masraf tarafı var. Dizüstü bilgisayarların ekran kartları, muadili masaüstü bilgisayar ekran kartlarına göre daha pahalı. Yapacağınız masraf ve emeğin parça değişiminden sonra elde edeceğiniz performansa değeceğini düşünmüyorum.

Benim de 6GB, 8 yapayım diyorum da laptop bayağı kötü performans sergiliyor 2.5 yıllık temizlik görmemiş bu yüzden dolayı ama son zamanlarda ekran sorunu çıkarttı. 

Pembe çizgiler oluyor ekranda komple formatladım düzelir gibi oldu sonra nüksetti şimdi düzeldi gibi..

Ekran kartından dolayı sanırım bu sorun temizliktense benim için iyi olur ama o kadar ucuza kurtulamayacağım galiba :)

Ekran kartının değiştirilebilir olup olmadığını sökmeden anlayabilir miyiz ?

Kendine İyi Bak ..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    darkroques61 bunu yazdı

Benim de 6GB, 8 yapayım diyorum da laptop bayağı kötü performans sergiliyor 2.5 yıllık temizlik görmemiş bu yüzden dolayı ama son zamanlarda ekran sorunu çıkarttı. 

Pembe çizgiler oluyor ekranda komple formatladım düzelir gibi oldu sonra nüksetti şimdi düzeldi gibi..

Ekran kartından dolayı sanırım bu sorun temizliktense benim için iyi olur ama o kadar ucuza kurtulamayacağım galiba :)

Ekran kartının değiştirilebilir olup olmadığını sökmeden anlayabilir miyiz ?

Hocam, bazı bilgisayarların satışlarında "ürün bilgileri" olarak ekran kartlarının "değiştirilebilir" veya "değiştirilemez" şeklinde beyan edildiğini gördüm. Söküp ayrıntılı incelemiş değilim ama bazı ekran kartlarını anakart üzerine lehimliyor olabilirler :P O nedenle o şekilde bir bilgi verdim. Zaten ekran kartınızın değiştirilebilir olması yeterli olmuyor, aynı güçte (daha fazla güç ihtiyacı olmayan) çalışan modellerden seçmelisiniz ki parça çalışsın. Bir de boyut meselesi var. Ekran kartının bilgisayar içindeki boşluğuna sığabiliyor olması gerekiyor. Bazen değiştirilen ekran kartlarında boyutlar aynı olmasına rağmen ekran kartlarının bazı köşelerindeki milimetrik farklar nedeniyle bilgisayar kasası içine sığmadığını da gördüm. O yüzden dizüstü bilgisayar ekran kartını değiştirmek için bilgisayarınızın modeli, değişecek ve yerine alacağınız ekran kartlarının ayrıntılı güç ve boyut bilgilerine ihtiyacınız oluyor. Biraz sakat iş yani...

Sizin sorununuza gelirsek, ekran kartı sürücülerinden kaynaklanıyor da olabilir kasa içindeki monitör kablolarındaki gevşeme tarzındaki sorunlardan da olabilir. Fotoğraf olmadan bir şey söylemek zor.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

peki hocam gözle artar mı hız  performans RAM i 8 gb yapsam 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    Mert_648 bunu yazdı

peki hocam gözle artar mı hız  performans RAM i 8 gb yapsam 

Bilgisayarı ne amaçla kullandığınıza göre değişir. Yoğun RAM kullanımına neden olacak işlemler yapmıyorsanız, mevcut RAM'in tamamını bile kullanmayacak şekilde bir kullanıma sahipseniz RAM artırımının çok da bir getirisi olmaz. Ama tabi Windows 7 işletim sisteminin sorunsuz ve stabil olarak çalışması için bile ortalama 3 GB RAM'e ihtiyaç duyduğu günümüze RAM artırımı yaptığınız taktirde bilgisayarınız bir miktar daha serileşir, daha doğrusu RAM yetersizliğinden kaynaklanan/kaynaklanabilecek ikazlar, hatalar, takılmalar ve gecikmeler ortadan kalkar.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

aynı laptoptan bende de var, ram arttırımı konusunda takipte olayım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek
    Mert_648 bunu yazdı

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-k-series-k55vd-sx640d-notebook-fiyati,40733.html

bende bu laptop var şuan 4 gb ram var 8 yapmak istiyorum ama bi türlü nerden buna uygun ram alıcam bulamadım 

bide 610m ekran kartı 2 gb  bu artırıabiliyomu ?

Solid State Disk 159 TL

http://www.hizlial.com/silicon-power-s60-120gb-25-sata-30-ssd-disk/10509662

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

max 8 gb diyoda bunu 16 gb yapabilirmiyim ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    Mert_648 bunu yazdı

max 8 gb diyoda bunu 16 gb yapabilirmiyim ?

Verilen azami RAM değeri, anakartın bir özelliği olduğu için artıramazsınız. Dizüstü bilgisayarlarda anakart değiştirmek şu an için pek mümkün görünmüyor ne yazık ki.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

arkadaşlar, bilgisayarlarda hız arttırımı istiyorsanız ram e çok fazla odaklanmayın.

ram, program performansını arttırır evet, ama bilgisayarı komple hızlandırmaz.

hızlandırmak için en başta işlemciyi gözden geçirmeniz lazım. 

bana kalırsa, 6 gb ile 8 gb arasında hiç fark yok. ha tabi kullandığınız bir oyun yada program 8 gb ram istiyosa o ayrı konu. 

bunun yerine mekanik disklerden kurtulup ssd ye geçerseniz, 6 gb rami 8 gb yapmaktan belki 10 kat daha fazla performans alırsınız.

* diğer konu, arkadaş 2 ram slotu v.s. falan bahsetmiş. fakat, karambolede gidip 4 gb ram alma. bilen birine yada güveniyorsan kendin ram kapağını çıkarıp bir bakın. bazı makinalarda tek ram slotu görmüşlüğüm var. bazen 2 slot var. birinde 4 takılı bi 4 daha ilave edeyim diyoruz ama adamlar 2*2 gb ram kullanınca dumur olup kalıyoruz. bakmadan karambole dalmayın.

* ekran kartı konusuna gelecek olursak, yeni nesil notebooklarda artık pek sık mxm ekran kartı kullanılmıyor. geneli onboard ekran kartı. o nedenle ekran kartı upgrade etme işini hiç düşünmeyin derim. %95 zaten upgrade olmayacak. 

* laptobunuzun temizlik ve termal macun değişimi işini kesinlikle ihmal etmeyin. normal bir kasada daha az öneimli olsada, laptopta hayati (laptobun hayatı anlamında :) 9 önem arzetmektedir.

darkroques61 hocam, senin sıkıntı, artık erkan kartı yada onboard sa kuzey köprüsünün gitmeye başlaması demek. fan temizliği ve termal macunu değiştir. çok fazla etki etmez illaki bir gün görüntü kesilecek. ya çipi değiştirtceksin yada ekran kartını (felaket tellalı gibi oldum kusurabakma.) 

yukarıdada dediğim gibi, termal macun değişimi ve fan temizliği hayati önem taşıyor. kesinlikle ihmal etmeyin.

ben keni bilgisayarımın 6 ayda bir fan temizliği ve termal değişimini yaparım.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler. :)

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
Toplam Hit: 1250 Toplam Mesaj: 11