folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Şarj Aletinin Verdiği Akımı Ölçme

Laptop Şarj Aletinin Verdiği Akımı Ölçme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

Selamlar müritler. Laptop şarj aleti temassızlık yapıyordu sağa sola oynata kanırtırken birden duman çıktı falan bozuldu iyice. Sonra ben bunu kestim ettim bir şekilde yanan yerden lehimlemeye çalıştım ama tam ucundaki Nüve zamazingosunun dibinde kopma olduğu için çok zorlandım, pasta da yok zaten en sonunda sinirle eritip bocaladım lehim telini üstüne saçma sapan bi lehim oldu yani :)) . Bantladım ettim falan şimdi taktım çalışıyor en azından.

şarj adaptörü 19V-4.74A. Evde bi multimetre buldum tanıdığın, ölçtüm 19.40V çıkıyor, o zaten değişmez normal de ben akımı ölçmek istiyorum. Tahminimce bok gibi lehim olduğundan direnç arttı direnç artınca da Akım azaldı (V=I*R) . Bu elimdeki multimetre ile akımı nasıl ölçeceğim? Seri bağlamam lazım da bende o techizatlardan, kıskaçlardan vs yok, nasıl becerebilirim seri bağlamayı?

Ya da çok birşey farketmez akım fazla düşmemiştir gönlünü ferah tut diyebiliyor musunuz?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam o gördüğün 4.7 amper o cihazın verebileceği maximum akımdır. Bu demek değildir senin laptobun 4.7 amper akım çekiyor. Yani sıkıntı edecek bir durum yok. Zaten gerekli akımı çekmeseydi çalışmazdı.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

ya öyle de, akım çok düşük geliyorsa kısa zamanda bataryayı öldürür belki dedim. Lehimin iyisiyle kötüsü arasında ne kadar farkedebilir hiç bilmiyorum. Sıkıntı yapmayayım da Yine de merak ettim nasıl ölçülür diye, öğrenmiş olurum en azından :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

senin için fark eden bir şey olmayacak hocam o direnç de öyle büyük değişimler olmaz.

ölçmek için yapacağın şey kabloyu kesmen, bir ucunu yine kabloya bağlaman, sonra multimetre yi avometre konumuna al, bir ucunu kablonun bi ucuna, diğer ucunu da diğer ucuna bağla,bantla hatta, daha sonra bilgisayarını çalıştır çekilen akımı görebilirsin. bilgisayar çalışırken, şarj olurken farklı akım çekecektir.. bataryayı da çıkarıp denersen farklı akım çeker yine.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek

nüve olayına okadar takılma  nüvesizde kullana bilirsin zaten kablo 2mt bişey  evde kullanıyorsan çevreden parazit alma ihtimali çok düşük illa nüveyle kullancam dersen  nevenin başını sonu kes kablodan bıraz kalın matkap ucuyla nüvenin içini temizle  tekrardan kabloyu geçir  ekini düzgünce yap nüveninde üzerinden bant geç gitsin  

onekine?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

tamamdır anladım, çok teşekkürler müritler.

Toplam Hit: 1016 Toplam Mesaj: 6
laptop lehim multimetre akım adaptör