Limited Şirket Devretmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    Freak bunu yazdı

bende borçlu bir şirkete ortak girdim. vergi dairesinde sadece ortak girdiğim dönemden sorumlu tutuldum.

şirketi devir etti eski ortağım. alan kişiye 20bin tl ödedi şirketi devralması için.

şirket tüm borçları ve alacakları ile noterde devir edildi. 2 yıl içerisinde devir alan itiraz etmezse bütün borçlar yeni alana devir oluyor diye biliyorum... bir araştırın bakalım...

Böyleyse iyi itiraz edeceğini zannetmiyorum borcuna sadıktır asıl dükkan sahibi. 

O kadar karışık ki bu şirket mevzuları kimse net birşey demiyor.

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Benim şirketi ben 2011 yılında devraldım, benden önceki adam 2009 ya da 2010 yılında almıştı. Bu sene ikimize birden 2006 yılındaki borcu ödeyin dediler. Benim durumlar zaten bombok adama dedim almasaydın yapacak bir şey yok ben ödeyemem sen ödeyebiliyorsan öde. Ne yaptı bilmiyorum. 2010'daki dönemin borcunu ödüyorum sadece onu da şirket ortağı o olmasına rağmen dükkanda ben vardım o yüzden ödüyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    CEO bunu yazdı

Benim bildiğim, borçların hepsi şirketin üzerine, seni bağlayan birşey yok.

Devlet şirketi ve kimin üzerine kayıtlıysa onu muhattap alır.

Şu zamanda senin üstüneymiş gel bakalım diyeceğini sanmıyorum.

Öyle bir şey yok. Atıyorum sen şimdi benim şirkete ortak oldun. 3 ay sonra ayrıldın. 5 sene sonra sana bir geliyorlar senin şirketinin 2010 yılından vergi, sgk borcu var öde diyorlar. O dönemde ben yoktum diyorsun ama borcu olan şirkete ortak olmasaydın diyorlar. Ödemezsen ya da ben ödemezsem banka hesaplarına e-haciz geliyor, kredi çekemiyorsun, malın mülkün varsa onu da alırlar. Şirket işi çok bok iş. 1 günlüğüne üstüne alsan şirketin tüm geçmişi sana geçiyor. Sonra ömür boyu kurtulamıyorsun.

Ömür boyu değilde 2 yıl sonra kurtuluyorsun diye bir ibare okudum nette.

borç tebliğ tarihinden itibaren 10 yıl hocam.

bir çok vergi dairesi işgüzarlık yapıp borç silinmesine yakın 1 lira 1 lira ödendi gösteriyorlar.

1 sene mahkeme sürdü de sildirebildim ben 11. yılda

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Muhasabeci diyor ki devir işlemi tarihinden itibaren 3 yıl sorumlusun borçlardan sonrasında temize çıkarsın diyor.

ZaZu tarafından 06/Ağu/21 17:09 tarihinde düzenlenmiştir

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı

Muhasabeci diyor ki devir işlemi tarihinden itibaren 3 yıl sorumlusun borçlardan sonrasında temize çıkarsın diyor.

Muhasebeciye benim olayı sorsana nasıl oluyor o. Geçen sene adam kredi çekemedi 2010 yılındaki borçtan dolayı. Ev alamıyordu. Onu hallettim de bu sene de 2006 yılındaki çıktı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

bende de şu anda 2 ltd şirket var temizlenmesi gereken, beyannamelerini vermiyorum maliye arayıp duruyor, verdiğim cevap statik malıma mülküme el koyuldu, tasfiye için yer tutup muhasebeci parası ödeyecek durumum yok ne yaparsanız yapın! bıkmadan usanmadan da arıyorlar kira nasıl ödüyorsun nasıl geçiniyorsun, tarzı abuk subuk sorular, geçen tespite geldiler icra çıkmıştı kaldığı yer yazacak adres yazamıyor yaz dedim 291 ada bilmem kaç parsel üzerinde bulunan 100m2 çadır... attım kafadan ada parseli çadır için böyle adres veriliyor aklınızda dursun.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Konu hortlamış ama ilgi çekici bir konu :D Ben konuyu açanın son durumu nedir ne oldu ne yaptı diye merak ettim. 

@ZaZu Şu an ne durumdasın ? Sonuç ne oldu ? 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı

Arkadaşlar 4 yıl önce bir arkadaşım gözlükçü dükkanını benim üzerime açtı. Kendisi göz hastanesinde çalıştığı için onun üzerine veya anne babası üzerine sgk kabul etmiyordu her neyse.

Şirketin kurucu olarak ben görünüyorum ancak üzerimde şirketin herhangi bir hissesi yok. Sadece kurucu olarak kayıtlarda ben görünüyor hisse arkadaşın üzerinde. 

Şimdi bu arkadaşlar bazı sebeplerden dolayı aramız pek iyi değil başka işlerde yaptığı için midem bulanmaya başladı.

Yakın zamanda üzerimden atmak istiyorum ama kredi kartı borçları şirket borçlar vs. derken temize çıkıp bana zarar gelmesin istiyorum.

Bugün devrettiğimizi sayarsak borç durumu vs. ne olacak? Devrettiğimde galiba borçlardan en direk kurtulmayacağım. Nasıl bir yol izlemeyelim zarar etmemek için? 

Gelir İdaresi Başkanlığı Online Vergi Dairesinden Şirketteki hisse miktarınızı, vergi borcu vb şeyleri sorgulayarak işe başlayabilirsiniz. 

Edit: Konu yeni değilmiş ben de merak ettim mevzu nasıl neticelendi.

TR-SCOPJE tarafından 30/Oca/22 10:14 tarihinde düzenlenmiştir

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

şirket işlerine girecek arkadaşlara bilgi: vergi borcundan ortak olduğun dönem boyunca hissen oranında sorumlusun, sgk prim borçlarından tamamen hissen oranında sorumlusun. yani şirkete 2020 de ortak oldun, vergi borçlarından 2020'den itibaren sorumlusun. 2018 den sgk prim borcu varsa onada ortak oluyorsun. sgk primin bu özelliği birçok kişi tarafından yanlış biliniyor. ta ki sgk icra kağıdını gönderene kadar :/ 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 1856 Toplam Mesaj: 20
ltd şti devir