folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Mint Kullanmaya Başladım (Deneyimlerimi Paylaşıyorum)

Linux Mint Kullanmaya Başladım (Deneyimlerimi Paylaşıyorum)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Merhaba dostlar, 

Canı sıkıldığında yatağının, dolabının yerini değiştiren, hatta evini değiştiren mürid dostlarım buradaysa windows ve mac os kullanıcısı olarak linux'de ilk deneyimlerimi paylaşıyorum. 

1- Kurulum

Linux Mint kurdum. Forumda bir süre önce dönen muhabbetlerde yeni başlayanlar için bu Ubuntu tabanlı işletim sistemi öneriliyordu. Ben de öyle yaptım. Kurulumda sorun yaşanacak bir durum yok. Driverlar falan komple kurulu geliyor. Bu deneyim en iyi Mint'de yaşanıyormuş zannedersem.

Ben windows ile birlikte kurdum, windows kuruluyken yanına kurdum. Bunları soruyor size, yanına mı kuralım, üstüne mi altına mı yatıralım vs. gibi.

Herşeyin kurulu gelmesi güzel. Ofis programları falan da hiç uğraştırmadı. 

2- Özelleştirme

Değişik şeyler yapılabiliyor. Ben mesela start menu için adımın baş harfini koyup, yanına nickimi yazdım. Çok çaça oldu. Sağa sola panel eklenebiliyor. (Windows'daki görev çubuğuna panel demiş.) 

Daha önce 18.122 kez linux kurmama rağmen hiç bu kadar istikrarlı olmamıştım. (İlk defa 24 saat boyunca kurulu kaldı.) Şuan herşey yolunda.  

3- Uygulamalar

Snapcraft diye birşey keşfettim. Development tools, Oyunlar bilmem neler yüklenebiliyor. 

Şuan yüklü uygulamalar ise şöyle;

-- Visual Studio Code

-- Whatsapp Desktop

-- Telegram Desktop

-- Spotify

-- PyCharm

-- Opera 

-- MailSpring (Arayüzü çok hoş)

-- Chrome

-- Filezilla

-- Beekeeper Studio (Mysql Administration Tool)

-- Riseup VPN (Süper hızlı. Mutlaka bağış yapıcam sorun yaratmazsa. )

4- Neden Linux?

Hiçbir fikrim yok. Şuan bir sorun yok. Herkes kurup kullanabilir. Bu soruya karşılık Mac OS kullanıcıları hariç diğer arkadaşlara şunu sorabilirim; "Neden Windows?" 

Eğlenceli şeyler oluyor. Konunun başında da bahsettiğim gibi, yatağı pencerenin kenarına almış gibi bir his veriyor. Ya da yeni bi bilgisayar almış gibi neredeyse. (Daha önce milyon kez kurup kaldırdım kullanmayı beceremediğim için sıkıldığım için ama bu iyi. )

EnableTurk tarafından 07/May/20 17:10 tarihinde düzenlenmiştir

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Ekstra soru gelirse buradan devam ederiz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek

Hocam mac os yazmışsın ama ben soru sorayım, hackintosh kullanımın oldu mu hiç? benimde deneyimleme istediğim işletim sistemi o, daha doğrusu mac os kullanmak istiyorumda maalesef bütçemi biraz aşıyor :) 

Sevgimizin Bittiği yerde Nefretimiz Başlar...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Hocam o paneller kişiselleştirmeler falan Xfce arayüzünün nimetleri. Ben de birçok masaüstü arayüzü denemiştim en çok xfce'yi sevmiştim.

Önceki bir konumdaki ilgili yazıyı paylaşayım:

Ben kendi denediğim masaüstü ortamları arasında hafif, sade ve kişiselleştirilebilir bulduğum için xfce masaüstü ortamını kullanıyorum. İşletim sistemimi seçmemde bile etkisi oldu. Eğer ilgileniyorsanız işte bazı masaüstü ortamları: En İyi 7 Linux Masaüstü Ortamı

. Bu videodakilerden çok daha fazla masaüstü ortamı var her birini denemek ne kadar mümkün bilemiyorum ama şöyle de bir liste bırakayım: En İyi 31 Linux Masaüstü Ortamı

ben de sevgiden yanayım...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    twilight_flame bunu yazdı

Hocam mac os yazmışsın ama ben soru sorayım, hackintosh kullanımın oldu mu hiç? benimde deneyimleme istediğim işletim sistemi o, daha doğrusu mac os kullanmak istiyorumda maalesef bütçemi biraz aşıyor :) 

Hackintosh kurulumu kolay olsa da driver işleri biraz meşakkatli. Her bir adımı tamamladım falan filan sadece klavyede sıkıntı yaşadım ama normal olarak güzel 1e1 mac oluyor cihazınız. İntel sistemlere daha kolay Ryzen a daha zor kurulum oluyordu en son configler vs noldu nasıl ettiler bilmiyorum. 

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coyotosays
    coyotosays's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Hackintosh kurulumu kolay olsa da driver işleri biraz meşakkatli. Her bir adımı tamamladım falan filan sadece klavyede sıkıntı yaşadım ama normal olarak güzel 1e1 mac oluyor cihazınız. İntel sistemlere daha kolay Ryzen a daha zor kurulum oluyordu en son configler vs noldu nasıl ettiler bilmiyorum. 

Bende hdd ye kurdum ilk aşamada kaldı tanımadıkları donanımlar onları kurmak gerekiyor. Halen bakamadım. 

Mint debian edition 2-3-4 sürümlerini kullandım. 4 daha bi stabil geldi. Kendi marketinden bütün uygulamalar yükleniyor. Wine yükleyerek win uygulamalarıda çalışıyor. Günlük işlemler için bence ideal olarak iş görür.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Neden windows ?

Çünkü çoğu sürümü g31 köprüsü (Forumlarda yazanlardan anladığım bu) olan anakarta kurulmuyor.En son denediğimde öyleydi. 'Input not supported' yazısı geliyor.Yani monitor devre dışı kalıyor.Yeni sürümleri denmedim,belki düzeltilmiştir.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Valla normalde kullandığım cihaz mac os, ki zaten o vazgeçilmezim benim. Hiç bir işletim sistemiyle kıyaslamam. Oyun olayları hariç tabi. Ama hackintosh hiç kurmadım.

Toplam Hit: 1385 Toplam Mesaj: 8
linux linux mint