Linux Servera Sıfırdan Domain Kurma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

selamlar, azuredan bi tane linux makina açtım ssh ile bağlanabiliyorum ve nginx kurdum (Welcome to nginx!) 

burada herhangi bi domaini çalıştırmak istiyorum. pek anlamadığım işler biraz eğitim amaçlı ilerliyorum aslında.

nasıl bi yol izlenmeli x bi domaini bu servera kurmak için tarif edebilecek var mı? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

https://www.digitalocean.com/community/questions/nginx-with-a-domain-and-subdomain

sunucu muhabbetleriyle alakali digitalocean'in dokumanlari her zaman is gorur.

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilinmeyen
    Bilinmeyen's avatar
    Erkek

Selam hocam

Öncelikle temiz kurulum yaparak VestaCP panel kullanmanı tavsiye ederim. Gayet hızlı, kolay, anlaşılır ve ücretsiz.

VestaCP kurulumuyla birlikte sunucuda ihtiyacın olacak web server (nginx + php-fpm tavsiye ederim), database ve php kurulumunu da yapmış olacaksın.

Ardından bir dns sunucuya ihtiyacın olacak. (Bu kısımda domainin, subdomainlerin, maillerin hangi IP'ye bakması gerektiği ayarlarını yapacaksın, A, CNAME, MX kayıtları vs.)

*Eğer yukarıda kurduğun sunucuda kullanmak istiyorsan (Vesta ile birlikte named dns server kurulmuş oluyor)

-Domain aldığın panelden nameserver kaydı oluşturarak sunucunun IP adresini gireceksin. (ns1.xx.com, ns2.xx.com) Örneğin Godaddy ise domain panelde yanlış hatırlamıyorsam ana bilgisayar adı kısmından oluşturman gerekiyor.

-Daha sonra domainin nameserver kayıtlarına bu oluşturduğun kayıtları gireceksin. (yine domain aldığın panelden)

-Daha sonra sunucunda Vesta panelde bu domainin kaydını oluşturacaksın. Domain kaydı oluşturduğunda otomatik olarak nginx yapılandırman, dns kayıtların ve web dizin klasörün oluşmuş olacak.

-Domainin dns kayıtlarına gidip kendi oluşturmuş olduğun nameserverları ilgili kısımlara gireceksin. (NS kaydı ve her bir NS için A kaydı)

*Eğer DNS kayıtlarını ben kendi sunucumda değil başka bir yerde yönetmek istiyorum diyorsan (cloudflare vs.)

-Yukarıdakilerle uğraşmadan domain aldığın panele girip cloudflare name serverlerını giriyorsun.

-Doğrulamanı yaptıktan sonra cloudflare panelden A ve CNAME kayıtlarını sunucu IP'ne yönlendiriyorsun.

Başlangıç olarak bu kısımları pratik yaparak öğrenmeni tavsiye ederim. DNS kayıtları nasıl çalışır, web server yapılandırması nedir, name server ne işe yarar vs.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Sana bir adet zülfü mehmet nokta com yazıorum : https://www.zulfumehmet.com/centos-7-nginx-ve-php-kurulumu/ 

https://www.zulfumehmet.com/centos-7-nginx-ile-binddns-host-ve-ftp-kurulumu/  

Eğer istediğiniz olduysa reklamları unutmayın :D

x-files tarafından 08/Eki/21 11:52 tarihinde düzenlenmiştir

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Bilinmeyen bunu yazdı

Selam hocam

Öncelikle temiz kurulum yaparak VestaCP panel kullanmanı tavsiye ederim. Gayet hızlı, kolay, anlaşılır ve ücretsiz.

VestaCP kurulumuyla birlikte sunucuda ihtiyacın olacak web server (nginx + php-fpm tavsiye ederim), database ve php kurulumunu da yapmış olacaksın.

Ardından bir dns sunucuya ihtiyacın olacak. (Bu kısımda domainin, subdomainlerin, maillerin hangi IP'ye bakması gerektiği ayarlarını yapacaksın, A, CNAME, MX kayıtları vs.)

*Eğer yukarıda kurduğun sunucuda kullanmak istiyorsan (Vesta ile birlikte named dns server kurulmuş oluyor)

-Domain aldığın panelden nameserver kaydı oluşturarak sunucunun IP adresini gireceksin. (ns1.xx.com, ns2.xx.com) Örneğin Godaddy ise domain panelde yanlış hatırlamıyorsam ana bilgisayar adı kısmından oluşturman gerekiyor.

-Daha sonra domainin nameserver kayıtlarına bu oluşturduğun kayıtları gireceksin. (yine domain aldığın panelden)

-Daha sonra sunucunda Vesta panelde bu domainin kaydını oluşturacaksın. Domain kaydı oluşturduğunda otomatik olarak nginx yapılandırman, dns kayıtların ve web dizin klasörün oluşmuş olacak.

-Domainin dns kayıtlarına gidip kendi oluşturmuş olduğun nameserverları ilgili kısımlara gireceksin. (NS kaydı ve her bir NS için A kaydı)

*Eğer DNS kayıtlarını ben kendi sunucumda değil başka bir yerde yönetmek istiyorum diyorsan (cloudflare vs.)

-Yukarıdakilerle uğraşmadan domain aldığın panele girip cloudflare name serverlerını giriyorsun.

-Doğrulamanı yaptıktan sonra cloudflare panelden A ve CNAME kayıtlarını sunucu IP'ne yönlendiriyorsun.

Başlangıç olarak bu kısımları pratik yaparak öğrenmeni tavsiye ederim. DNS kayıtları nasıl çalışır, web server yapılandırması nedir, name server ne işe yarar vs.

Hocam VestaCP yerine HestiaCP öneririm.

---

Domain'in NS'lerini yandex'e yönlendiriyorum.

Mailleri yandex.kurumsal'dan açıyorum

Yandex DNS zone üzerinden A kayıtlarını da HestiaCP'yi kurduğum sunucuya yönlendiriyorum.

Websitem çökse, taşınsa, sorun olsa bile mailler çalışmaya devam ediyor.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 1841 Toplam Mesaj: 5
linux server domain azure domain centos nginx