folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Macbook Keyboard Sorunsalı

Macbook Keyboard Sorunsalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar ben yazılım ile uğraşan biriyim forumdan tanıyanlar bilir.

Yaklaşık 2 ay önce macbook kullanmaya başladım. Fakat kafayı yemek üzereyim bazen bilgisayarı duvardan duvara vurasım geliyor...

Neden mi ?

Ben mesela CTRL+SHİFT+Yön Tuşu kombinasyonu kullanarak sağ sol yapabiliyorum kelimeler arasında.

Yani ben kod yazarken genellikle mouse kullanmam. Her şeyimi klavye üzerinden hallederim.

Mesela CTRL+Yön tuşu kombinasyonu ile ilgili satırı bir üst satıra taşıyorum.

Yada CTRL+D tuşu ile ilgili satırı bir alt satıra kopyalıyorum. 

Vesaire vesaire...

Şu fn tuşunun en solda olması her şeyin command tşu ile yapılıyor olması beni sinir etmeye başladı.

Keza {,[ tuşlarının klavye üzerinde yazılmıyor oluşu bazen bütün tuşlara basıyorum { karakterini elde etmek için.

Bana yol gösterir misiniz bu alışkanlıkları böyle kafayı yiyerek mi değiştireceğim ? Yoksa bir yöntemi var mı ? Ne yapmamı önerirsiniz ?

FN tuşu ile command tuşunun yerini değiştirmeyi denedim. Touchbar olduğu için bu mümkün değil yada beceremedim..

Başka tavsiyeleriniz var mı ? Çok yavaş kod yazmaya başladım ve bu gerçekten moralimi bozmaya başladı.

Yaklaşık 7 senedir günde 20 saate yakın kod yazan biriydim (Windows makinada). Şimdi bir şey yapamıyorum.

Birde windows makinalara uzaktan bağlantı yapınca kendimi hayatında ilk defa bilgisayar gören bir insan gibi hissediyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=2wf3HKTuLeA  gibi oluyorum...

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

harici klavye kullnmayı denedin mi hiç

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

harici klavye kullnmayı denedin mi hiç

hiç denemedim hocam. Düzeltir mi bu kombinasyonları ? Gerçi olsa bile böyle bir ortamım yok ofiste. Evde genelde windows makinaya oturuyorum. Macbook ofiste.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Windoz duzenine ceviren program vardi galiba emin degilim hackintosh zamanlarinda ben de baktim bu sorun cildirtiyor falan.. Windoz+Tr Q klavye candir

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek

Buralarda anlatılıyor sanırım:

https://www.powermax.com/how-to-remap-keys-on-your-mac/

https://9to5mac.com/2016/03/17/how-to-remap-windows-keyboard-buttons-match-mac-layout/

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

macbook pişmanlıktır

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Touchbara atayabiliyor musun acaba özel karakterleri {} gibi

Harici klavye olarak ne takarsan onun tuşları olur üstünde fn yoksa fn olmaz mesela, win tuşu cmd olur ctrl kntrl olur falan

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

shortcutlar icin genelde ide'lerin standart modlari var onlari kurcalarsan alistigin duzeni bulabilirsin, ben ubuntu'dan mac'e gectim, alismam 20 dk falan aldi.

fn, cmd, kntrl olayina da mecbur alismak gerek. kod yazarken ustune bir de ingilizce klavye kullanirsan klavyede hic zorluk cekmiyorsun.

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Ben memnunum. 

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Şu harici klavye olayını bir deneyeyim teşekkürler

Toplam Hit: 1024 Toplam Mesaj: 10
macbook sorunsalı