Macbook Pro VPN Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Benim bir sorunum var. Yazdığım bütün programlara L2TP VPN ile bağlantı yapıyorum..

Windows makinam vardı macbook pro'ya geçtim. Şöyle bir problemim var.

Mesela Evimde WİFİ Var. Ben macbookdan direkt evdeki WİFİ'a bağlanıp L2TP bağlantısı yaptığım zaman L2TP bağlantısı yaptığım yerdeki IP adresini alıyor ip-adresim.net adresinden kontrol ediyorum bir problem yok...

192.168.1.X IP adresinde sunucum var. Bu makinaya ping atamıyorum bile. VPN yaptığım ağdaki hiçbir cihaza ne ping atabiliyorum nede bağlantı yapabiliyorum...

FAKATTTTT

Evdeki WİFİ'ya kendi mobil cihazımdan bağlanıyorum. Daha sonra "Mobil veriyi" kapatıyorum. Telefonumdan da Hotspot yapıyorum. Macbookdan telefon'un wifi'a bağlanıyorum Yani WİFİ->Mobil Cihaz -> Macbook oluyor yani...

Sonra VPN'e bağlanıyorum abi gene IP adresini alıyor ping atıyorum her haltı yiyorum problem yok. Her şeyi yapabiliyorum abi tam istediğim gibi çalışıyor... 

WİFİ'ya değil de mobil cihazdan açılan bir WİFİ'a bağlanınca çalışıyor kodumun L2TP VPN'i kafayı yiyeceğim...

Bilen birileri var mı ? Ne yapacağım sürekli telefondan WİFİ mi açacağım ????

Problem nedir gram anlamadım.

IP Adresleri vs her şeyi aynı ya.

DNS'ler aynı hepsi her şey aynı o da wifi bu da wifi ama nedense sadece mobil olan wifilardan L2TP bağlantı yapabiliyorum...

Edit : Windows makina da böyle bir problem yok... Ona da wifi ile bağlanıyorum 

MhmdAlmz tarafından 11/Eki/19 20:36 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Şimdi şöyle bir sorun olabirli; 

Evdeki modem sana 192.168.1.x diye ip veriyor, L2TP ile bağlandığın sunucu da dana 192.168.1.x diye ip veriyor bu yüzden bir çakışma olabilir belki, daha önce başıma gelmedi böyle bir sorun; yapabilirsen sunucunun yada kendi modeminin DHCP den ip adreslerini farklı bir ip bloğuna al örneğin 10.x.x.x yada 192.168.10.x, şimdi modemde de 192.168.1.1 ve sunucuda 192.168.1.1 ise kafası karışabilir bu durumlarda diye düşünüyorum.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

her iki tarafın da aynı ip bloklarda olması önerilmez. Bir tarafın dhcp sinden 1 değil de 0 ya da herhangi bir bloğu dağıtması için ayar yapıp deneyebilirsin. Bir ara uğraşırken benzeri problemle karşılaşınca bu bilgi ile çözmüştüm. 

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DracuLax
    DracuLax's avatar
    Erkek

Belki Sorunu Çözmeye yardımcı olur.. Link