Machine Learning İle Ilgilenenler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    anubisx bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Az önce coursera daki derse kayıt oldum. Yeni başlamış dersler. İlgilenen olursa:

https://class.coursera.org/ml-008

ML i biraz takip etmistim daha once courserada, simdi Stanford'in algorithms dersi acilmis onu alayim diyorum.

Valla algoritma dersini bu sene okulda aldım, coursera daki müfredatı bilmiyorum ancak hemen hemen aynıdır. temel olarak algoritmada Big-O Big-Teta ve Big-Omega ile algoritma'da cost ilişkisini (for içinde for yazmanın işlemci maliyeti) öğrenmen bence yeterli olacaktır.

Geri kalan şeyler aslında daha önce yazılmış algoritmaların incelenmesi şeklinde ilerliyor. Bunu kendin araştırarak modern problemlere uygulamalarını öğrenmen daha eğlenceli olabilir.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

en merak ettiğim alan, en çok uğraşmak istediğim şey ama lise 1 matematiği yetmiyor , en büyük derdim de bu.

geçen gün türkçe ve machine learning üzerine bir tez bulup indiridm yök tez arşivinden her şey iyi güzel ama işin matematiğine girince bozuluyor her şey.. matematiğim epey iyi de konular benim matematiğimin çok üstünde :))

hocam emin ol senden çok matematik bilmiyorumdur. akademik makalelerde, yada ML'de gördüğün şeylerin matematiksel yorumları çok temel bazı matematiksel gösterimlere dayanıyor (içeriğindeki matematiği değil, gösterimi kastediyorum). Bunlarıda okuldaki öğretmenine sorsan gösterebilir.

hocam onun farkındayım evet belli konuyla ilgili meşhur teoremleri,formülleri direk veri kümesine uyguluyor ki zaten o işlemi de bilgisayar yapıyor ama mantığını kavrayamadıktan sonra ne kadar anlamlı olur ki sonuçta?

@SkynetX hocam oyun diyince öyle basit bir şey sandım, bi baktım şöyle de epey iyiymiş, boş bi vaktimde deniycem sağol :)

Hocam o meşhur implementasyonlar sözel şekilde veriliyor aslında. Daha sonra bunun formülize edilmesi gerekiyor. Aslında o formül dediğin şeyde içinde birden fazla değişken olan bir function oluyor.

Az biliyorum-anlıyorum içini öğrenemem diye düşünme. Başladıkça devamı gelir, devamı geldikçe daha derine dalarsın. AMA ingilizce ŞART.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

en merak ettiğim alan, en çok uğraşmak istediğim şey ama lise 1 matematiği yetmiyor , en büyük derdim de bu.

geçen gün türkçe ve machine learning üzerine bir tez bulup indiridm yök tez arşivinden her şey iyi güzel ama işin matematiğine girince bozuluyor her şey.. matematiğim epey iyi de konular benim matematiğimin çok üstünde :))

hocam emin ol senden çok matematik bilmiyorumdur. akademik makalelerde, yada ML'de gördüğün şeylerin matematiksel yorumları çok temel bazı matematiksel gösterimlere dayanıyor (içeriğindeki matematiği değil, gösterimi kastediyorum). Bunlarıda okuldaki öğretmenine sorsan gösterebilir.

hocam onun farkındayım evet belli konuyla ilgili meşhur teoremleri,formülleri direk veri kümesine uyguluyor ki zaten o işlemi de bilgisayar yapıyor ama mantığını kavrayamadıktan sonra ne kadar anlamlı olur ki sonuçta?

@SkynetX hocam oyun diyince öyle basit bir şey sandım, bi baktım şöyle de epey iyiymiş, boş bi vaktimde deniycem sağol :)

Hocam o meşhur implementasyonlar sözel şekilde veriliyor aslında. Daha sonra bunun formülize edilmesi gerekiyor. Aslında o formül dediğin şeyde içinde birden fazla değişken olan bir function oluyor.

Az biliyorum-anlıyorum içini öğrenemem diye düşünme. Başladıkça devamı gelir, devamı geldikçe daha derine dalarsın. AMA ingilizce ŞART.

anladım hocam, verdiğin linkteki derse kayıt oldum, biraz ordan kurcalayacağım teşekkür ederim

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

anladım hocam, verdiğin linkteki derse kayıt oldum, biraz ordan kurcalayacağım teşekkür ederim

Bu arada kişisel görüşüm. Matematikden çok İstatistik bilgisi çok daha önemli.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

şimdi aklıma geldi de galiba sandman hocanın nesne tanımaya yönelik bi çalışması vardı, öyle aklımda kalmış.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    anubisx bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Az önce coursera daki derse kayıt oldum. Yeni başlamış dersler. İlgilenen olursa:

https://class.coursera.org/ml-008

ML i biraz takip etmistim daha once courserada, simdi Stanford'in algorithms dersi acilmis onu alayim diyorum.

valla bende bundayım şu an

https://courses.edx.org/courses/BerkeleyX/CS188.1x-4/1T2015/info

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

zor is biraz,  emek istiyor. 

Bizim arkadaşların auto-tuning uygulamalari var,  yazılım çalışa çalışa makineyi öğreniyor, sonra da ona göre kazanç ayarlarini,  ivmeleri ayarliyor.  Autotuning bu işin temeli sanirim. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Yapay zeka dersinden anladığım kadarıyla bu işin iki çeşidi var biri bir agent'ın bir amaca ulaşmak için yapması gerektiği eylemleri öğrenmesi. Bu öğrenmenin sonucu bir politika oluyor. Amaca ulaşmak için hazırlanmış plana benzer, her durumda yapması en mantıklı eylemi öğreniyor. Bunun için policy iteration ve Q-learning algoritmalarını gerçekleştirmiştim ödev olarak. Anladığım kadarıyla bir diğer çeşidi de elindeki veriyi öğrenmekle alakalı. Örnek veriyi algoritmana öğretiyorsun. Sonrasında algoritman yeni veriler için öğrendiğine göre davranıyor.

Yamuluyorsam düzeltin. Bu konu güzel olmuş. Bilgili müridlerin tecrübelerini paylaşmaları dileğiyle.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nights_judge
    nights_judge's avatar
    Erkek

person of interest izledim siteye bakayım dedim bu konuya denk geldim, noluyor lan diye irkildim bir anda :D  

Yıllarca parazit gibi yaşayıp kim güçlüyse ona yakınlaşıp bizde sizdeniz pozu veren kişilik yoksunu yalaka köpekler;Bizim VATAN sevgimizi hayal bile edemezsiniz.Bizim adımız SONSUZLUĞA uzanırken; Çok ucuza sattığınız karekterlerinizi,büyük bedeller ödeyipte geri alamadığınız zaman adınızın sadece OYUNCAKÇI dükkanlarında satılan ucuz kuklalara verildiğini göreceksiniz..
Toplam Hit: 2145 Toplam Mesaj: 20