Manyetizma Sıcaklığa Bağlıdır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Gençler az önce bir devreye operasyon yapıyordum havya ile.. Nerden aklıma geldiyse havyanın sac muhafazasına ufak neodmiyum mıknatıs yapıştırdım dokundurdum çekti yani soğuk iken...

Havya ısınınca lank diye düştü ta ben işlem yaparken.. gayrı ihtiyari tuttum bir de elimi yaktım.. 

Mıknatıs şimdi çok zayıf..

Buzdolabına koyacam  belki soğuyca toparlar kendini.. oda sıcaklığında ölü gibi..

ltcelik tarafından 04/Mar/19 00:01 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Çok açıklayıcı bir Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman olmuş, teşekkürler.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Curie yasasi diye kalmis aklimda (:

sigara değil, balık olan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Evet 

Malzeme dersinden  ben de biliyordum da ilk defa deneyimledim..

https://www.google.com/search?q=curie+noktas%C4%B1&oq=curie+noktas%C4%B1&aqs=chrome..69i57j69i60.4319j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    ltcelik bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Evet 

Malzeme dersinden  ben de biliyordum da ilk defa deneyimledim..

https://www.google.com/search?q=curie+noktas%C4%B1&oq=curie+noktas%C4%B1&aqs=chrome..69i57j69i60.4319j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Elini uzun uzun soguk suya tut fena yanmissindir :/

izzmarit tarafından 04/Mar/19 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

"Curie sıcaklığı (veya Curie noktası), ferromanyetik bir maddenin, kalıcı mıknatıslığını yitirip paramanyetik hale geçtiği kritik sıcaklıktır. Curie sıcaklığının üstünde, ısı enerjisi manyetik momentlerin(en) rastgele yönelmelerine sebep olur ve madde paramanyetik hale geçer." 

Soğuduğu zaman manyetikliğini geri kazanır mı ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

"Curie sıcaklığı (veya Curie noktası), ferromanyetik bir maddenin, kalıcı mıknatıslığını yitirip paramanyetik hale geçtiği kritik sıcaklıktır. Curie sıcaklığının üstünde, ısı enerjisi manyetik momentlerin(en) rastgele yönelmelerine sebep olur ve madde paramanyetik hale geçer." 

Evet böyle bir hafıza geliştirilebilir ;)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Gözlem olmadan, hayret etmeden bilimsel gelişme olmaz dostum... Nedensellik bağını ortaya koyacaksın ki bilimsel gelişme ilerlesin...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Hayır o mıknatıs öldü artik

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Cok gecmis olsun. O miknatisin ustune bir bardak soguk su ic...

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Peki mıknatıs yapmak mümkün mü?

Edit: ND-FE-B bileşenleri ile güçlü mıknatıs yapılabiliyormuş..

Baturay_Turkmen tarafından 04/Mar/19 03:35 tarihinde düzenlenmiştir

Ne Mutlu Türk Doğana..
Toplam Hit: 899 Toplam Mesaj: 11
termodinamik manyetizma fazlar kanunu curie noktası