folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Masaüstü PC Toplama ( AMD / Intel ) ?

Masaüstü PC Toplama ( AMD / Intel ) ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar.

Bilgisayar artık can çekişiyor. Şurdan burdan 5000tl civarı denkleştirebiliyorum. (bütçe)

Monitör, klavye, mouse, hoparlör vs, PSU, SSD / HDD ve ekran kartı elimde var. Sadece kasa toplanacak yani.

RX 580 8GB veya iki adet 1050 Ti içeren bir sistem kurmayı düşünüyorum. Ekran kartları konusunda kararsızım biraz. Python, machine learning vs zırvaları (en azından 2 sene önce denediğim deepfake olayı) rx580 de çalışmıyordu. Sadece nvidia kartlarda çalışıyordu. Bu tarz şeyleri kurcalayabilmek için nVidia olsun diye düşünüyorum.

Anakart, işlemci, ram ve sessiz ama bol fanlı bi kasaya ihtiyacım olacak. Şuanki kasa elektrik süpürgesi gibi, sanayi tipi sayılabilecek fanlarla donatmıştık zamanında. Onlar da miningden kalma olduğu içindi :)) Artık başım kaldırmıyor bu gürültüyü.

---> AMD / Intel işlemci konusunda kararsızım. Soğutma çok problem olmasa gerek. Fiyat performans olayı için hangisini tercih etmeli? Birbirlerine kıyasla büyük artı veya eksileri var mı hâlâ ? Eskiden çok çekişmeli bir konuydu bu.

---> Anakart tercihlerinde işlemci uyumluluğu ( pin sayısı ve amd/intel olması ) dışında nelere dikkat ediyorsunuz?

---> Çift ekran kartı kullanabilecek rahat ama ucuz bir kasa, tercihen şeffaf seksi bişeyler düşünüyorum. Burası çokomelli değil sanırım herhangi bi kasa alınabilir heralde. Ucuz olsun ki diğerlerine yatırım yapayım.

---> RAM tercihinde sanırım boyutu (GB) haricinde mHz olayı da çok etki ediyor?

---> Elimde normal sata ssd var. Bunun yerine m2 ssd almak bana mükemmel bi avantaj sağlar mı yoksa bu m2 muhabbeti daha az yer kaplamasıyla mı ünlü?

---> Ekran kartı tercihiniz, siz olsanız, 2 x 1050 Ti mı olurdu yoksa 1 adet RX 580 8GB mi olurdu? 

noname tarafından 16/Mar/21 23:57 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Rx580 5k fiyatları :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

amd fiyat performans olarak intelin 150 yıl falan önünde.

onboard grafikleri de baya güçlü, benim cpu da ki onboard 1050 ye yakın performans veriyor (ryzen 4650g)

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Martech bunu yazdı

Rx580 5k fiyatları :)

hacı onlar elimde olanlar, anakart + ram + cpu lazım sadece D:

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

onboard grafikleri de baya güçlü, benim cpu da ki onboard 1050 ye yakın performans veriyor (ryzen 4650g)

Kardeşim de aynı fikirde. İntel fiyatları çok güzelmiş zaten :)) amd olacak gibi bu sefer

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Kardeşim de aynı fikirde. İntel fiyatları çok güzelmiş zaten :)) amd olacak gibi bu sefer

elinde ekran kartı varsa ryzen 1600af iyi bir seçim olabilir. dahili gpu su yok ama 6 core 12 thread, 16mb cache .

anakart olarak ta b450 chipsetli bişeyler bakabilirsin. 

ryzen cpu lar ram hızını çok sever, bu yüzden ramini dual channel tutmaya bak.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

RYZEN serisini görene kadar yıllardır İntel kullanıyordum. Ryzen 5 3500x + B450 Chipsetli anakart, 3200Mh 8+8 Ram kullanıyorum. İnanılmaz memnunum tavsiye ederim. Intel işlemciye o kadar çok paralar dökmene gerek yok.

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

R7 3800x olacak işlemci muhtemelen.

ramler de 4000mhz (4400 de fiyat makası çok ilginç şekilde açılıyor)

sizce m2 ssd mi alayım elimdeki toshiba ocz ile devam mı edeyim?

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı

paran varsa tabiki nvme diske gec (m2 ye gec demiyorum bak, nvme diyorum. m2 ssd ye gecersen bi anlami yok).  ama arada gozle gorulur bir fark goremeyeceksin muhtemelen .

ben olsam similik takilirdim elimdekiyle

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    noname bunu yazdı

paran varsa tabiki nvme diske gec (m2 ye gec demiyorum bak, nvme diyorum. m2 ssd ye gecersen bi anlami yok).  ama arada gozle gorulur bir fark goremeyeceksin muhtemelen .

ben olsam similik takilirdim elimdekiyle

doğru bi de nvme muhabbeti vardı diymi. 

Şöyle şeyler var mesela, windowsu matlab'i falan oraya kursam ssd de de diğer aktif kullandığım uygulamalar olsa fena olmaz gibi aslında

https://www.hepsiburada.com/lexar-nm610-nvme-250gb-2100-1200-mb-s-m-2-pcie-ssd-lnm610-250rbna-p-HBV00000VITR0

https://www.hepsiburada.com/hi-level-256gb-sata3-m2-nvme-pcie-ssd-3300-1200mbs-hlv-m2pciessd2280-256g-p-HBV00000NPZ6N

aman aman fiyatlar değil gibi geliyor

ama 3300 okuma 1200 yazma fena 

noname tarafından 17/Mar/21 01:40 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.