folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Memur Mesai Saatlerinde Her Namaza Gidebilir Mi?

Memur Mesai Saatlerinde Her Namaza Gidebilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı

He şu eve gidip "KAZA NAMAZINI KIL" diyenlere ayrıcana çok acıyorum arkadaşlar ONLAR eğer ki ALLAH'a inanıyorlarsa direk tevbe etsinler çok büyük oyun oynuyorlar çünkü.

Ulan sen kimsin yahu kaza namazı diyorsun ? Kaza namazı ne demek sen biliyor musun?

Sana kim veriyor bu fetva'yı bu hakkı git kaza kıl diyorsun.

Bakın kardeşlerim, bol keseden atmayın boynunuzu vurmasın kabirde yılanlar çiyanlar.

Kaza namazı 2 türlü olur. Baygınlık hali kendinde olmazsın, birde çok derin mi derin uyku hali.

Gündüz kimsenin uyumayacağına göre kolay kolay, zaten müslüman namaz kılan biri ayarlar onu uyumaz çünkü adamın namaz kılması gerekiyor bunu bilir.

Diğer türlüde diyelim ki, öğlen 1 sekinet hali geldi uyudun ama hiç bir şey duymadın ikindi kaçtı onu hemen kaza edeceksin.

Bu uyku ölüm gibidir çok ağırdan gelen kaza, diğeri baygınlık hali düştün bayıldın ayılamadın komplike olaylar oldu vs namaz geçti o.

Öbür türlü namazı kazaya bırakayım diye bir şey yok KÜLLİYEN yok öyle bir şey millet sizi adet kabilinden gelen şeylerle kandırmasın evde kaza yaparım diye.

Bunun burada fetvasını veren işkembe-i kübra'dan atan arkadaşlarada sesleniyorum harbiden çok büyük taşa ayak çarpıyorsunuz editleyin o yazılarınızı, bir şeyde malumatınız yoksa fikrinizde olmasın arkadaşlar.

Sakalı jiletle kesmek günah diyen insanı nasıl ciddiye aldım bilmiyorum ama al:

Görüldüğü üzere, meşru mazeretlerle terkedilen namazlar gibi, mazeretsiz olarak vaktinde edâ edilmemiş olan farz ve vacip namazların da kaza edilmesi gerektiği görüşü, delil yönünden daha kuvvetlidir. Ancak İslâm müctehid ve fakihlerinin, ittifaka yakın derecede büyük çoğunluğuna göre, hangi sebeple olursa olsun vaktinde edâ edilmemiş olan farz ve vacip namazların kazası fevridir; geciktirilmemesi gerekir. Bu sebeple günlük iş ve ibadet saatleri ile yemek, uyku, dinlenme... gibi hayatî ihtiyaçların karşılanması için geçen zamanlar dışında kalan bütün boş vakitlerde devamlı olarak kaza namazı kılınarak, borcun bir an önce bitirilmesi gerekir. (13)

http://www.davetci.com/hukuk_kaza_namazi.htm

Burada diyor ki, Ey insan evladı diyor eğer eskiden kılmadığın namazlar varsa sonra namaza başladıysan bunlar senin üzerine borç edâ et diyor.

Sizin dediğiniz şöyle mesela ben namaz kılan biriyim ( süregelen zaman işte çalışıyorum işim yüzünden kılamıyorum kazaya bırakabilir miyim ?

Ben namaz kıldığın vakit sana bir iş engel oluyor ve kılamıyorsan kazaya bırakamazsın diyorum, geçmiş kaza namazlarını kılma demiyorum, namaz kıldığın sürece yani 5 vakite devam ettiğin sürece kaza'ya bırakmak diye bir şey söz konusu olamaz.

He olur nasıl olur onuda önceki yazılarımda açıkladım, uyku (sekârat) hali gibi şeylerde.

Siz kalkıp nasıl bunun fetvasını verebiliyorsunuz, hz.ömer bile ölüp kalım mücadelesi verdiğinde namaza kalkmış ve ben peygamberden duydum, bir vakit namazı bile sebepsiz terk edene 80 sene cehennem azabı var ben bunu kaldıramam deyip hemde sabah namazına durmuş kanlı yaralı vücud ile.

Yani durum şu ki, ayştaynyum, eğer namazını kılan biri isen, ve işin buna engel oluyorsa o para küllün haram, işin küllün haram.

Cum'a vakti bir erkeğin cum'aya gitmeyip çalışıp para kazanması cum'a saatlerinde nasıl haramsa, farz saatlerinde de bir erkeğin çalışıp para kazanması öyle haramdır.

Yani vurgulayayım tekrar, ALLAH'a itaat noktasında kulun sözünü dinleyemezsin bu bir.

2. senin burada copy/paste yaptığın şey benim bu yazımdaki 1. ve 2. satırda anlattığım şey üzerine söylenmiş bir şey, yani eskiden bunları yapmıyorsan aksattıysan sonradan namaza başlayıp devam ediyorsan yapmak zorundasın.

Hatta hanefi'de, iş namaz, ve sonra geri kalan ne kadar saatin varsa kaza kılman lazım, şâfi'de, daha ağır gibi gibi şartları var.

He sakalı kesmek kısmına gelirse, 4 mezhep'te jilet ile sakal traşı haramdır, cumhurun görüşü bu topyekün yani işkembe-i kübra'dan atmıyoruz.

Ama senin bana attığın şey benim sana dediğim şeyden farklı he anlatabilmişimdir umarım.

dostum jiletle kesmezsen neyle keseceksin? Işın kılıcıyla falan mı?

Jilet olmayınca aklıma direk traş makinası geliyor ama eski zamanlarda heralde insanlar onu kullanmıyorlardır :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Jilet olmayınca aklıma direk traş makinası geliyor ama eski zamanlarda heralde insanlar onu kullanmıyorlardır :)

Kesmeyeceksin ki, zaten ?

Kesmek haram diyorum jiletle jiletle kesmeyelimde ışın kılıcı ilemi diyorsun hocam, kökten kazımak yani jilet usulu haramdır.

Makine ile almak haramın önüne geçer ama sünnet olmaz 1 tutam olmak şartı var sünnette, bu sefer makine ile alırsın fakat 1 tutam olmadığı içinde kılınan namazda eksiklik olur.(sünnet sevabı alamaz sadece vacibi yerine getirir bu da büyük eksiklik tabi 100 şehit sevabı var bu işte)

Yani sakalı sünnet sanıyorlar sadece sakal (vaciptir) hocam.

Sünnetin terkinde haramlık olmaz çünkü. 

Vacip ve Farz'ın terkinde ceza ve kaza vardır. ( o yüzden sakal kesmekte haramlık söz konusu )

Uzatmak sünnettir. Çene altından tutup 1 tutam artacak kadar olanı sünnettir.

Zeytun-i tarafından 13/Mar/14 18:35 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Kesmek haram diyorum jiletle jiletle kesmeyelimde ışın kılıcı ilemi diyorsun hocam, kökten kazımak yani jilet usulu haramdır.

Makine ile almak haramın önüne geçer ama sünnet olmaz 1 tutam olmak şartı var sünnette, bu sefer makine ile alırsın fakat 1 tutam olmadığı içinde kılınan namazda eksiklik olur.(sünnet sevabı alamaz sadece vacibi yerine getirir bu da büyük eksiklik tabi 100 şehit sevabı var bu işte)

Vacip ve Farz'ın terkinde ceza ve kaza vardır. ( o yüzden sakal kesmekte haramlık söz konusu )

yaz kardeş sen yaz yaz çok şey biliyosun sen. Yaz da şu cahillerin hakkından gel, adamlar imana gelsin. Hay yarabbim ya, Allah'ım sen akıl fikir ver bunlara. Herşeyi güzel okumuşsun da fitne nedir, fitne çıkmasın diye neler yapılmalıdır, haramdan kaçmak mı farzı yapmak mı önemlidir, filan filan önce bi bunları okusaydın...

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    ZoRKaYa bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

yaz kardeş sen yaz yaz çok şey biliyosun sen. Yaz da şu cahillerin hakkından gel, adamlar imana gelsin. Hay yarabbim ya, Allah'ım sen akıl fikir ver bunlara. Herşeyi güzel okumuşsun da fitne nedir, fitne çıkmasın diye neler yapılmalıdır, haramdan kaçmak mı farzı yapmak mı önemlidir, filan filan önce bi bunları okusaydın...

Hocam, ben fitne mi çıkatıyorum onu bir izâh et.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

la şu ritüeli bi sonuca bağlayamadınızmı hala 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wikwik
    wikwik's avatar
    Erkek

Herkes bir şeyler söylemiş ben eksik kalmayayım.

Bence ortada zaten problem yok neden inanmayan arkadaşlar hemen saldırıya geçmiş

işin içine vergilerini karıştırmışlar anlamadım.

Öğle namazı zaten öğle tatiline denk geliyor. Bunda sorun yok vergilerinizin hakkı geçmiyor yani.

İkindi namazına gelince maksimum süreceği 10 dk. samimi olunduktan sonra. Namaz kılan bir insan da

bence bu 10 dakikayı bir şekilde telafi edecektir. Etmelidir.

Arkadaşlar sanki namazlar cemaatle kılınmak zorundaymış gibi yaklaşmışlar böyle bir şey yok.

İşyerinde temiz olan her yerde namazını kılabilirsin.

Namaz kılmayan memurlar ya da işçiler sanki ödediğiniz vergilerin tam karşılığını veriyorlarmış ta

namaz kılanın 10 dk.sına takıldınız.

Ayrıca Peygamber Efendimizin söz, fiil ve davranışları sünnettir.

İnanmayan arkadaşların bu saldırgan ve nefret dolu yaklaşımlarını gerçekten anlayamıyorum...

Bilgi Güçtür.
Toplam Hit: 14161 Toplam Mesaj: 147