Mevcut Halihazır Sistemi Sanallaştırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

Arkadaşlar selam , 

başlık biraz garip veyahut ters olabilir , lakin yapmak istediğim söyle birşey.

iş yerinde iki bilgisayar kullanıyorum , bunların birinde win10 birinde xp yüklü. Her ikisinde de kullandığım programlar aynı ve farklı sürümler ,

Yani iki programıda tek işletim sistemi üstünde toplayamam. Mevcut win10 yüklü bilgisayarıma ssd + ram takviyesi yaparak güzel bir hale getirdim.

Lakin hala eşek ölüsü gibi xp li bilgisayarıda çantada gezdirmem gerekiyor. Yapmak istediğim şey şu;

Windows xp'li bilgisayarımın bir image'ını alıp , windows 10 yüklü bilgisayarımda bunu vmware içinde kullanmak.

Daha önce hali hazırda çalışan bir sistemi sanal makinaya çevireniniz oldu mu ? Olduysa hangi yolla yaptınız acep :/

İlk aklıma gelen takibi "acronis true image" bunla xp'li bilgisayarın image alıp , win10 lu pc ye sanal kurup , sanal içinden acronis ile almış olduğum image'ı açmak :S ?

Varmıdır başka bir düşünceniz fikriniz , işi bugun çözmem lazım.

teşekkür ederim.

http://www.leyladansonra.com/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/forum/mevcut-sistem-sanallastirma-xp-pro-225781

Burada yazılanları deneyebilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

docker kullanabilirsin gibi geliyor. bir araştırmanı tavsiye ederim. http://www.gokhansengun.com/docker-nedir-nasil-calisir-nerede-kullanilir/ bu çok güzel bir kaynak. oradan:

Geliştirme Ortamı Standardizasyonu Sağlaması

Geliştirme ortamları projeden projeye farklılık göstermektedir. Aynı projenin farklı müşterilerde olan kurulumları bile farklı bileşenler içermekte müşterilerin birinde çıkan problemin çözümü için aynı ortamın geliştirici ortamında kurulması bile çok ciddi bir zaman almaktadır. Bazı yazılım evleri, farklı müşterilerde farklı sürümlerde bulunan kurulumları geliştirici ortamlarında tekrarlayabilmek için geliştirici ortamlarını sanal sunucularda tutmaktadır. Bir sanal makinanın ortalama 20GB olduğunu düşünürsek tek bir projenin 5 müşteride kurulu olması halinde her bir geliştiricinin bilgisayarında 100GB’lık bir alan gerekli olacaktır.

Sanal sunucu temin etmenin kaynak kullanımında yarattığı problemi görmezden geldiğimizde bile geliştirmesi aktif olarak devam eden projelerde her yapısal değişiklikte, web sunucu değişimi, database şema veya referans data değişikliği vb binary formatta olan master sanal makinanın bütün geliştiricilere dağıtılması ve varsa geliştiricilerin kendi özelleştirmelerini bu makinalara tekrar uygulamalarını gerektirmektedir.

Bir başka geliştirme ortamı problemi de sanal sunucu kullanılmayan geliştirme ortamlarında ekibe yeni katılan kişilerin bilgisayarlarının gerekli araç gereçlerle kurulması işlemi için harcanan zamandır. Bu işlem genellikle ekibin deneyimli bir elemanı tarafından yapılır, bu durumda hem ekibin deneyimli bir elemanının hem de işe yeni başlayan elemanın efektif olarak kullanabilecekleri bir zaman dilimi kaybedilmiş olur.

ama Docker Container larına sanal makine gözüyle bakmamak daha iyi olur, belki de ihtiyacın Docker değildir, yine de incelemeye değer diye düşünüyorum.

RockZs tarafından 11/Oca/17 17:40 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cyber
    Cyber's avatar
    Erkek

P2v deniliyor buna, vmware standalone converter yapar bunu bence.

MCSE,MCDST gokhan@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

arkadaşlar çok teşekkür ediyorum güzel bilgileriniz için , p2v anahtar kelimesiyle işimi çözeceğim sanırım.

teşekkürler !

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

hocam ben 2 , 3  gün önce benzer konu açmıştım. http://www.tahribat.com/forum/mevcut-sistem-sanallastirma-xp-pro-225781

disk2vhd  programıyla yapabilirsin ayrıca  vmware converter ile de yapabilirsin. vmware converter ile yaparsan oluşturduğun vhd sanal diskini hem oracle hemde vmware player ile açabiliyorsun. w7 sanallaştırdım sorunsuz.

yalnız xp sanallaştırırken bazı sorunlarla karşılaştım (sanaldaki xp açılışı sırasında mavi ekran) . konuda en son tavsiye edilen yöntemi henüz denemedim :D ...  tüm dosyalar yanımda şuan bu akşam denicem ... umarım olur :)

valar morghulis ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

docker kullanabilirsin gibi geliyor. bir araştırmanı tavsiye ederim. http://www.gokhansengun.com/docker-nedir-nasil-calisir-nerede-kullanilir/ bu çok güzel bir kaynak. oradan:

Geliştirme Ortamı Standardizasyonu Sağlaması

Geliştirme ortamları projeden projeye farklılık göstermektedir. Aynı projenin farklı müşterilerde olan kurulumları bile farklı bileşenler içermekte müşterilerin birinde çıkan problemin çözümü için aynı ortamın geliştirici ortamında kurulması bile çok ciddi bir zaman almaktadır. Bazı yazılım evleri, farklı müşterilerde farklı sürümlerde bulunan kurulumları geliştirici ortamlarında tekrarlayabilmek için geliştirici ortamlarını sanal sunucularda tutmaktadır. Bir sanal makinanın ortalama 20GB olduğunu düşünürsek tek bir projenin 5 müşteride kurulu olması halinde her bir geliştiricinin bilgisayarında 100GB’lık bir alan gerekli olacaktır.

Sanal sunucu temin etmenin kaynak kullanımında yarattığı problemi görmezden geldiğimizde bile geliştirmesi aktif olarak devam eden projelerde her yapısal değişiklikte, web sunucu değişimi, database şema veya referans data değişikliği vb binary formatta olan master sanal makinanın bütün geliştiricilere dağıtılması ve varsa geliştiricilerin kendi özelleştirmelerini bu makinalara tekrar uygulamalarını gerektirmektedir.

Bir başka geliştirme ortamı problemi de sanal sunucu kullanılmayan geliştirme ortamlarında ekibe yeni katılan kişilerin bilgisayarlarının gerekli araç gereçlerle kurulması işlemi için harcanan zamandır. Bu işlem genellikle ekibin deneyimli bir elemanı tarafından yapılır, bu durumda hem ekibin deneyimli bir elemanının hem de işe yeni başlayan elemanın efektif olarak kullanabilecekleri bir zaman dilimi kaybedilmiş olur.

ama Docker Container larına sanal makine gözüyle bakmamak daha iyi olur, belki de ihtiyacın Docker değildir, yine de incelemeye değer diye düşünüyorum.

eleman ne demiş sen ne bombalamışsın. ne alakası var yukarıdaki mevzunun docker ile adam windows xp demiş. 

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 1169 Toplam Mesaj: 8
acronis true image acronis real to virtual xp in to the wild