folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Milyonlarca Kayıt Arasında Belli Dataları Göstermek İçin Gereken Optimizasyon Gibi Tecrübe Gerektiren Konular

Milyonlarca Kayıt Arasında Belli Dataları Göstermek İçin Gereken Optimizasyon Gibi Tecrübe Gerektiren Konular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bazı data gösterimleri select * from table şeklinde çözülemeyebiliyor. Eğer data sayınız çoksa hızlı response dönmeniz gerekiorsa bazı optimizasyonları yapmanız gerekir. Bunun içinde tecrübe gerekiyor. 

Aynı anda bir tabloya binlerce kayıt insert edilmeye çalışırken yaşanan Dup Rec sorunu içinde ayrı bi çözüm bulmanız gerekebiliyor..

Aklıma şuan başka şeyler gelmedi ama bazı konular basic halleriyle yeterli olmuyor. Eminim uzman olduğunuz konularda sizin kendi çözümleriniz oluyordur. Yazılım alanında daha da uzmanlaşmak için tecrübe gerektiren problemleri ve getirilen çözümleri okumak üzerinde düşünmek istiyorum. Bunun için önerebileceğiniz bir site vs var mıdır?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Arama için Elastic?

Db içinde nosql olmaz mı?

Elastic dogru ayarlanırsa çok çok iyi diyr gördüm, nosql zatwn başlı başına bir dünya mongo filan süper, elastic mysql ile uyumlu ama mongoyla uyumlumu bilmiyorum açıkçası  

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Arama için Elastic?

Db içinde nosql olmaz mı?

Elastic dogru ayarlanırsa çok çok iyi diyr gördüm, nosql zatwn başlı başına bir dünya mongo filan süper, elastic mysql ile uyumlu ama mongoyla uyumlumu bilmiyorum açıkçası  

Belki doğru ifade edemedim ama sorularım için bir çözüm aramıyorum aslında, bazı senaryolar ve senaryoların sonucunda üretilen çözümleri okumak istiyorum..

zeybekustasi tarafından 31/Mar/19 02:37 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Çok genel ifadelerden bahsetmişsin açıkçası. Sorunların sebepleri birden fazla olabilir. Çözümlerde birden fazla olabilir. Havada kalmış böyle bir soruya havada kalmış cevaplar verilebilir.

Data sayısının çokluğu tek başına sıkıntı değil (milyar kayıt olsa da select * işe yarar)

Çok daha hızlı sonuç gerekiyorsa eğer ki relational database kullanılıyorsa where koşulları üzerinden partition yapılabilir. Where koşuşşarına ayrıca index yerleştirilebilir.

Birde transaction kullanarak nasıl çift kayıt düşebiliyor anlamış değilim. Acid felsefesine aykırı

DrKill tarafından 31/Mar/19 03:18 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Çok genel ifadelerden bahsetmişsin açıkçası. Sorunların sebepleri birden fazla olabilir. Çözümlerde birden fazla olabilir. Havada kalmış böyle bir soruya havada kalmış cevaplar verilebilir.

Data sayısının çokluğu tek başına sıkıntı değil (milyar kayıt olsa da select * işe yarar)

Çok daha hızlı sonuç gerekiyorsa eğer ki relational database kullanılıyorsa where koşulları üzerinden partition yapılabilir. Where koşuşşarına ayrıca index yerleştirilebilir.

Birde transaction kullanarak nasıl çift kayıt düşebiliyor anlamış değilim. Acid felsefesine aykırı

Mesela TBT aynı anda 1 Mio kişi siteye girmek istediğinde nasıl bir önlem alıyor. Güvenlik için aldığı önlemler neler? Site hızlı açılıyorsa nasıl optimizasyon yapıorlar. Tablo ilişkileri nasıl...

Herhngi bir lise programcısı da bu siteyi kodlaabilir ama güvenlik ve hız için farklı şeyler düşünmesi gerekir diye düşünüyorum. Soru olaral kafamda bir şey yok sadece soru ve çözümlerin birlikte paylaşıldığı bir yer vardır diye sordum hocam.. Dinamk programlama algoritmaları gibi boşluklarda okuup la adamlar nasıl çözmüş bunları diyebileceğim şeyler yani..

"Birde transaction kullanarak nasıl çift kayıt düşebiliyor anlamış değilim. Acid felsefesine aykırı"

PK datetime() olarak belirlenmiş bir tabloda münkün olduğunu gördüm. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

e tabiki tecrübe edinmiş birisi ile edinmemiş birisi arasında farklar olacaktır.

mesela milyon kaydı getirmenin bir anlamı yok :)

milyon kayıt arasında arama yapmak için elastic çok harika görünüyor. kendi kişisel otomasyon projemde şöyle bir yaklaşım yaptım.

işlemler tablomda tüm kayıtları çekmek yerine sadece belirli aylara ait kayıtları çekerek daha az veri üzerinde çalışıyorum.

veriler çok çok fazla artık db cevap vermiyor deyince :D

arşivleme yöntemine geçecem

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
Toplam Hit: 1683 Toplam Mesaj: 6
güven özveri tecrübe