folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Modem Ve Firewall Önerisi?

Modem Ve Firewall Önerisi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

Merhaba,

30 kullanıcılı bir şirkete,

1.Modem öneriniz nelerdir? Daha önce Zyxel ve Airties kullanmama rağmen, çok fazla kitlenme, internette kopma meydana geliyor. Bir ara Drytek modem kullanmıştım, ondan memnundum. O da daha fazla dayanamayıp arızalandı.

2.Şirket içi engellemeler (oyun,facebook,vs) yapmak içinde, firewall kullaniyorum. Çok sık arıza yapmaya başladı. Daha önce kullandığınız sorun yaratmayan bir cihaz arıyorum.

Exchange server düşünmüştüm ama lisans olayı pahalı olduğundan vazgeçtim. Önerileriniz nelerdir, teşekkürler.

nox...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

drytek'ten cok memnundum. bu cihazi kullanan var mi? extra firewall kullanmadan, bundada ayni şeyleri yapabiliyorum bildigim kadariyla.

kullanan var mı bu cihazı?

http://www.dfsbilgisayar.com/Products-12851-draytek-vigor-2830vn-300mbps-4-port--gbit-kablosuz-ethernet-usb-voip-vpn-dual-wan--adsl2-router-modem-3g-destekli.html

nox...!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Airties iyidir hocam.

Linksysde iyidir...

Engellemeler için bir pcye pfsense kurup, modemide bridge modda bağlarsan sorunun kalmaz...

Exchange server konusuna gelince, o firewall değil mail serverdır, iyiki almamışsın :)

Sanırım isa serverdan bahsediyorsun, domain ortamın yok ise pfsense işini görür...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

@rene

hocam smoothwall kullaniyordum, birde pfsense deneyim. ama tek modemle herşeyi halledebilir miyim acaba dedim. traffic yogunlaşınca modemle yavaşlık oluyor, kitlenmeler başlıyor,ısınma sorunu oluyor. daha profesyonel bir cihaza mı geçmek gerekiyor? cevap için teşekkürler.

nox...!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Draytek router 2710 + 3g + firewall

uygulamayıda kısaca anlatıyım, yukardaki modemi alıp birde 3g alıyorsun modemin üzerinde bağlantı yeri mevcut, adsl koptugu anda 3 sn içierinse 3g aktif olur, adsl ger geldiğinde 3g bağlantısını adsl bırakır. ve züerind site engellme IP engellme gibi bir çok özellik mevcut

Mail olarak Exchange yerine Kurumsal Gmail adreslerinden satınalınabilir, yedek yok çökme yok vs. vs

adsl bilindiği gibi download upload birbirini etkilediği için biri internetten film izlerken biri öteki odada muhasebeci uzak masa üstü yapcam diye uğraşırsa o iş olmaz tabi :) ihtiyaca göre gshdsl de olabilr. farklı bi r loksayona uzak masa üstü yapılacakmı

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek

444 bunu yazdı:
    -----------------------------

@rene

hocam smoothwall kullaniyordum, birde pfsense deneyim. ama tek modemle herşeyi halledebilir miyim acaba dedim. traffic yogunlaşınca modemle yavaşlık oluyor, kitlenmeler başlıyor,ısınma sorunu oluyor. daha profesyonel bir cihaza mı geçmek gerekiyor? cevap için teşekkürler.

-----------------------------

Evet, tek modemle halledebilirsin. Ama ihtiyacın olan cihazın fiyatı 1.000$ civarı olur.

Pfsense ile atıl durumdaki P4 bir makineyi bile kullanabilirsin.
    Pfsense 5651 nolu yasanın zorunlu kıldığı loglamayı da yapabilirsin.

Sıradan dsl modem + pfsene ihtiyacını karşılayacak ve maliyeti de çok düşük olacaktır.

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
Toplam Hit: 1388 Toplam Mesaj: 6