folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Monthcalendar!! (Delphi)

Monthcalendar!! (Delphi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deniz
    deniz's avatar
    Erkek
    arkadaşlar;

takvim için Monthcalendarı foruma atıyorum...Sistem takvimini direk tanıması için neyapmalıyım..???
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McErroR
    McErroR's avatar
    Erkek
    Hacım Şuan Kendi Bilgisayarımda diilim ama şunu bir dene.

Monthcalendar'ın "Date" türünden bi özelliği vardır muhtemelen.Monthcalendar1 yazıp nokta(.) ya bastıgında bak bi date fonksiyonu varsa veya ona benzer bişi şunu yaz.

Monthcalendar1.date:=Strtodate(date);

veya şölede olabilir tam hatırlayamadım

Monthcalendar1.date:=datetostr(date);

Muhtemelen üsttekidir.Eger Monthcalendar'ı anaform da kullanıyosan bu kodu Formun Create yordamına yaz.Anaformdan başka bi formda kullanıyosan o forma yönlendirdiğin butonun click yordamına yazki en başta o form açılmadan gerçekleştirsin olayı.Yani atıyorum şöle;

Buttonun Onclick yordamına;

Monthcalendar1.date:=Strtodate(date);
    Form2.show;

attım işte.Gerçi Biliyosundur büyük ihtimallede gene sölim dedim.İnşa'Allah kodu yanlış hatırlamamışımdır.Şuan oturdugum bilgisayarda Delphi olmadığı için kontrol edemedim.

www.Tahribat.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ntxsoft
    ntxsoft's avatar
    Erkek
    zaten sistemin takvimine göre gelir. Bugün seçili durumdadır.

enginkirmaci.com | Kişisel web sitesi, uyetakip.com | Ücretsiz Üye Takip Programı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deniz
    deniz's avatar
    Erkek
    ntxsoft ;

bu arada hocam seni bulmuşken :) tms palenner buldum kullandım ama kullandığım gün kalıyor bügünü göstermior...senin kodladığın programdada varya :) tms palenner....nasıl kullandın... onu nasıl yapıcam...

McErroR;
    hocam teşekkürederim ama yanlış kullanım hata verior ...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ntxsoft
    ntxsoft's avatar
    Erkek
    Benim progdaki tms date pickerdı sanırım.
    Neyse kusura bakma amasenin ne yapmak istediğini açıkcası ben anlamadım. Birazz daha açarmısın konuyu?

enginkirmaci.com | Kişisel web sitesi, uyetakip.com | Ücretsiz Üye Takip Programı
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deniz
    deniz's avatar
    Erkek
    programın içinde takvim kullanmam gerek görsellik için tms palennercalendar kullandım takvimi foruma aldığım zaman gün atlamıyor takvimi foruma aldığım gün seçili durumda kalıor bölee... olmayınca vazgeçtim monthcalender kullanim dedim onuda sistem günü için ne yapmalıyım araştırdım bulamadım....
    kısacası sorum; monthcalender kullanımı.. sistem günü için kodu nasıl kullanıcam ??
    hıım sen diyorsunki koda gerek yok tanıyor direk bugün deniycem bakalım yarın 12 si olcakmı :S ....

((umarım anlatabildim...biras anlatma özürlüyümde :P ))
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ntxsoft
    ntxsoft's avatar
    Erkek
    sonunda ne yapmak istediğini anlayadım :)
    MonthCalendar1.Date:=now;
    bunu yaparsan olur. Fakat Bugün yazılı yer değişmiyor o yüzden o kıısmı properties kısmından kapat. showtoday ve showtodaycircle 'ı. kolay gelsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZeMHeR
    ZeMHeR's avatar
    Erkek
    buna hicri takvim dahilmi?
Toplam Hit: 3981 Toplam Mesaj: 8