MS-DOS'dan Termimal'den Anlayan Müritlerden Rica ! LİNUX

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatrixxx
    karizmatrixxx's avatar
    Erkek

Arkadaşlar CentOS 6 x64 kurulu linux sunucum var genelde işlemlerin hepsi terminal üzerinden komutlar ile yapılıyor. Benim yapmak istediğim şey çok basit ama bu konularda yeni olduğum için başaramadım.

SSH bağlantısı yaptıktan sonra hangi linux komutları ile terminalden,MS-DOS dan asd.xml adli bir dosyayı düzenleyebilirim. Yada terminalden .xml dosyasını değiştirebilirmiyim. Değişirdikten sonra nasıl kaydederim. Kısa bir yolu varmıdır ?

<header> ===> </header>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

nano asd.xml

!!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hatayi
    hatayi's avatar
    Erkek
    Mr_Dark bunu yazdı

nano asd.xml

+1 gerekli yetkiler, dosya yetkisi vs.

Tarikat-ı Aliyyeyi Tahribadiyye
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

alternatif olarak 

vim asdf.xml

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatrixxx
    karizmatrixxx's avatar
    Erkek

Teşekkürler arkadaşlar çok makbule geçti insan bilmeyince kıvranıp duruyor. Hazır sizleri bulmuşken bir soru daha soracağım .

Benim bu server'ımın SSH'ı sürekli down oluyor 2 saatte bir 3 saate bir 5 - 10 dakka devredışı kalabiliyor. Bunun nededini bir türlü bulamadım. PING de ve Switch Porst da hiç sıkıntı olmuyor bir tek SSH gidiyor siteler açılmıyor 5-10 dakka server açılıp kapandktan sonra düzeliyor. Nedir bunun nedeni bir türlü bulamadım.

Serverımın Rapidswitch'den Özellikleri de :  

- Intel Core2 Duo E4500 - 4GB Memory 
    - 160GB 7200rpm SATA Hard Disk 
    - CentOS 6 x64 
    - cPanel Inc cPanel (78.129.226.47) 
    - Proactive Monitoring and Alerting SLA 
    - 10 TB Bandwidth

<header> ===> </header>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hatayi
    hatayi's avatar
    Erkek

Ssh herhangi bir şey yapmadan bekleme durumunda durur. Putty'i tekrar başlatmak gerekiyor.

Tarikat-ı Aliyyeyi Tahribadiyye
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    karizmatrixxx bunu yazdı

Teşekkürler arkadaşlar çok makbule geçti insan bilmeyince kıvranıp duruyor. Hazır sizleri bulmuşken bir soru daha soracağım .

Benim bu server'ımın SSH'ı sürekli down oluyor 2 saatte bir 3 saate bir 5 - 10 dakka devredışı kalabiliyor. Bunun nededini bir türlü bulamadım. PING de ve Switch Porst da hiç sıkıntı olmuyor bir tek SSH gidiyor siteler açılmıyor 5-10 dakka server açılıp kapandktan sonra düzeliyor. Nedir bunun nedeni bir türlü bulamadım.

- CentOS 6 x64 
    - 10 TB Bandwidth

Siteler açılmıyorsa sisteminde bi saçmalık var. Webserverın kendi kendine down oluyor olabilir. Sitelerin açılmadığı zaman ssh üzerinden "ps -aux" yazarsan daha net yardımcı olabiliriz. SSH' da kopuyorsa sorunu daha da derinine araştırmak gerekir. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatrixxx
    karizmatrixxx's avatar
    Erkek
    hatayi bunu yazdı

Ssh herhangi bir şey yapmadan bekleme durumunda durur. Putty'i tekrar başlatmak gerekiyor.

Tekrar başlatıyorum SSH devreye giriyor ama bu çok sık olamaya başladı. Firewall ayarlarından değişiklikler mi yapmak gerekiyor acaba ?

<header> ===> </header>
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatrixxx
    karizmatrixxx's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı
    karizmatrixxx bunu yazdı

- CentOS 6 x64 
    - 10 TB Bandwidth

Siteler açılmıyorsa sisteminde bi saçmalık var. Webserverın kendi kendine down oluyor olabilir. Sitelerin açılmadığı zaman ssh üzerinden "ps -aux" yazarsan daha net yardımcı olabiliriz. SSH' da kopuyorsa sorunu daha da derinine araştırmak gerekir. 

SSH açılmadığı zaman siteler açılmıyor yani sorun sitelerde değil SSH ın down olmasında.  Firewall ayarlarında ssh ile ilgili özellikle bir ayar yapmamız gerekiyor mu acaba ?

<header> ===> </header>
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hayır ssh hep acıktır, 

dmesg yazıp bi kernel loglarına baksana sıkıntılıu birşey var mı?

renegadealien tarafından 20/Ağu/15 00:12 tarihinde düzenlenmiştir

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatrixxx
    karizmatrixxx's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Hayır ssh hep acıktır, 

dmesg yazıp bi kernel loglarına baksana sıkıntılıu birşey var mı?

loglara baktım firewall sürekli ip blockluyor tam olarak okuyamadığm için logları anlayamadım DM attım sana renegadealien bakabilirsen çok sevinirim.

<header> ===> </header>
Toplam Hit: 1081 Toplam Mesaj: 11
linux terminal ssh ms-dos