folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder MSSQL Server"Da Veri Tipi 8000 Byte Kısıtlamasını Nasıl Aşarız??

MSSQL Server"Da Veri Tipi 8000 Byte Kısıtlamasını Nasıl Aşarız??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fearlessalien
    fearlessalien's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.MSSQL ile ilgili bir problemim var ve sizlerle paylaşmak istedim.Benim kullandığım veritabanında bir bölüm var ve burada makaleler kaydediliyor.Şimdi benim sorunum tam olarak şu, veri tipi olarak en fazla 8000 byte kısıtlaması söz konusu.Yani 8000 byte aşan veriyi kaydetmiyor SQL hata veriyor byte sınırı aşıldı diye.Halbuki bahsettiğim makalaler 10-15 sayfa ki buda zaten 50000 byte kadar oluyor.Daha önce Access 2007 kullanıyordum ve veri tipi olarak not seçtiğimde kısıtlamasız kayıt girilebiliyordu.Şimdi ise SQL 2000 + SP4 Personal Edition kurdum ve takılıp kaldım bu sorunda.Bunu aşmanın yolu nedir? Yani user defined'ları biraz kurcaladım ama sonuç yok.Bu 8000 byte sınırını aşmanın yolu hakkında yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

"Söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Sütunun tipini nvarchar(max) yap bi

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fearlessalien
    fearlessalien's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Malesef olmadı yine Rene. nvarchar 4000 byte yani varchar'ın yarısı kadar veri alabiliyor.Ne yapmalıyım sence?Bu veri byte kısıtlamasını nasıl aşabilirim?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    bide "text" olarak dene.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

msdn forumlarinda 8000 byte uzerini Large Object(Lob) olarak kayit edebilrsiniz demis.Degiskene atiyarak yapmis bunuda.

DECLARE @veriable1 VARCHAR(MAX)
    SET @veriable1 = "..... "

varchar(max) ile 2gb veri saklayabilirsin.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fearlessalien
    fearlessalien's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Cevap için teşekkür ederim ComputerWolf , Ama değişkene nerede atamam gerekiyor? Rule olarak mı tanımlanacak SQL de , yoksa veriyi kaydederken asp dosyasından mı yapacağız bu işlemi?? Biraz açıklayabilirmisin?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    sql serverda binary diye veri tipi var oraya yazdırman lazım. tabi oraya yazdığın zamanda uzerinde search yapamazsın.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fearlessalien
    fearlessalien's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    anladım tagext.Aslında SQL 2005 de bu problemler yok,yani veri tipi olarak varchar(max) seçebiliyoruz bildiğiniz gibi.Ama tabii lisanslı kullanacak birisi için oldukça pahalı özellikle Enterprise versiyonu.Seçenekli dayatma bu durum,2005'e geçecek gibi hissediyorum kendimi..Neyse,yorumlarınız için tşk. arkadaşlar.

Toplam Hit: 2298 Toplam Mesaj: 8