Müzik Yapmak.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Tahribat ve muzik ile ugrasan seven muridler merhabalar. Uzun süredir bu elemanı takip ediyorum youtube kanalından ve adam bana göre istedigi tarzda beat müzik cıkarabilecek bir adam

.Bugun sanırım istese rap&pop gibi dallarda sanatcılara müzik yapabilir. Youtube kanalından yayın yapmıyor uzun süredir lakin fb yi aktif olarak kullanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=H2Nqq4FbWvM

https://www.youtube.com/watch?v=ezelPiS3oLI

https://www.youtube.com/watch?v=FGaxP4L0Fj8

Bir diğeri ise Zack Hemsey vengeance parcası ile şaha kalktı bir ara :) the equalizer filmi için yaptıgı müzikler ile de ön plana cıkmıstı :)

https://www.youtube.com/watch?v=LAmeo-dh5nI

https://www.youtube.com/watch?v=Lhv_yFMuwxs

Bu seviyelere ulasmak ne kadar bir zaman ister? :)  Kendi capımda giris seviyesi hoparlör midi klavye monitör ses kartı filan alsak ve ugrassak 3-5 sene içerisinde elle tutulur birşeyler ortaya cıkar mı? :) Müzik ile ugrasan yapıtları olan muridler konuya davetlidir :) 

Roark tarafından 11/Eki/15 17:02 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Fl studio ve Adobe Auditionda, hazır müzik üzerinde oynayarak harikalar yaratırım ama iş sıfırdan müzik üretmeye gelince yapamıyorum.

Böyle sıfırdan beat veya müzik üretmek kesinlikle yetenek işi... Ne kadar uğraşırsan uğraş, programların ve ekipmanların masterı da olsan yeteneğin yoksa yapamıyorsun.

O yüzden bugün herkes dubstep yapabilir veya sample üzerine beat yapabilir ama herkes sıfırdan beat yapamaz.

Vengeance harikaymış :)

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

şimdi ilk öncelikle kendimi tanıtayım konservatuvarda kompozisyon yani bestecilik okuyorum . yurt dışına kraliye konservatuvarına tam burslu kabul edildim daha öncede yurt dışında bu konuda eğitim gördüm. tavsiyelerimi vereyim ilk öncelikle müzik kulağın ne kadar iyi ve gelişmiş ise o kadar iyi olaylar yaratırsın besteleme konusunda . ilk öncelikle kulağını geliştir mesela sana bir akor bastıkmı o akorun ne olduğunu içindeki notaları teker teker tanıman lazım sonra piyanoya arkan dönük olucak başka arkadaşında piyanodan sana melodi çalıcak sende o melodiyi kulaktan duyup kağıda nota olarak yazıcaksın daha sonra bu çalışmayı ilerletip iki sesli melodi çalıcak bunun iki sesleri ayırt edip kağıda yazıcaksın bu işlemi 4 sese kadar çıkart. bu adamların gerçekten çok iyi kulağı var ve çalışıyorlar benim dediğim işleri zamanında yapmış oluyorlar. kulağını geliştirdikten sonra armoni kitabı bul kesinlikle türkiyede yazılmışlara girme çok yanlış ekol ile eğitiyor hepsi mesela ben hem alman hem fransız ekolü bilirim . her neyse armoni öğren ki yazdığın melodilere eşlik edeceğin akorlar dolu dolu sağlam olsun . ve herzaman melodi yazarken melodiyi kafanın içinde oluştur sonra yaz kesinlikle piyano veya klavye başına oturup deneyerek melodi bulma ozaman gerçek besteci olmazsın ne yazıkki asıl besteci melodiyi kafasının içinde duyar sonra yazar. ki zaten kafanda duyup yazma işlemini yaptıkca yazdığın melodilerde daha sağlam olmaya başlayacak. nota okumayı muhakkak öğren şöyle düşün okuma yazma bilmeyen yazar olurmu ? lafı ile nota okuma yazma bilmeyip armoni bilmeyen gerçek müzisyen olurmu da aynı yere çıkıyor. her zaman herşeyin en iyisini yapmayı hedefle herzaman zor olanı seç kolay olana kaçma daha daha zorla kendini . günde en az 6 saat müzik dinle . müzik dinlemeyi geçtim günün her anı kafanın içinde melodiler üret . yoldan geçen arabanın korna sesini bile hangi nota olduğunu tahmin et yani müzik hayatının bir parçası olmasın müzik hayatının tamamı olsun . şunada tav olurum evine midi klavye alan herkez alt yapı yapıp müzisyen olduğunu sanıyor gerçek bir müzisyen ve besteci öyle olunmuyor ne yazikki çok zorlu yollardan geçmen gerekecek ki yaptığın iş kaliteli olsun sonra bizim rapcileri veya bizim film müziklerimizi görüyoruz ne kadar kaliteli . yani çok kısa sürede olacak iş değil zaman sabır tabi en önemlisi başta dediğim gibi kulağın varmı yok mu en önemli etmen o

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    arkinfes bunu yazdı

şimdi ilk öncelikle kendimi tanıtayım konservatuvarda kompozisyon yani bestecilik okuyorum . yurt dışına kraliye konservatuvarına tam burslu kabul edildim daha öncede yurt dışında bu konuda eğitim gördüm. tavsiyelerimi vereyim ilk öncelikle müzik kulağın ne kadar iyi ve gelişmiş ise o kadar iyi olaylar yaratırsın besteleme konusunda . ilk öncelikle kulağını geliştir mesela sana bir akor bastıkmı o akorun ne olduğunu içindeki notaları teker teker tanıman lazım sonra piyanoya arkan dönük olucak başka arkadaşında piyanodan sana melodi çalıcak sende o melodiyi kulaktan duyup kağıda nota olarak yazıcaksın daha sonra bu çalışmayı ilerletip iki sesli melodi çalıcak bunun iki sesleri ayırt edip kağıda yazıcaksın bu işlemi 4 sese kadar çıkart. bu adamların gerçekten çok iyi kulağı var ve çalışıyorlar benim dediğim işleri zamanında yapmış oluyorlar. kulağını geliştirdikten sonra armoni kitabı bul kesinlikle türkiyede yazılmışlara girme çok yanlış ekol ile eğitiyor hepsi mesela ben hem alman hem fransız ekolü bilirim . her neyse armoni öğren ki yazdığın melodilere eşlik edeceğin akorlar dolu dolu sağlam olsun . ve herzaman melodi yazarken melodiyi kafanın içinde oluştur sonra yaz kesinlikle piyano veya klavye başına oturup deneyerek melodi bulma ozaman gerçek besteci olmazsın ne yazıkki asıl besteci melodiyi kafasının içinde duyar sonra yazar. ki zaten kafanda duyup yazma işlemini yaptıkca yazdığın melodilerde daha sağlam olmaya başlayacak. nota okumayı muhakkak öğren şöyle düşün okuma yazma bilmeyen yazar olurmu ? lafı ile nota okuma yazma bilmeyip armoni bilmeyen gerçek müzisyen olurmu da aynı yere çıkıyor. her zaman herşeyin en iyisini yapmayı hedefle herzaman zor olanı seç kolay olana kaçma daha daha zorla kendini . günde en az 6 saat müzik dinle . müzik dinlemeyi geçtim günün her anı kafanın içinde melodiler üret . yoldan geçen arabanın korna sesini bile hangi nota olduğunu tahmin et yani müzik hayatının bir parçası olmasın müzik hayatının tamamı olsun . şunada tav olurum evine midi klavye alan herkez alt yapı yapıp müzisyen olduğunu sanıyor gerçek bir müzisyen ve besteci öyle olunmuyor ne yazikki çok zorlu yollardan geçmen gerekecek ki yaptığın iş kaliteli olsun sonra bizim rapcileri veya bizim film müziklerimizi görüyoruz ne kadar kaliteli . yani çok kısa sürede olacak iş değil zaman sabır tabi en önemlisi başta dediğim gibi kulağın varmı yok mu en önemli etmen o

Hocam yazdıklarının noktaksı virgülüne kadar destek veriyorum ve haklısın ben zaten bugun evime midi klavye sistem alıp ( maddiyatım da yetmez :D )  müzik yapamam sadece bunu istedigimi belirttim yani :) 

hocam ilgili mecra oldugun için sana sormak istiyorum mesela yukarıda ki vengeance müzigini yapmak için 1 program yeter mi ya da o eleman duydugumuz tüm sesleri ayrı ayrı kullanıyor mu piyanodur gitardır hepsini çalıp ekliyor mu yoksa zaten sistemin içinde olan hazır efektleri mi kullanıyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

bana tam tuşlu bir miki klavye lazım, piyano çalmayı öğrenmek istiyorum, nereden nasıl başlanır bilmiyorum amk.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

bana tam tuşlu bir miki klavye lazım, piyano çalmayı öğrenmek istiyorum, nereden nasıl başlanır bilmiyorum amk.

Abi yukarıda ki arkinfes isimli arkadas isin ehli bence ona pm atmalısın

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blitzx
    blitzx's avatar
    Erkek

İlk postum ve hayırlı olsun diyelim;

Müzikle ilgileniyorum.Hatta şöyle ki;Ud gibi perdesiz bir enstrümental çalmanın başına geçmiş bulunmaktayım.Zor mu evet zor kulak ayrı nota ayrı bir şey.Yani kısaca nota dizesi,gam,bemol,gibi teknik terimleri bilirsen daha kolay ilerlersin.Neden mi?Ben sanmıyorum herkesin rastgele bir parça,eser yaratacağını mutlaka dikkat edilecek bir şeyi vardır 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    Maddox bunu yazdı
    arkinfes bunu yazdı

Hocam yazdıklarının noktaksı virgülüne kadar destek veriyorum ve haklısın ben zaten bugun evime midi klavye sistem alıp ( maddiyatım da yetmez :D )  müzik yapamam sadece bunu istedigimi belirttim yani :) 

hocam ilgili mecra oldugun için sana sormak istiyorum mesela yukarıda ki vengeance müzigini yapmak için 1 program yeter mi ya da o eleman duydugumuz tüm sesleri ayrı ayrı kullanıyor mu piyanodur gitardır hepsini çalıp ekliyor mu yoksa zaten sistemin içinde olan hazır efektleri mi kullanıyor

şöyle söyleyim cubase , pro tools , logic pro gibi yazılımlar var ve ek sample dediğimiz olay var adam örnek vereyim gitar vstsini seçiyor midi klavye bilgisayara sinyal yollayıp çaldığını gitar sesinde çıkartıyor. kanal kayıt dediğimiz özelliklede bu vstler ve midi klavye aracı ile tek tek kayıt alıyor daha sonra mix ve mastering aşaması var. 2 bin lira gibi bütce ile bu işe giriş anlamında başlayabilirsin ama önce bence cubase veya pro toolsu indir o programları kullanmayı çöz sonra başla . 

@blitzx nota okumak ayrı kulak tabiki ayrı ama solfej ile kulak eş değer orantıda ilerler solfej okudukca kulağın gelişir. bide yukarıda yazdığım gibi okuma yazma bilmeyen yazar olurmu ile nota okuma , solfej ve armoni bilmeyen müzisyen olurmu aynı noktaya çıkar. hiç bir zaman nota okumayı ve armoniyi bilmeyene biz gerçek müzisyen demeyiz. ayrıca armoni öğrenirsen nota öğrenirsen kulağını geliştirirsen çaldığın müziği daha iyi anlayarak bestecinin ne anlatmaya çalıştığını anlayarak işini yaparsın . bide şu avantaj var müziğe küçük yaşta piyano ile başladım daha sonra hocalarım beste yönünde inanılmaz bir yeteneğim olduğunu farkedip yönlendirdiler. sonra kendi başıma 1 haftada klarnet çalmayı , keman çalmayı öğrendim nota bilgisi ve solfej ile kulak gelişmiş ise diğer enstrumanlara alışmanda kolay olur. bestecilik konusuna hiç girmeyeceğim saatlerimizi alır .

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

bütçen ne kadar ona göre yardımcı olayım . midi klavye alma tuşları iyi değil parmak kasların gelişmez dijital piyano bul onda çalış . ilk olarak gam arpej ile başlayabilirsin nota okumayıda öğrendin mi tamamdır zamanla repertuvar yaparsın . 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    Maddox bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

ben de digital tam boy piyano alacagım ya da org alsam sesı ıyı verır mı ? 

tam boy olursa zaten boyle masanın kralını yaptırırım ıstersem .

ya da usb keyboardlar var fakat onlarda tus sayısı fazla almak ıstıyorum. pc den efekt te verebılıyorsun 

hipokondriyak tarafından 12/Eki/15 20:52 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    Maddox bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

ben de digital tam boy piyano alacagım ya da org alsam sesı ıyı verır mı ? 

tam boy olursa zaten boyle masanın kralını yaptırırım ıstersem .

ya da usb keyboardlar var fakat onlarda tus sayısı fazla almak ıstıyorum. pc den efekt te verebılıyorsun 

fiyatı uygun bir şey bulursanız bana da söyleyin.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
Toplam Hit: 1198 Toplam Mesaj: 11
müzik