folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Mvc De Get Metotunda Koruma Oluşturma Sorusu

Mvc De Get Metotunda Koruma Oluşturma Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Hocalar en basit şekilde anlatmaya çalışayım. Csrf açığı ama get metotu olan yerlerde olduğu için antiforgery ile kapatamadım.  Mesela download olan linki kopyalayıp başka pc de çalıştırabiliyorum bunu nasıl çözebilirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Kodu paylaş hocam mümkünse problemini biraz daha detaylı anlatır mısın?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

hocam cok fazla controller view vs var. Açıkcası tam problem şu  www.site.com/login/login?kisiId=12 olsun url. bunu =13 yapayım artık 12 yerine 13 id li kişinin tüm erişim sayfalarına erişiyorum problem mu?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Update , Delete yada Insert işlemlerini genelde Post isteği ile, 

Read (yani okuma) işlemini genelde Get isteği ile yapıyoruz.

Burada bir sakınca görünmüyor. Ama bu isteklere müdahale etmek istersen. Bi filtre yazabilirsin. Filters konusuna bak. mesela kişiId 10 ile 50 arasında olsun diyebilirsin. Yada authentication filter koyabilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    clogu bunu yazdı
    Hannibal_King bunu yazdı

hocam cok fazla controller view vs var. Açıkcası tam problem şu  www.site.com/login/login?kisiId=12 olsun url. bunu =13 yapayım artık 12 yerine 13 id li kişinin tüm erişim sayfalarına erişiyorum problem mu?

hocam sorun bu ise bunu yetkilendirme ile cozuceksin. zaten url den gitmiyecek o ID vs.

adam konudaki download olan linkte ki cozum farkli olucak soyle ki ilk once bir referrer kontrolu koymalisin : https://stackoverflow.com/questions/1471188/how-do-i-get-the-referrer-url-in-an-asp-net-mvc-action

2. olarak buraya yonlenmeden önce session gibi bir yontem ile adama bir token olusturup bu token'i da url den göndereceksin ve tek kullanımlık olacak.

3 olarak ta sana ID leri int değil guid kullanmanı öneririm.

Benim profilim tarzi sayfalarda url den ID gitmemeli. zaten sistem o kullanıcının ID sini bilip oyle açmalı. ama baska kullanıcnın profiline bakabilmeye yetkisi var mi yi kontrol ettirip o sekilde baskasinin profilini actiracağin zaman ID gonderirsin.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 1385 Toplam Mesaj: 5
mvc