folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder MVVM Yazılım Mimarisi Kaynak Öneri

MVVM Yazılım Mimarisi Kaynak Öneri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Selamlar, Flutter için mvvm mimarisini araştıroyurm,  Mvvm (Model View ViewModel) mimarisini bilale anlatır gibi anlatan Türkçe kaynak var mı? Ya da al şunlara bak faydası olur dediğiniz kaynaklar? Gerçi zaten mimari işin içine giriyorsa heralde çok da bilale anlatır gibi anlatımlar olmaz diye düşünüyorum ama işte bakınıyorum nerden ne anlarsak artık..

@unbalanced hocamın attığı kaynaklar :

https://quickbirdstudios.com/blog/mvvm-in-flutter/

https://aknay.github.io/2019/03/08/how-to-add-mvvm-pattern-to-flutter-using-stream-controller.html

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam sana tavsiyem. Olaya MVVM MVP olarak bakma.

Hangi pattern neye uygun onu araştır. Bloc mimarisine bak. Neden Bloc'a ihtiyaç duyulmuş onlara bak.

Direkt MVVM e girmen ne işe yaradığını anlamanı zorlaştırır. Öncelikle temelden gir. Seni bildiğim için söylüyorum. MVVM öğrenip ne yapacaksın ? Nerede kullanacaksın MVVM'i ? 

MVVM de Flutter mimarisi değil hocam bir çok yerde kullanırsın. MVVM ile ilgili soruların varsa konu altına yaz elimden geldiğince de cevaplarım yada eksik kaldığım yerleri diğer müritler tamamlar.

Onun dışında bir sorunla karşılaşmadan direkt mimariyi öğrenmeni doğru bulmadım haberin olsun. Neden kullanacağını düşün şuan ki mimariler neyine yetmiyor ? Yada nerede tıkandın da MVVM'e ihtiyaç duydun ? Clean Code mi yoksa Flutter ile ilgili Performansı mı arttırmak istiyorsun ? 

mapStateToWidget'ı kullanıp ne yapacaksın ? setState neyine yetmiyor ? 

Not : setState nin sayfayı renderladığını biliyoruz widget base değil. Sadece arkadaşa sordum taşlamayın burda :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Aynen genel olarak bir mimari flutter a özel değil biliyorum da genel maksat clean code ve işi usulüne uygun yapma takıntısı ile araştırıp öğrenmek istiyorum. Performans falan hak getire zaten performansı dert edebileceğim seviyede olsam keşke :D SetState herşeyime yetiyor aslında ama işte usül yol yordam falan. Bi de işte baştan başlıyorum ne de olsa kara düzen gideceğime belli birşeyin çizgisinden giderek öğreneyim diye düşünmüştüm. 

Widget Base ney? :D Sayfa sabit sadece ilgili widget mı değişiyor?

edit: işi usulüne uygun yapma derken bir iş yaptığımdan değil yol yordam babında :D 

dcpromo tarafından 27/Oca/20 12:03 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam önce mvvm e neden ihtiyaç duyuluş, bloc neden var mvvm ve bloc farkı ne. Proviswr ne bunları araştır bence. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Tamamdır eyvallah. Bloc u emre altunbilek anlatıyordu biraz ileri sarıp oradan dinleyim.

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

c# biliyor musun bilmiyorum hocam ama mvvm'i kolayca wpf üzerinden ögrenebilirsin. Mantigini anlaman önemli.. WPF/Xamarin uygulamalarinda cokca tercih ediliyor cünkü baya bir kolaylik sagliyor özellikle uygulama büyüdükce. Web tarafi icin daha cok MVC tercih ediliyor.

Flutter icin buraya da bakabilirsin https://medium.com/better-programming/mvvm-in-flutter-edd212fd767a

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.