Mysql'i Nasıl Optimize Etmeliyim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

10gb ram, 6 cpu, 120gb ssd özelliklerinde bir vps'im var.

ram kullanımı 1gb'ın üzerine çıkmıyor. cpu kullanımı max. %2 şeklinde. fakat plesk üzerinde MySQL işlemcisi kullanımı 53.6% (600%, 6 çekirdek arasından) olarak görünmesine rağmen sorgular çok geç yanıt veriyor. tablo yapısı ve sorgularda bir problem yok diye var sayıyorum. satır sayısı 1 milyon civarında. bu tablo üzerinde insert ve select yapılıyor. bundan dolayı cache yapılması sanırım durumu daha da kötüleştirecek. plesk, php 7.2, nginx, phpfpm kullanıyorum; my.cnf üzerinde herhangi bir düzenleme yok. sunucuyu yeniden başlattıktan sonra aynı sorgular yapılmasına rağmen belli bir süre sunucu hızlanıyor.

sunucuyu hızlandırmak için sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

lepusmorris tarafından 23/May/18 15:57 tarihinde düzenlenmiştir

..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wm-t
    wm-t's avatar
    Erkek

Öncelikle long query'leri incele. 

Bu queryler içerisinde where ve join 'ler içerisinde geçen kolonları index olarak ekle.

Service'e restart at

Mysqltunner'i yukle.

daha sonra 24 saat sistem çalışsın.

24 saatin sonunda mysqltunner i çalıştır ve sana tavsiye ettiği cache değerlerini my.cnf'ye gir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shuqufe
    Shuqufe's avatar
    Erkek
    wm-t bunu yazdı

Bu queryler içerisinde where ve join 'ler içerisinde geçen kolonları index olarak ekle.

Service'e restart at

Mysqltunner'i yukle.

24 saatin sonunda mysqltunner i çalıştır ve sana tavsiye ettiği cache değerlerini my.cnf'ye gir.

+1

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    wm-t bunu yazdı

Service'e restart at

Mysqltunner'i yukle.

dediği önerileri yaptım ama 24 saatten fazla geçmesine rağmen hala aynı sonuçları veriyor. bir yerde hata mı yapıyorum?

/etc/my.cnf'e eklediğim satırlar.

query_cache_size = 0
    query_cache_type = 0
    query_cache_limit = 1M
    join_buffer_size = 128K
    tmp_table_size = 12M
    max_heap_table_size = 12M
    thread_cache_size = 4
    table_open_cache = 300
    innodb_file_per_table = ON
    innodb_buffer_pool_size = 5G
    innodb_log_file_size = 16M

mysqltuner önerileri

General recommendations:
    Control warning line(s) into /var/log/mariadb/mariadb.log file
    Restrict Host for user@% to user@SpecificDNSorIp
    Enable the slow query log to troubleshoot bad queries
    Configure your accounts with ip or subnets only, then update your configuration with skip-name-resolve=1
    Adjust your join queries to always utilize indexes
    When making adjustments, make tmp_table_size/max_heap_table_size equal
    Reduce your SELECT DISTINCT queries which have no LIMIT clause
    Set thread_cache_size to 4 as a starting value
    Increase table_open_cache gradually to avoid file descriptor limits
    Read this before increasing table_open_cache over 64: http://bit.ly/1mi7c4C
    This is MyISAM only table_cache scalability problem, InnoDB not affected.
    See more details here: https://bugs.mysql.com/bug.php?id=49177
    This bug already fixed in MySQL 5.7.9 and newer MySQL versions.
    Beware that open_files_limit (1024) variable
    should be greater than table_open_cache (400)
    Consider installing Sys schema from https://github.com/mysql/mysql-sys
    Before changing innodb_log_file_size and/or innodb_log_files_in_group read this: http://bit.ly/2wgkDvS

Variables to adjust:
    query_cache_size (=0)
    query_cache_type (=0)
    query_cache_limit (> 1M, or use smaller result sets)
    join_buffer_size (> 128.0K, or always use indexes with JOINs)
    tmp_table_size (> 16M)
    max_heap_table_size (> 16M)
    thread_cache_size (start at 4)
    table_open_cache (> 400)
    innodb_file_per_table=ON
    innodb_buffer_pool_size (>= 5G) if possible.
    innodb_log_file_size should be (=16M) if possible, so InnoDB total log files size equals to 25% of buffer pool size.

..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    lepusmorris bunu yazdı

ram kullanımı 1gb'ın üzerine çıkmıyor. cpu kullanımı max. %2 şeklinde. fakat plesk üzerinde MySQL işlemcisi kullanımı 53.6% (600%, 6 çekirdek arasından) olarak görünmesine rağmen sorgular çok geç yanıt veriyor. tablo yapısı ve sorgularda bir problem yok diye var sayıyorum. satır sayısı 1 milyon civarında. bu tablo üzerinde insert ve select yapılıyor. bundan dolayı cache yapılması sanırım durumu daha da kötüleştirecek. plesk, php 7.2, nginx, phpfpm kullanıyorum; my.cnf üzerinde herhangi bir düzenleme yok. sunucuyu yeniden başlattıktan sonra aynı sorgular yapılmasına rağmen belli bir süre sunucu hızlanıyor.

hocam şöyle yapabilirsin aslında geçmiş eski verileri exel ortamına aktarıp oradan çekersen daha verimli olur gibi şimdi bende de bir proje var aynı dert bende de var en mantıklısı exel gibi yatıyor kafama , site ne sitesi veriler public olsa sıkıntı olacakmı sana

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    nereodi bunu yazdı
    lepusmorris bunu yazdı

hocam şöyle yapabilirsin aslında geçmiş eski verileri exel ortamına aktarıp oradan çekersen daha verimli olur gibi şimdi bende de bir proje var aynı dert bende de var en mantıklısı exel gibi yatıyor kafama , site ne sitesi veriler public olsa sıkıntı olacakmı sana

hocam where kullandığım sütunlara index verdikten sonra baya bir performans artışı oldu ama yine de okuma yazma hızları beni tatmin etmiyor. io_capacity falan kurcalıyorum. anlık okuma yazma hızlarını kurcalıyorum şimdi. bu mysqltuner'in dediklerini de uyguladım ama pek fark yok gibi. hep aynı şeyleri öneriyor. ilişkisel tablolar olmasa nosql deniycem direkt. kurcalaya kurcalaya baya yol aldım.

..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Vps kullanıyorsan io düşük olabilir. Senin sorunun sorgularınla alakalı. Önce mysql cnf da slow query loglarını açacaksın. sonra sorgularının query planlarına bakacaksın. İndex vs tanımlarını yapacaksın. Datayı partitionlara ayıracaksın. Yoks cnf dosyasına iki parametre eklemekle o iş düzelmez. 

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Vps kullanıyorsan io düşük olabilir. Senin sorunun sorgularınla alakalı. Önce mysql cnf da slow query loglarını açacaksın. sonra sorgularının query planlarına bakacaksın. İndex vs tanımlarını yapacaksın. Datayı partitionlara ayıracaksın. Yoks cnf dosyasına iki parametre eklemekle o iş düzelmez. 

ftw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

mysql versiyon eski ise cpu kullanımı düşük olabilir

snnyk.com - code is poetry all that i know...
Toplam Hit: 1891 Toplam Mesaj: 9
mysql optimizasyon