folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder .NET Ve C# Öğrenmek Amaçlı Bir Soru

.NET Ve C# Öğrenmek Amaçlı Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Arkadaşlar C# ile web programlama ve masaüstü programlamayı öğrenmeye karar verdim. :) Syntax konusunda sıkıntı yok. Fakat bu meret bir PHP gibi yaz çalıştırla bitmiyor. Zibilyon tane Class, tanımlama ve ayar içeriyor(webconfig, falan fişman)...

Amacım önce olmazsa olmaz class ya da ayarları öğrenip, yazacağım şeyleri test edebiliyor(çıktı olarak görüyor) olmak. Bu php'de echo "birşeyler"; şeklindeyken c#'ta Response gibi bir class altında yapılıyor, bunu da bilmek lazım işte. :) Bu konuda en temelinde neleri(class vs.) öğrenmeliyim? Bir yol haritası çıkarabilecek olan olursa çok sevinir, minnettar olurum.

Şimdiden kolaylıklar herkese :)

Bilen konuşmuyor, konuşan bilmiyor...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

abi sen object oriented programing e takılmışsın,

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

abi sen object oriented programing e takılmışsın,

OOP'ye takılmışsın derken aslında php üzerinde de bu yapıda ilerliyorum. Eğer kastettiğin C#'ın OOP yapısı ise evet. :) Eğer evrensel OOP kurallarından bahsediyorsan hayır :)

Php'de class'ları oluşturur, index.php içerisine bir şekilde enjekte eder ve nesneleri oluşturur ve index.php içinde pervasızca kullanırsın. Hatta print_r(new BirSeyler()) diyerek alayını bile basarsın. Baktığında bildiğin bayağı esneklik sağlıyor. Ama c# ta new BirSeyler()'i ekrana basmak ya da bir kısmını görüntülemek için sistemin kendi Class'larını kullanman v.s. senin de o classlar hakkında bir şeyleri bilmen gerekiyor. Kısaca giriş seviyesinde evvela bilmem gereken class yapıları hangileri? ya da ben belki düzgün ifade edemiyorum bilmediğim için; sizin önerileriniz nedir?

tutkun tarafından 10/Mar/16 10:13 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@tutkun : Hocam Php den Asp geçmek zor olmasa gerek. C# da sadece Method kavramı falan bir hayli fazla birde. php de herşye object olarak bakıyorsun Asp de değil integeridir dizisidir osudur busudur. Methodudur Interfacesidir birsürü şey var. zaten .Net in Php den daha güvenilir kılan şey de bu. birde Web.config bütün Sitelerin kalbi oluyor genellikle .Net sitelerini web.confige eriştikten sonra patlatıyorlar. ben öyle biliyorum

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@tutkun : Hocam Php den Asp geçmek zor olmasa gerek. C# da sadece Method kavramı falan bir hayli fazla birde. php de herşye object olarak bakıyorsun Asp de değil integeridir dizisidir osudur busudur. Methodudur Interfacesidir birsürü şey var. zaten .Net in Php den daha güvenilir kılan şey de bu. birde Web.config bütün Sitelerin kalbi oluyor genellikle .Net sitelerini web.confige eriştikten sonra patlatıyorlar. ben öyle biliyorum

web.config'e erişiyorsa nanayı yemiş zaten :)

Bu arada öğrenmeye nerden başlamalı, bilen yok mu? Kimse aspx ile ilgilenmiyor artık galiba, hani şu asp php'yi döver diyenler? :D

tutkun tarafından 10/Mar/16 17:03 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Önce Asp ile Asp.net'in ve hatta Asp.net MVC'nin farklı şeyler olduğunu öğrenmekle başlanabilir bence.

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 800 Toplam Mesaj: 6
asp.net csharp