Nokia"Nız Hacklenebilir!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ULKUHAN
    ULKUHAN's avatar
    Erkek

Nokia'nız hacklenebilir!

Cep telefonu işletim sistemi Symbian'ın güvenlik duvarı bir İspanyol Hacker tarafından yıkıldı.
    Teorik olarak yetkisiz bir uygulama 3. nesil s60 telefonlarda bile tam erişim hakkı elde edebiliyor. F-Secure, bir kere s60 telefonlara yüklendikten sonra zararlı uygulamaların telefonun kritik bölgelerine ulaşmasını engelleyen güvenlik önlemlerini devre dışı bırakan bu uygulamayı tanıyabiliyor. Teoride bu örneğin bir trojan saldırısı ile birleştirilerek telefonun sahibinden onay almadan arama yapması için kullanılabiliyor.

Symbian'ın eski sürümlerinde ve Apple'ın iPhone'unda olan basit yetki sisteminde ya hep ya hiç anlayışı hakim. Bu şekilde bir uygulama bir kere yetkili olarak atandıktan sonra herşeyi yapabiliyor. Daha sonraki sürümlerde ise yetki sahibi olsa bile uygulamaya sadece belli görevler için izin veren daha katmanlı bir güvenlik anlayışı var.

Bu katmanlı yapı kullanıcıdan daha önce kaç kez onay vermiş olursa olsun her işlem için tekrar tekrar onay istiyor. Diğer taraftan bu sistem yetkilendirmeyi kolaylaştırıyor ve bu şekilde ücretsiz yazılımlara bile kolayca yetki verilebiliyor. Çünkü yetkili uygulamalar bile kısıtlı erişime sahip.

F-Secure tarafından tanınan bu uygulama bu katmanlı güvenliği atlatıyor. Ancak tabi ki bunun için hala kullanıcının yazılımı kurmak için onay vermesi şart. Yan etki olarak bu zararlı yazılım diğer yazılımların çalıştırılmasını engelliyor. Bu şekilde dikkatli kullanıcıların çok fazla zarar görmeden durumu fark etmeleri olası. Ayrıca bu durum sadece eski firmware'lerde sorun oluyor. Yani yamalanmış yeni nesil Symbian'ın yetki sistemi hala başarı ile ayakta diyebiliriz. F-Secure de kullanıyorsanız dikkatli olmak şartı ile pek korkmanıza gerek yok.

Takke Düstü Kel Göründü:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

Allahtan benim tel de simbiyan yok :|

bide bu teori mi , gerçek mi ? 

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ULKUHAN
    ULKUHAN's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı:
    -----------------------------

Bu aslında sadece gösteri amaçlı yapılmış bir hack gibi duruyor. Çünkü en acemi kullanıcı bile telefonunda yazılımların

çalışmadığını görünce şüphelenip zaten telefonu sıfırlayacak ve bu da hack işlemini henüz zarar veremeden

engelleyecektir. Yine de dikkatli olmakta fayda var.yanı gercek olabılır

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolygaN
    HolygaN's avatar
    Erkek
    3310 :) rulezzz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    ULKUHAN bunu yazdı:
    FOXXLY bunu yazdı:

Bu aslında sadece gösteri amaçlı yapılmış bir hack gibi duruyor. Çünkü en acemi kullanıcı bile telefonunda yazılımların

çalışmadığını görünce şüphelenip zaten telefonu sıfırlayacak ve bu da hack işlemini henüz zarar veremeden

aklımda mitnick geldi :O ne günlerdi mitnick ile telefonları hacked lıyoduk :( 

o değilde harbiden filmde  telefonları hackliyodu adam :D o yaptıysa bir başkası neden yapmasın ?  

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ULKUHAN
    ULKUHAN's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı:
    ULKUHAN bunu yazdı:
    FOXXLY bunu yazdı:

aklımda mitnick geldi :O ne günlerdi mitnick ile telefonları hacked lıyoduk :( 

o değilde harbiden filmde  telefonları hackliyodu adam :D o yaptıysa bir başkası neden yapmasın ?  

Aynen neden olmasın :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek
    çokta önemlimi gelsin hackelesinler :S

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Hayatımda nokia telefon kullanmadım.

İlk telefonum motorola'nın hangi serisiydi hatırlamıyorum. Simens sx1 kullandım sonra şimdi de çin malı bişey kullanıyorum.

Symbian için şimdi yama yaparlar merak etme problem olmaz o.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ercag
    ercag's avatar
    Erkek
    güzel bi ADSL bağlarsak sizin eve bide güvenliği güçlendirdinmi kimse hackleyemez

Profesyonel Satış Pazarlamacı - Lojistisyen
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bsw
    Bsw's avatar
    Erkek
    abi symbian denince niye sadece nokia diye düşünüyoruz..? diğer telefonlarda da var aslına bakarsan symbian olayının hiç bi zevki yok varsa telefonunda gerekli fonksiyonlar yeter yani bence.. he bi işletim sistemi olacaksada windows mobile yada linux tabanlı olsun cayır cayır.. şu adslci arkadaş çok ilginç ama he..

Keser döner sap döner dün yedim tavuk döner..
Toplam Hit: 1915 Toplam Mesaj: 10