folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Normal Bant Elektrik Devrede Kullanmak Sıkıntı Olur Mu?

Normal Bant Elektrik Devrede Kullanmak Sıkıntı Olur Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Arkadaşlar masa lambasının şarj soketini kırdım. bende pillerin bağlandığı yatağın kablolarını kesip ayrıca usb kablosunun ucunu kesip bu iki ucu birbirine normal bantla doladım. pek sağlam bir montajda olmadı ama öyle kolay kolay'da temassızlık veya bağlantı uçlarında bir sökülme olacağını sanmıyorum. bu bantlardan dolayı sıkıntı olur mu? ısıdan dolayı erime veya izolasyon konusunda sıkıntı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

bulabildiğim en kalın poşeti sarıp üstünü normal koli bandıyla bantladığım 1-2 senaryo oldu. oyle yapabilirsin. elektrik bandı da zaten 3 aşağı 5 yukarı bu

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Elektrik bandının özelliği daha yumuşak, daha kalın ve daha dayanıklı olması. Daha düzgün birşey bulana kadar normal bant ile idare etsin sonra ek yerini yenilerim diyorsan geçici olarak normal bant kullanabilirsin.

Elektrik bandı yumuşak ve daha yapışkandır. İyice yapistiktan sonra nemden sudan kolay etkilenmez, sertlesmez ve durduk yere sertleşip açılmaz ve elektrik için daha iyi izolasyon sağlar

Normal bantlar ise daha zayıftır, zamanla gevrer ve açılmaya başlar, suyu görünce yavşar saliverir, elektrik için belki idare eder ama elektrik bandı kadar yalıtım yapabileceğinden emin değilim. Toza da dayanıklı değildir. Elektrik bandı gerilmeye sokulmeye daha direncliyken normal bant kolay açılır ve fazla direnemez.

Bir bant hakkında vikipediada bile bu kadar yazı yoktur hellam(inş yoktur, bakmadım)

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Ölene dek kullanabilirsin...

Sen ya da başkası...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Normla band serttir, guneş, ısı değişim tozlanma ile çatlaklar oluşturur. buda ufalanıp dağılmasına neden olur. Elektrik bandı daha yumuşaktır, zaman ile ufalanma yapmaz. birde elektrik bandı kat kat atılır o yumuşaklığı ile kendini daha iyi tutuar.

ama oynak bir yer değil diyorsan normal para bandi yada koli bandı dediğimiz band 3-4 yil rahat götürür. yalıtkanlık adına konuşur isek para bandı daha yalıtkandır :) plastık yoğunluğundan ama %0.1 - 0.2 anca fark vardır arasında o yuzden ona takılma.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Tam anlayamadim ama

pillerin oldugu kismi yaptiysan zaten 6-12 v olduklarından elinle tutsan bile  sorun olmaz banti eritme gibi bir durum soz konusu degil.

ancak bahsettigin evin priz kismindan gelen elektrikle ilgiliyse 220v ölürsün.  dokunma :)

Bant meselesine gelince normal bantlarin zamanla yapiskanligi gidiyor. iki kablonun birbirine degme riski oldugundan elektrik banti kullaniliyor.

İki kablo birbirine degerse sansliysan kisa devre yapip sigortayi attirir yada  isinip yanar.

Yangin cikar.

Ama hala nereyi bantladigini anlamadim :)

Bir fotoğraf koyaydin keske.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Benim şarzlı lambam gözümün önünde cazır cuzur yandı.. şaşkınlıktan fişini bile çekemediydim...  

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı

Tam anlayamadim ama

pillerin oldugu kismi yaptiysan zaten 6-12 v olduklarından elinle tutsan bile  sorun olmaz banti eritme gibi bir durum soz konusu degil.

ancak bahsettigin evin priz kismindan gelen elektrikle ilgiliyse 220v ölürsün.  dokunma :)

Bant meselesine gelince normal bantlarin zamanla yapiskanligi gidiyor. iki kablonun birbirine degme riski oldugundan elektrik banti kullaniliyor.

İki kablo birbirine degerse sansliysan kisa devre yapip sigortayi attirir yada  isinip yanar.

Yangin cikar.

Ama hala nereyi bantladigini anlamadim :)

Bir fotoğraf koyaydin keske.

Hocam burada normalde içinde bulunan 18650 pilini şarj eden soket vardı fakat o kırılınca microusb kablosunun ucunu kesip buradan sokup 18650 pil yatağının + - yerlerine taktım ve pili aradan çıkarıp direk elektrikli yaptım lambayı

5V/1A Adaptörle çalışıyor. bilgisayar USB bile taksam çalışıyor. öyle yüksek bir elektrik akımı yok.

Toplam Hit: 758 Toplam Mesaj: 8
bant