folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ölü Deniz Parşömentleri

Ölü Deniz Parşömentleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek
    SpoofU bunu yazdı:
    -----------------------------
    alp bunu yazdı:

Son sorduğun soruya kendimce cevap vermeye çalışayım..

Dinler hep ihtiyaçtan dolayı meydana gelmiş, ve yaratıcı düzeni bozulmamış bir din varken başka bir din göndermemiş..

Yeni bir dinin gönderilmesi mevcut dinin bozulmasına bağlı olmuş. Bu yüzden diyoruz İslam tek geçerli din, eğer hristiyanlar dinlerini bozmasalardı, Allah'ın emirleirnin yazdığı kitabı değiştirmeselerdi kısacası dinleri bozulmasaydı bugün İslam olmazdı diye düşünüyorum.

Haliyle bozulmuş bir sistemin yerine gelecek yeni bir sistem, kökten değişiklikleri de beraberinde getirir.. İbadet şekli, Mabedler değişir, bu yüzden zaten o din yeni bir dindir..

Ama elbette değişmeyen şeyler vardır. Örneğin genel ahlak. Dünyanın her yerinde, hangi dine inanılırsa inanılsın, insan öldürmek, başkasının malına izinsiz, haksız sahip olmak(hırsızlık), Büyüklere saygısızlık yapmak gibi bazı genel ahlak kuralları her yerde aynıdır. Uymayanlar elbette olacaktır ama genel olarak bunlar değişmemiştir..

Neden ibadet vs gibi şeylerin kökten değiştiğini sorarsan, eğer değişmeseydi yeni din ile eski din arasında çelişkiler ve anlaşmazlıklar çıkardı diye düşünüyorum. Tabi benimki yorum doğrusunu Allah bilir

Peki domuz yemek hristiyanlıkta serbestte neden müslümanlıkta yasak, önceden domuz yokmuydu? Veya önceki domuzlar başkamıydı? Bu benim aklıma hep takılıp durmuştur.
    Hristiyanları bilmem ama BİLİMSEL OLARAK DA domuz eti yemek dünyanın en zararlı besin tüketim şekillerinden birisidir.

Ayrıca domuz kendi pisliğini yiyen bir hayvan, onun etini yemek kim ister ki? Bunu bilimciler de açıkladı, domuz etinin ne kadar zararlı olduğunu

Bahettiğin ayrıca değiştirildiği kanıtlanmış bir kitap incil. Orada da domuz etinin harm olduğunu yazmadığını nereden biliyorsun?? Değişmiş bi kitabı konuşuyoruz çünkü

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mr66tr
    mr66tr's avatar
    Erkek

Yarım hoca  adamı dinden eder, yarım doktor candan eder.

Bu atasözüne dikkat edelim.Eger kafanda soru işaretleri varsa bunu Diyanetin İnternet istesine yaz.Sana gerekli cevabı vereceklerdir.Ayrıca günümüzde internette her kitabı ve bilgiyi bulmak mümkün.Başkalarının senin yerine okuyup karar vermesine izin verme.Kendin kitap oku ve gerekli bilgilere ulaş.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek
    Bence önce oturup Kuran-ı Kerim'i okumak lazım.. Eğer okuduysa da hâlâ şüpheleri varsa bi bilene sorsun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek

Şimdi dostlar sanırım yanlış anlattım sorun dini tartışmak veya dinleri tartışmak değil bağlı olduğu dinin emir ve yasaklarına uymakla hükümlüdür insan uyamıyorsa ve kabulenemiyorsa ya dinsiz olsun yada başka birşey neyse..

Bahsetmek istediğim konu 3500 sene önce Akineton denen bir vatandaş tek tanrıyı kabullenmiş ve herhangi bir vahiye bağlamadan bunu kanunlaştırmış ve yazıtlara dökmüş bunu yapan o zamanların en üst medeniyeti sonraları ne hikmetse bu medeniyetin devamlarından dinler oluşmuş . dünyada ençok hıristiyan müslüman ve museviler var azınlıkda olan diğer dinlere baktığımızda tek tanrı olmasa dahi evrensel kurallar onlardada geçerli. insan varoluşunda içindeki boşluğu doldura bilmek için birşeylere inanmayı ve bidad etmeyi isterler bir koloni bir arya gelse mutlaka bir lider seçerler bununlada kalmaz ruhani yani kendi tanrılarını atarlar medeniyetlerin babası olan mısır topluluğu bunu seneler önce yapmış ve eseniler diye filozoflardan oluşan bir tarikat kurmuşlar aslında tum buyuk dinler bu taikata mensup bir açıdan yani yıllardan beri oluşturulan bu felsefeyemi inanıyorduk biz . veya gerçekden inandığımız gibi var eden kendi kurallarını koyuyor ve bunu şekilendiriyormu

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    AsortiC bunu yazdı:

Sorularına cvp veremem ama

İslam dini içinde bazı sorumlarım var ama imanımın zayıflığında şüphe ediyorum ve dindende çıkmak istemiyorum :)

bunu gerçekten düşünüyorsan, helal olsun derim..

++++++++ helal be.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

fmk bunu yazdı:

Şimdi dostlar sanırım yanlış anlattım sorun dini tartışmak veya dinleri tartışmak değil bağlı olduğu dinin emir ve yasaklarına uymakla hükümlüdür insan uyamıyorsa ve kabulenemiyorsa ya dinsiz olsun yada başka birşey neyse..

Bahsetmek istediğim konu 3500 sene önce Akineton denen bir vatandaş tek tanrıyı kabullenmiş ve herhangi bir vahiye bağlamadan bunu kanunlaştırmış ve yazıtlara dökmüş bunu yapan o zamanların en üst medeniyeti sonraları ne hikmetse bu medeniyetin devamlarından dinler oluşmuş . dünyada ençok hıristiyan müslüman ve museviler var azınlıkda olan diğer dinlere baktığımızda tek tanrı olmasa dahi evrensel kurallar onlardada geçerli. insan varoluşunda içindeki boşluğu doldura bilmek için birşeylere inanmayı ve bidad etmeyi isterler bir koloni bir arya gelse mutlaka bir lider seçerler bununlada kalmaz ruhani yani kendi tanrılarını atarlar medeniyetlerin babası olan mısır topluluğu bunu seneler önce yapmış ve eseniler diye filozoflardan oluşan bir tarikat kurmuşlar aslında tum buyuk dinler bu taikata mensup bir açıdan yani yıllardan beri oluşturulan bu felsefeyemi inanıyorduk biz . veya gerçekden inandığımız gibi var eden kendi kurallarını koyuyor ve bunu şekilendiriyormu

iyi de hocam akineton denen vatandaşa kitap yahut sahife inmediğini, vahy gelmediğini, bunları kıçından uydurduğunu nerden biliyoruz?

benim inandığım yaradan bu vatandaşa da vahiy indirmiş olabilir

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

hocam Tanrı ya inandıktan sonra dinlere fazla takılmana gerek yok..

dinin amacı zaten seni Tanrı ya götürmektir, Tanrı ya gideceğin yolu sen seçersin, ister ömer hayyam gibi,ister mevlana gibi, ister normal yoldan inananlar gibi bir yol izleyebilirsin.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    eğer sen bu sorulara şimdi cevap bulamazsan sürekli beynini kurcalar böyle soruların aklına gelmesi çok normal ayıp günah v.s gibi sözlere bakma bir bilene sor bence kafandaki sorulara yanıt bulamazsan sürekli beynini kurcalar sen bir bilene sor... ;)
Toplam Hit: 2483 Toplam Mesaj: 19