folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Onboard Ses Kartıyla İlgili Anlam Veremediğim Problemim

Onboard Ses Kartıyla İlgili Anlam Veremediğim Problemim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Elimdeki GA-P55-UD3R anakartıma bağlı olan Logitech S220 2.1 ses sistemi'nin sol hoparlörü önce arada bir cızırdamak suretiyle sorun çıkarıp bir zaman sonra hiç ses vermedi. Ben sorunun hoparlörden olduğunu, birkaç kere bulunduğu yere devrilmesi sonucu arıza çıkardığını düşünürken komple sesi gidince yerine taktığım logitech S120 hoparlörlerde de aynı şekilde sol kanalda az ses çıkması yer yer cızırdama gibi sorunlar devam edince anakartta sorun olduğu kanaatine vardım lakin kafamda birkaç cevaplayamadığım soru var. Ayrıca belirtmek isterim ki anakarttaki arkadaki 6 porttan hangisine takarsam takayım sol kanaldaki ses sorunları devam ediyor sorun yalnızca yeşil olan portta değil. Kasanın önündeki ses çıkışlarında da durum aynı.

1. Eğer onboard ses kartı donanımsal olarak arızalı ise sol kanalın komple çalışmamak yerine bazen sesinin kesilip bazen cızırdayıp genelde de sağ kanaldan daha düşük ses seviyesine sahip olması ne kadar olası?

2. Eğer sorun yazılımsal ise, Realtek'in sitesinden daha güncel driver çekip denememe rağmen çözememiş olmam durumunda daha başka ne deneyebilirim.

3. Sorunun 90% anakarttan yani ses kartından kaynaklı olmasına rağmen 2.1 speakerların sol hoparlörü nasıl mefta olabiliyor. Başka bir kaynakla da ses alamadım kendisinden zira.

4. Hoparlör dediğimiz basit bi mekanizma ancak söküp baktığımda herhangi gözle görülür bir deformasyon görmedim ses vermeyen bir hoparlörün derdi ne olabilir. Ses kartı iptalse bile en azından 2.1 hoparlörü hayata döndürmek için ne yapabilirim.

Metallica Rules
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Ön çıkışlardan deneme şansın var mı hocam? 

Almanya Fatihi
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek
    oldwolf bunu yazdı

Kasanın önündeki ses çıkışlarında da durum aynı.

Metallica Rules
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek

Hocam bunu çok çeşitli nedenleri olabilir, örneğin cızırdamaya arızalı veya dandik psu neden olabilir. Sesin bir kanaldan az diğerinden çok gelmesi yazılımsal olabilir(windowsun kendi ses kanalı ayarlama şeysinden de bi bakarsan orası oynamış olabilir diye diyorum).

Hiç biri senin probleminin çözümü gibi durmuyorsa istanbuldaysan sana creative ses kartı vereyim elimde boş duruyor. Kullanırsın :)

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

bu yuvarlak içindeki dalgalarda problem olamaz mı ?

dcpromo tarafından 31/Tem/17 13:54 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

telefonuna bağla ses sistemini bakalım hepsinden ses gelecekmi ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Cevaplarınız için teşekkürler ama konuyu açarkenki mesajda her şeyi olabildiğince açıkladığımı düşünüyorum. S220 2.1 hoparlörlerle telefondan ses almaya çalıştım ve sol hoparlör malesef mefta, 3. sorumda bunun denemesini yaptığımı belirtmiştim. Bilgisayarda şu anda S120 stereo hoparlörler var ve sol kanaldaki ses problemi devam ediyor. Realtek'in kendi yazılımından ve windows'un ses ayarlarından kontrol ettim onlarda da bir yamuk yok. Son çare bir ses kartı alacağım 2.1 bir hoparlörle birlikte. Ama gözümden kaçan bir şey varsa ve çözülebilecek bir sorunsa diye fikirlerinizi almak istedim.

Metallica Rules
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    oldwolf bunu yazdı

Elimdeki GA-P55-UD3R anakartıma bağlı olan Logitech S220 2.1 ses sistemi'nin sol hoparlörü önce arada bir cızırdamak suretiyle sorun çıkarıp bir zaman sonra hiç ses vermedi. Ben sorunun hoparlörden olduğunu, birkaç kere bulunduğu yere devrilmesi sonucu arıza çıkardığını düşünürken komple sesi gidince yerine taktığım logitech S120 hoparlörlerde de aynı şekilde sol kanalda az ses çıkması yer yer cızırdama gibi sorunlar devam edince anakartta sorun olduğu kanaatine vardım lakin kafamda birkaç cevaplayamadığım soru var. Ayrıca belirtmek isterim ki anakarttaki arkadaki 6 porttan hangisine takarsam takayım sol kanaldaki ses sorunları devam ediyor sorun yalnızca yeşil olan portta değil. Kasanın önündeki ses çıkışlarında da durum aynı.

1. Eğer onboard ses kartı donanımsal olarak arızalı ise sol kanalın komple çalışmamak yerine bazen sesinin kesilip bazen cızırdayıp genelde de sağ kanaldan daha düşük ses seviyesine sahip olması ne kadar olası? -> Olası bir durum yüzde vermek doğru değil.

2. Eğer sorun yazılımsal ise, Realtek'in sitesinden daha güncel driver çekip denememe rağmen çözememiş olmam durumunda daha başka ne deneyebilirim. -> Windows un kendisi de problemli çıkarıyorsa realtek olayı çözemez zaten

3. Sorunun 90% anakarttan yani ses kartından kaynaklı olmasına rağmen 2.1 speakerların sol hoparlörü nasıl mefta olabiliyor. Başka bir kaynakla da ses alamadım kendisinden zira. -> Başka bir kaynakla da ses alamadıysanız bu bağlamda anakartın ses çıkışlarının bozuk olma ihtimali kuvvetle azalmış oluyor şüpheler hoparlör e dönüyor.  Resimde gösterdiğimiz o büyük dalganın adı neyse bilmiyorum ona bağlamıyormusun hoparlör ü ? Onda problem olma ihtimali daha yüksek bence

4. Hoparlör dediğimiz basit bi mekanizma ancak söküp baktığımda herhangi gözle görülür bir deformasyon görmedim ses vermeyen bir hoparlörün derdi ne olabilir. Ses kartı iptalse bile en azından 2.1 hoparlörü hayata döndürmek için ne yapabilirim.

buradaki program ile test edin : https://www.passmark.com/ftp/soundchk.exe

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Az önce boş zamandan ötürü 2+1 hoparlörün sol yani ses vermeyen tarafını söküp kurcalarken farkettim ki hoparlörün bobininden gelen kablo ile konisi içerisindeki kablo bağlantısında bir temassızlık nüks etmiş nasıl oldu bilmiyorum çünkü temassızlık yapan bağlantı siyah silikonumsu bi yapışkanla yalıtılmış. Keşke iletken yapıştırıcı kullansalarmış neyse, bağlantıyı lehimleyip söktüğüm yapıştırıcı yerine bir de iletken yapıştırıcı bastım. Hem söktüğüm silikondan doğan ağırlık kaybını da telafi etsin diye :D 2+1 tekrar hayata döndü. Ancak anakarttan ses çıkışı alınca hala sola az ses geliyor ve onun çözümü olacağını sanmıyorum. Bir zaman şımarıklık yapıp Logitech G510 klavye almıştım bi dünya para verip iyi ki de yapmışım üzerinde ses kartı var ordan alıyorum sesi sistem çalışıyor, 2+1'in sesini özlemişim yahu bas duyuyorum sonunda :D

En sevdiğim durum, 1+ sorunun aynı anda olması ve benim tek bir sorun varmış gibi düşünüp çözüm arayıp üretememem. Hoparlör cızırdıyodu çünkü kablo temassızlık yapıp duruyodu, sesi azdı çünkü anakarttan öyle geliyor sinyal. İkisi birden aynı anda olmazsa olmaz :D

Metallica Rules
Toplam Hit: 1263 Toplam Mesaj: 9
realtek ses tek kanaldan ses alamama