folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Önlisans Mezunu Olarak , Lise Mezunu Statüsünde KPSS'den Tercih Yapabilir Mi??

Önlisans Mezunu Olarak , Lise Mezunu Statüsünde KPSS'den Tercih Yapabilir Mi??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

Şöyle ki; 2011 yazında önlisans programından mezun olmuş bir kişi, 2010-Ortaöğretim Kpss puanını kullanarak tercih yapsa,

ola ki ataması gerçekleşse ileride hukuki olarak sorun çıkar mı?Atamasının iptali vs gibi şeyler..

Sorun çıksa bile öğrencinin tek haklı gerekçesi lise ve önlisans kpss nin  2 yılda bir yapılması ve önlisans mezuniyetinin tam arada olması ..

Ricâm, konu hakkında bilgi sahibi olanların yorum yazmasıdır.

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Bilgilerini güncellediysen sistem zaten tercih yapmana izin vermiyor. Diyelim ki yaptın bu şekilde bi çok kişinin hakkının elinden alındığını mahkemeye başvurduklarını okudum ama bunun önüne geçtiler sanırım. Memur sitelerinden benzer mevzulara ulabilirsin.

boş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snooper
    snooper's avatar
    Erkek

Sorun olmaz. 2008 lise kpss puanım ile 2009 aralıkta atamam yapıldı.(2009 da önlisanstan mezun oldum) 

sana çirkin dediler düşmanı oldum güzelin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sayın imlegend,

İlgi: 15.02.2012 Tarihli e-posta ile BİMER Başvurunuz.

Başbakanlık BİMER Merkezinden kurumumuz gereği için hava edilen başvurunuza yanıt olarak,

6114 Sayılı ÖSYM Başkanlığı Yasası kapsamında kurumumuz Sınavlar ve Yerleştirmeler açısından uygulayıcı konumdadır. Bu noktadan hareket ederek, başvurunuzda isteğiniz bilgileri içeren yasal dayanak ve dayanak kaynaklarını aşağıya alıyoruz. Uygulamasını yaptığımız ve gelecekte uygulamasını planladığımız bütün sınavların bağlayıcı yasal kaynağı yayınladığımız KILAVUZLARDIR. Bu nedenle adaylarımızın girmek istedikleri sınavla ilgili yayınlanan KILAVUZLARI mutlaka ama mutlaka iyi incelemeleri gerekir. Özellikle de KPSS sınavı ve YERLEŞTİRME KILAVUZU için bu durum çok daha önemi olan bir durumdur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kamuya Personel Seçme Sınavı(KPSS); memur alımlarında kayırmacılığın önüne geçilmesi ve objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavı olduğundan, bu sınava girecek adaylar arasında haksız rekabete sebebiyet verilmemesi için, adayların, yapılacak sınavlara en üst öğrenim düzeylerinden girmeleri ve tercih işlemlerini de bu öğrenim düzeylerinden yapmaları gerekmektedir.(Devlet Personel Başkanlığı görüşü)

DP Başkanlığının, KPSS sınavlarının genel eşitliği sağlanmasına dönük yukarıdaki bağlayıcı görüşü 2010 KPSS sınavının KILAVUZUNUNUN hazırlanmasında göz önüne alınmış ve KILAVUZDAKİ sınav kural ve koşulları hazırlanmıştır. Aşağıda bu yasal dayanak noktaları tarafınıza hatırlatılmıştır. (www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.) 

1.)2010 KPSS KILAVUZU(LİSANS) Bu kılavuz "Kamu Görevlerine İlk defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca, T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının görüşleri de alınmak suretiyle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından hazırlanmıştır.(kapak sayfası)

2.) DİKKAT: 2010-KPSS LİSANS’a son başvuru tarihi olan 21 Mayıs 2010 tarihi itibariyle lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar Ön lisans veya Ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar. Bir adayın hem 2010-KPSS Lisans’a hem de 2010-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans’a katılması mümkün değildir. 2010-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2010-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2010-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir. Buna göre, özellikle halen bir lisans programında okumakta olan ve 21 Mayıs 2010 tarihinden sonra mezun olacak adayların 2010-KPSS’ye hangi düzeyde gireceklerine karar verirken bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın imlegend, yukarıda toparladığımız isteğinize karşılık bilgiler, KPSS sınavı açısından geçmiş dönem uygulamaları ile ilgilidir. 2012 yılı KPSS KILAVUZU henüz hazır olmadığından kural ve koşullar yönünden şimdiden genel bir çerçeve çizmek doğru değildir. Sonuç olarak geçmiş uygulama budur, gelecek KILAVUZ henüz hazır değildir.

Bilgilerinize.

ÖSYM BİLGİ EDİNME BİRİMİ

tabi yukarıda yazanlar önceki yıla ait.

Hocam eğer sorun çıkartırsa başındaki amirin çıkartır. Çünkü sen lise ile işe başlayacaksın ancak şu anda MYO mezunusun.  ÖSYM hiç bir şeye karışmıyor (arkadaşlar aramışlar geçenlerde ordan biliyorum). hangisi ile atanırsan atan. Ama başındaki amir yok derse yapacak birşey kalmıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4eye
    4eye's avatar
    Erkek

Geçmiş yıllarda yapanlar var tanıdıklar var yani kadın önlsans mezunu lise dengi girmiş memur olmuş. Ama artık onu engellediler diye biliyorum. Ayrıca önlisans girmek daha iyi gibi daha düşük puan daha yüksek atanma ihtimali...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

..

önlisanstan mezun olduğumda lise puanının iptali sözkonusu olursa, iki yıl geçerli olduğu söylenen puanın bir yılını kullanamıyor olmanın mantıklı bir açıklaması var mı bilemedim..

vakit ayırdığınız için teşekkürler arkadaşlar..  

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek

ÖSYM diyorki sınava girerken Üniversite okuyorsun ve Lise Düzeyinde Sınavında Girdin..

Daha sonra mezun oldun ve tekrar yeni bir KPSS sınavı yapılmadıysa Eğer girdiğin bölümdeki sınavın hakkını korur...

Yani Lise Mezunu olarak Tercih yapabilirsin...

Tekrar Söylüyorum Üniden Mezun olduktan sonra Yapılan KPSS sınavı olmuşsa böyle bir hakkın yok...

Ama Kpss sınavı olmamışsa ÖSYM senin o hakkını görüyor ve lise mezunu olarak tercih yapabilirsin diyor.

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

bigwave bunu yazdı:
    -----------------------------

Şöyle ki; 2011 yazında önlisans programından mezun olmuş bir kişi, 2010-Ortaöğretim Kpss puanını kullanarak tercih yapsa,

ola ki ataması gerçekleşse ileride hukuki olarak sorun çıkar mı?Atamasının iptali vs gibi şeyler..

Sorun çıksa bile öğrencinin tek haklı gerekçesi lise ve önlisans kpss nin  2 yılda bir yapılması ve önlisans mezuniyetinin tam arada olması ..

Ricâm, konu hakkında bilgi sahibi olanların yorum yazmasıdır.

-----------------------------

2012 yılında (Kesin olarak 23.09.2012 tarihinde) Ortaöğretim KPSS sınavı yapılacak...

2010 Ortaöğretim KPSS puanları 22.09.2012 tarihine kadar geçerlidir..

23.09.2012 tarihinden sonra ise 2010 Ortaöğretim KPSS puanları geçerliliğini yitiriyor.

23.09.2012 tarihinden sonra KPSS puanına göre açıktan devlet memuru alacak kurumların, 2010 KPSS Puanını kullanarak memur almaları imkansızdır..

Ancak 23.09.2012 tarihinden önce ÖSYM bir tercih kılavuzu yayınlar ise, ( 18.06.2012 - 27.06.2012 tarihleri arısında tercih bildirimi var) 2010 Ortaöğretim KPSS puanı kullanılabilir.

Şimdi arkadaşın durumuna gelince..

Arkadaş 2010 KPSS sınavına girmiş, belli bir puanı almış...

Büyük ihtimalle 2010 yılında önlisans 1 inci sınıftadır..

Sonra da 2011 yılında bir önlisans programından mezun olmuş...

2010 yılında herhangi bir önlisans programından mezun olabilecek durumda mıdır ? HAYIR...

Eğer BIGWAVE 2010 yılında Üniversite 1 inci sınıfında ise ve 18.06.2012 - 27.06.2012 tarihleri arasında

yayınlanacak tercih kılavuzunun ORTAÖĞRETİM bölümünden tercih yapar ve açıktan atanmaya hak kazanırsa...

Bana göre ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE ataması geçerlidir..

Ama BIGWAVE, kafasındaki soruların kesin cevabını istiyor ise,

Devlet Personel Başkanlığına sorabilir...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deepblue
    deepblue's avatar
    Erkek
    Diploman elindeyse bir daha ki sınava kadar yapabilirsin diye biliyorum.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

hacı sen bi sınava gir 70 - 80 al sonra halledersin sıkıntı yapma :)

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
Toplam Hit: 15308 Toplam Mesaj: 10