Ortak İngilizce Çeviri Platformu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bir grup olarak(7 kişi) ingilizce çeviri işi yapacağız. (altyazı çeviri veya 300 sayfalık bir kitabın çevirisi olarak görebiliriz) Bu çeviri işine bir platform üzerinden ortak erişim sağlayıp , hem birbirimizin çevirilerini hem orijinal metni görebilceğimiz. Bu işi kolaylaştırıcı bir platform arayışı içerisindeyiz. 

Bu tip bir proje için neleri kullanabiliriz ? Daha önce bu tip bir deneyimi olanlar neyi tavsiye eder. Trello.com'un ortak panoları gibi , metne ortak ulaşım ve her değişimi görebilme imkanı tarzı birşey istiyoruz.

Hatta grup üyelerinin çeşitli notlar bırakabilme imkanıda olursa tadından yenmez. (örneğin bu cümle için alternatif çeviri önerileri gibi) Google Drive'da word dosyaları üzerinden halledebiliriz fakat metin boyutu büyük olduğu için kontrolü biraz karmaşıklaşıyor. Ve dilediğim etkinliği alamıyorum.

Bilgi tecrübe sahibi arkadaşlar bi akıl verirse memnun olurum.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

MS Word'ün built-in version control sistemi vardı. O arkadaş sizin işi görüyor anladığım kadarıyla.

https://youtu.be/m-K0FlZPwCM

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

Transifex

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

sizin ihtiyacınız tam www.crowdin.com 

Khan academyde gönüllü çevirmenlik yapıyorum bunu kullanıyoruz.

Raspberrypi foundationda yine gönüllü çevirmenlik yapıyorum orada da crowdin kullanıyoruz.

Crowdinde çevirilecek dosyayı bölümler halinde ekleyebiliyorsunuz dediğiniz not bırakma olayı her bir cümle için ayrı ayrı yapılabiliyor yada bölüm bölüm yapılabiliyor siz nasıl eklerseniz artık pdfi. Sizi asıl uğraştıracak olan şey şu kitabı crowdine eklemek. Sayfa sayfa mı eklersiniz bölüm bölüm mü eklersiniz bilemem ders kitabıysa konu konu eklenebilir. O ekleme işini yaptıktan sonra crowdin üstünden düzenlemek inanılmaz kolay ve zevkli oluyor.

Projeyi crowdine eklediğiniz zaman oluşturduğunuz bölümlere erişim vermeniz gerekiyor ki diğer crowdin üyeleri görebilsin. erişimi iki şekilde verebiliyorsunuz biri çevirmen diğeri denetleyici. herkes çeviri ekleyebiliyor denetleyici ise yapılan çevirilerin yanındaki tike tıklayıp birini onaylıyor. Kimin ne yaptığını projeyi oluşturan görebiliyor. Biraz kurcalayın anlarsınız zaten sistem çok kullanışlı.

HACKEROKAN!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

sizin ihtiyacınız tam www.crowdin.com 

Bi kaç tane böyle gördüm ama hep paralı.(transifex dahil) Gönüllülük esaslı, maddi kaygı gütmeden yapılacak çeviriler için para vermek şuan için işimize gelmiyor. GNUcu elemanların böyle bişey yapmış olması gerek aslında ama bulamadım. 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bu şurda dursun https://alternativeto.net/software/crowdin/ akşam incelicem 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Ben google drive'ın ortak çalışma klasörünü beğeniyorum. Hem tüm değişiklikler versiyon versiyon olarak görülebiliyor, hem de aynı anda dosyayı açarsanız birbirinizin hareketi real time olarak ekrana yansıyor.

Toplam Hit: 927 Toplam Mesaj: 7
ingilizce çeviri platform