folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Oyun Laptopları Fan Değerleri

Oyun Laptopları Fan Değerleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Duras
    Duras's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, Asus Rog Strıx G dizüstü oyun bilgisayarına sahibim. Fan bazen arada coşup geri normale dönüyor bu benim için bir sorun olmasa da acaba fan normalde de gerektiğinden hızlı veya gürültülü mü çalışıyor emin olamadım. Bilgisayarlar için ideal RPM değerlerini araştırdım ama orada da net bir bilgiyeulaşamadım. en basitinden CPU %9-10 arasındayken fanlar aşağıdaki gibi oluyor bu ss aldığımda netflix ve bir kaç pdf açıktı. 

Bu fan değerleri normal mi? Siz de dizüstü oyun bilgisayarı kullanıyorsanız karşılaştırma imkanınız var mı? Oyunlarda fanın hızlanmasını anlıyorum ama bu durumdan emin olamadım belki de kuruntu yapıyorum. Bu arada herhangi bir ısınma sorunu yaşamadım şu ana kadar. RPM değerleri normal mi sizce?

Duras tarafından 15/Oca/21 01:41 tarihinde düzenlenmiştir

Not all those who wander are lost.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    Duras bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar, Asus Rog Strıx G dizüstü oyun bilgisayarına sahibim. Fan bazen arada coşup geri normale dönüyor bu benim için bir sorun olmasa da acaba fan normalde de gerektiğinden hızlı veya gürültülü mü çalışıyor emin olamadım. Bilgisayarlar için ideal RPM değerlerini araştırdım ama orada da net bir bilgiyeulaşamadım. en basitinden CPU %9-10 arasındayken fanlar aşağıdaki gibi oluyor bu ss aldığımda netflix ve bir kaç pdf açıktı. 

Bu fan değerleri normal mi? Siz de dizüstü oyun bilgisayarı kullanıyorsanız karşılaştırma imkanınız var mı? Oyunlarda fanın hızlanmasını anlıyorum ama bu durumdan emin olamadım belki de kuruntu yapıyorum. Bu arada herhangi bir ısınma sorunu yaşamadım şu ana kadar. RPM değerleri normal mi sizce?

işletim sistemi kaynaklı ani yükselmeler yaşıyorsunuz gibime geldi hocam, görev yöneticisinden kontrol edin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Duras
    Duras's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    Duras bunu yazdı

işletim sistemi kaynaklı ani yükselmeler yaşıyorsunuz gibime geldi hocam, görev yöneticisinden kontrol edin.

Peki aldığım ss deyken normal mi fan? Yüzde 9-10 gibi bir kullanım vardı. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    Duras bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    Duras bunu yazdı

Peki aldığım ss deyken normal mi fan? Yüzde 9-10 gibi bir kullanım vardı. 

%100 rpm değerleri(tahmini 100), ısı düşürme moduna girmiş sistem.

Tam normal diyemeyiz ama sistemi de incelemek lazım hocam.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

Fanlar normal de ram normal değil. Boşta nasıl 8'e yakın oluyor. Normal bir kullanıcı için konuşacak olursak eğer boştaki herhangi bir bilgisayarın ram miktarı en fazla 3.5-4 tür.

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

turbo boostu kapat hocam,5-10 fps gider ama cihaz çok daha serin çalışır tahminimce

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Soğutma sistemine göre ideal değeri değişir. 

Mesela aynı özelliklerde 2 bilgisayar olsun kasaları farklı olsun ve soğutma sistemleri farklı olsun 1. pc daha etkin tasarımla aynı sıcaklıklarda daha düşük rpm ile işi hallederken diğeri farklı olur. Vel hasıl farklı sistem ve modeller değil direkt birebir aynı marka model bilgisayarlar arasında yapacağın kıyas ile idealini öğrenirsin. En basit ulaşacağın şekil de inceleme videolarıdır, izle orada pc yeni kutudan çıktığından en iyi değerleri görürsün tabi varsa videoda

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Ben bir sıkıntı göremiyorum 3000rpm laptop fanlari için gayet normal, 25 db de çok değil. Benim macbook air 4000 5000rpm den aşağı inmiyor :D 

Almanya Fatihi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Duras
    Duras's avatar
    Erkek
    adamhakli bunu yazdı

Fanlar normal de ram normal değil. Boşta nasıl 8'e yakın oluyor. Normal bir kullanıcı için konuşacak olursak eğer boştaki herhangi bir bilgisayarın ram miktarı en fazla 3.5-4 tür.

Hocam mesala suan sadece chrome acik %33 bellek yiyor. Ayrica fan baslarda baya sessizken bilgisarda aksiyona gore hemen bu ss attigim seviyelere cikip geri indirebiliyor kendisini ama sanirim bunlar normal seviyeler. Inceleme videolarinda malesef hic bulamadim CPU fan RPM degeri gosterenleri.

Toplam Hit: 1012 Toplam Mesaj: 9
oyun ses dizüstü fan rpm