folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Oyun Programlama İle Alakalı Mantık Soruları

Oyun Programlama İle Alakalı Mantık Soruları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    DuPi bunu yazdı

sürekli random :D

DarkSkull'un dediği gibi araya array'ler koyman lazım. 

iyi bir programlama ile yazmak istiyorsan oyunu Kendi Sınıflarını yazacan mesela

class Kamyon {

tip->

güç->

level->

}

detaylandıkça detaylanır.

ama değişiklik yapmak oldukça kolay hale gelir. mesela görev sınıfı yaparsın farklı tip kamyonlara farklı görevler verir. veya belli levele belli görevler verir. kıstas oluşturur.

Aynı sınıfı yük için de yapacaksın ağırlık, km başı ücret, tehlikeli mi, kırılır mı? Yükün ağırlığı ile kamyonun gücünü kıyaslayıp hızlanmasını falan ona göre ayarlayacaksın.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spynter
    spynter's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    DuPi bunu yazdı

sürekli random :D

DarkSkull'un dediği gibi araya array'ler koyman lazım. 

iyi bir programlama ile yazmak istiyorsan oyunu Kendi Sınıflarını yazacan mesela

class Kamyon {

tip->

güç->

level->

}

detaylandıkça detaylanır.

ama değişiklik yapmak oldukça kolay hale gelir. mesela görev sınıfı yaparsın farklı tip kamyonlara farklı görevler verir. veya belli levele belli görevler verir. kıstas oluşturur.

Aynı sınıfı yük için de yapacaksın ağırlık, km başı ücret, tehlikeli mi, kırılır mı? Yükün ağırlığı ile kamyonun gücünü kıyaslayıp hızlanmasını falan ona göre ayarlayacaksın.

O kolay zaten Unity kullanıyorsa Rigidbody ekler yüke göre Mass değerini arttırır.

Indie Game Developer. Son oyunum; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SpektraGames.RealCarParkingParkingMaster
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Bazen yapmam gereken yerlerde takikiyorum ve nette de hic benzer birsey yaoilmamis daha once ve nasil yapacagim konusunda bilgim hatta fikrimde yok. Bu tarz takilma durumlarinda nasi kodlama yapiyorsunuz nasil gelistiriyorsunuz? Tamam tecrubesizlikten kaynaklaniyor ama bu tecrubeyi nasil arttiriyorsunuz ?

Kodlama yapa yapa diyeceksinizde takildigim yerden ilerleyemiyorum nasil kodlama yapabilirim ki ?

Aslinda asil soru nasil kendinizi kodlamada gelistiriyorsunuz ? 

Bazen source code lara bakiyorum bisiler ogrenirmiyim diye fakat ya proje cok buyuk var karisik oluyor yada hayatimda girmedigim kodlamalar var.bunlari nasil analiz ediyorsunuz ?

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slim_38
    slim_38's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

Bazen yapmam gereken yerlerde takikiyorum ve nette de hic benzer birsey yaoilmamis daha once ve nasil yapacagim konusunda bilgim hatta fikrimde yok. Bu tarz takilma durumlarinda nasi kodlama yapiyorsunuz nasil gelistiriyorsunuz? Tamam tecrubesizlikten kaynaklaniyor ama bu tecrubeyi nasil arttiriyorsunuz ?

Kodlama yapa yapa diyeceksinizde takildigim yerden ilerleyemiyorum nasil kodlama yapabilirim ki ?

Aslinda asil soru nasil kendinizi kodlamada gelistiriyorsunuz ? 

Bazen source code lara bakiyorum bisiler ogrenirmiyim diye fakat ya proje cok buyuk var karisik oluyor yada hayatimda girmedigim kodlamalar var.bunlari nasil analiz ediyorsunuz ?

Biraz ingilizce varsa Google + http://answers.unity3d.com/

Ayrıntıya girdikçe Türkçe birşey bulunmuyor.

Bir de takıldığın yeri söylersen cevap verebilecek biri çıkabilir.

slim_38 tarafından 11/Haz/16 15:30 tarihinde düzenlenmiştir

Münferidin münasıbı mükafatından mütefekkir olandır
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Nasıl anlatılır ki ?

bilmediğimiz şeyi nasıl anlarız :) 

hocam öncelikle yapmak istediğin şeyi düşün sonra anahtar kelime kelimelere dök.

mesela duvara çarpmak :) türkçe kaynak çok az ama atıyorum. "unity wall collision" yazdığın zaman sana duvara çarpma ile ilgili yığınla kod gösterecektir. az çok kodları okuyabileceğin için geri kalanını kendin yapacaksın.

sadece ne yapmak istediğini bilmen yeterli sanıyorum.

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spynter
    spynter's avatar
    Erkek

Hocam Unity ile çalışıyorsan zaten aklına takılan konu hakkındaki anahtar kelimeleri arat, unity forumunda elbet birileri sormuştur. Ben Unity'de takıldığım yer olduğunda bizim fb grubundaki arkadaşlara soruyorum (araştırıp da bulamazsam). Ama zaten Unity hakkındaki temel bilgilere sahipsen mantık kurmak kolaylaşıyor. 

Sadece proje üzerinden yürüme, eğer acemiysen YouTube'da güzel complete project tutorialları var. Onları adım adım uygula çok şey öğrenirsin. 

Şimdilik aklıma bunlar geliyor, ama eğer takıldığın bir yer olursa pm atabilirsin yardımcı olurum.

Indie Game Developer. Son oyunum; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SpektraGames.RealCarParkingParkingMaster
Toplam Hit: 2315 Toplam Mesaj: 17
oyun görev oluşturma