folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Para Birimi Değişikliği. Ekonomi

Para Birimi Değişikliği. Ekonomi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    trooper bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

RTE nin açabileceği türden bi konu olmus şalkshflaksjhşflkajsdşflkajsdf. Takip edelim. 33K dolar borcum var.

Görüyorum ve artırıyorum ülkenin borcu varsa neden darphaneden para basıp ödemiyoz gizli gizli dolar bassak da olmuyo mu??? Sonra şakkadanak 10 milyar dolar satabiliriz bence

Kuzey Kore birebir aynı makineleri kullanarak sahte dolar basıyor diye bir haber görmüştüm ve habere göre basılan sahte dolarlar, gerçek ile ayırt edilemeyecek kadar orjinal. Kısaca Abd karşılıksız para basıyorsa bunu düşman gösterdiği Kuzey Kore eli ile yapıyor ve sırtındaki yükü düşmana yıkıyor galiba bu yüzden o şakkadanak işini bize yedirmezler ama yine de güzel deneme :D Batırel reyize saygılar, biraz daha kasıp düşünse eminim kurtulacağız :D

LhaNeT tarafından 02/Haz/19 01:17 tarihinde düzenlenmiştir

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

Soru ciddi miydi de tartisildi?  Bence ciddi sorulmamis. Ciddiyse buraya neden herhangi bir para birimine gecmemeliyizle ilgili 10 tane sebep yazarim

Ciddi olmasın. Sen yaz aklındakileri. merak ettim.

1. serbest piyasa sisteminde para birimi değiştiğinde maaşlar direk çevrilerek değişirken, ürünlerin fiyatları 0.5 euroya tekabul ediyorsa 1 euroya direk yuvarlıyor firmalar.

2. yuvarlanan fiyatlar ürünlerin tabi ki daha pahalı olmasını salıyor.sonuçta hiçbir üretici ürününü daha ucuza satmak istemez. yunanda olan buydu. maaşları direk değiştiler ürün fiyatları oynadı. satıcıda haklı istediği fiyatı verme hakkı var.

3. küçük işletmeler kendi ürününün fiyat aralığını bulana kadar ürün satışları düşer. çünkü bütün satıcılar fiyat listelerini yenileyip üstüne ekler. büyük işletmeler satışların düşmesini uzun sure karşılayabilir. fakat küçük işletmeler ani para kesilmesini kaldıramaz.

4.küçük işletmelerin dengesizlik ortamında batması çok normaldir. batan küçük işletmeler işsizliği arttırır.

5. bazen paraya develüasyon uygulamak gerekir. dolara geçilirse bunu uygulayamazsınız çünkü paranın sahibi başkasıdır.

6. para değişiminde yeni paranın tabi ki sizinki kadar dandik olmayacağından işçilikte pahalanır. turist gelmez. bunların dengelenmesi zaman alır. yine olan küçük işletmelere olur.

7.parasını bilerek değersiz kılan ülkeler şirketleri kendi bünyesine toplar. örnek çin. bütün amerikan firmaları çekik gözleri yüzünden oraya taşınmadılar. ucuz işçi gücü olduğu için oradalar.

8. para değişiminin maaliyeti varır. eski parayı alıp yeni parayı vermen gerekir. ab ülkesi olursak o başka. ülkeler kendi paralarını izin verildiği müddetçe basabiliyorlar.

9. hayat pahalılığı çok fazla artar.italya ispanya gibi ülkelerde işsizlik arttı ve buradaki firmalar doğu avrupada euro kullanmayan ülkelere kaydı. bunun başında macaristan var.

10. aklıma bu kadar geldi

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neo_brn
    neo_brn's avatar
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

Hocam para birim adını dolar olarak değiştirirsen Türk Doları veya artık adını ne koyarlarsa XX Doları olur.  ABD Dolarıyla alakası olmaz yani. Fark yine fark olarak kalır.

Dediğin gibi kur farkını vs ortadan kaldıracak birşey olsa değil paranın adını değiştirmek , neyse :)

peki üstad hollanda abd doları kullanıyor ? bu adamlar sömürge mi ? yada bu herifler nasıl kullanıyor. onlarda kur farkı yok ?

Avrupa birliğine dahil olan bir ülke olarak euro kullanırlar hocam. Yanlışın var.

birlikteki her ülke para birliğine girmiş değil. örneğin romanya ab üyesi ama para birimi hala lei.

İşte tüm olay bundan ibaret.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    neo_brn bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

Hocam para birim adını dolar olarak değiştirirsen Türk Doları veya artık adını ne koyarlarsa XX Doları olur.  ABD Dolarıyla alakası olmaz yani. Fark yine fark olarak kalır.

Dediğin gibi kur farkını vs ortadan kaldıracak birşey olsa değil paranın adını değiştirmek , neyse :)

peki üstad hollanda abd doları kullanıyor ? bu adamlar sömürge mi ? yada bu herifler nasıl kullanıyor. onlarda kur farkı yok ?

Avrupa birliğine dahil olan bir ülke olarak euro kullanırlar hocam. Yanlışın var.

birlikteki her ülke para birliğine girmiş değil. örneğin romanya ab üyesi ama para birimi hala lei.

Romanya gibi ülkelerin euro kullanabilmesi için belirli bir ekonomik güce ulaşması lazım ve bu güce ulaşmak için ab standartları dahilinde daha çok çalışmaları gerekiyor hem güçlenip hemde diğer ab ülkelerine katkı sağlamak zorundalar yani abnin sözünü noktasına virgülüne kadar uygulamak zorundalar yoksa euroya geçtiklerinde romanya zenginlemeye başlar ama euronun değeri düşer ve bunun faturasını tüm ab ülkeleri ödemek zorunda kalır, ab enayi mi ki öyle ülkeleri hemen euroya geçirsin ?

Kaldı ki biz ab ye gireceğiz ha ? Bütün kontrol abnin elinde olacak ve biz sadece onların dediğini yaparak güç kazanacağız yani yandaş şirket, ballı ihaleler, vergi affı, sıfır gümrük, havuz medya v.s v.s gibi uygulamalar tamamen tarih olacak ha ? Var mı öyle dünya... :D

Edit: Konu gizlensin buralar tehlikeli olabilir.. :D

LhaNeT tarafından 02/Haz/19 03:16 tarihinde düzenlenmiştir

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

1. Serbest Piyasa Sisteminde Para Birimi değiştiğinde Maaşlar direk çevrilerek değişirken, Ürünlerin fiyatları 0.5Euroya tekabül ediyorsa 1Euroya direk yuvarlıyor firmalar. (Çakallık değil mi bu? Tamam, korunma içgüdüsü olabilir belki, ya da Euro'ya geçildiği aynı gün içerisinde küsuratlı alışverişler ticaretin her iki tarafı için de sıkıntılı olacaktır. özellikle taşra'da yada merkezden uzak bölgelerde bozukluk Metalik Paralar üzerinden.)

2. Yuvarlanan Fiyatlar ürünlerin tabi ki daha pahalı olmasını sağlıyor. Sonuçta hiçbir üretici ürününü daha ucuza satmak istemez. Yunan'da olan buydu. Maaşları direk değiştiler, ürün fiyatları oynadı. Satıcıda haklı, istediği fiyatı verme hakkı var.

3. Küçük İşletmeler kendi ürününün fiyat aralığını bulana kadar Ürün Satışları düşer. Çünkü bütün satıcılar Fiyat Listelerini yenileyip üstüne ekler. Büyük işletmeler satışların düşmesini uzun sure karşılayabilir. fakat Küçük İşletmeler ani para kesilmesini kaldıramaz.

4.Küçük İşletmelerin dengesizlik ortamında batması çok normaldir. Batan küçük işletmeler işsizliği arttırır.

5. Bazen paraya devalüasyon uygulamak gerekir. dolara geçilirse bunu uygulayamazsınız çünkü paranın sahibi başkasıdır. (Neden bazen? neden Devalüasyon uygulanmalı ya da gerekli?)

6. Para değişiminde Yeni paranın tabi ki sizinki kadar dandik olmayacağından İşçilikte pahalanır. Turist gelmez. Bunların dengelenmesi zaman alır. Yine olan Küçük İşletmelere olur.

7.Parasını bilerek değersiz kılan ülkeler, şirketleri kendi bünyesine toplar. Örnek; Çin. Bütün (Amerikalı)Amerikan Firmaları çekik gözleri yüzünden oraya(Çin'e) taşınmadılar. Ucuz İşçi gücü olduğu için, oradalar. (Ee, Ekonomik anlamda Dünya çapında Talep-Değer  *Fark yaratan* okuyan {veya okuya'mayan} insana değer vermezsen başkasından beklersen, olacağı önünde-sonunda bu olur. )

8. Para Değişiminin maaliyeti vardır. Eski Parayı alıp Yeni Parayı vermen gerekir. Ab ülkesi olursak o başka. Ülkeler kendi paralarını İzin Verildiği müddetçe basabiliyorlar. (Kendi paralarını derken Euro haricinde Eskiden kullandıkları Para mı, Euro'nun kendisini mi basabiliyorlar? Çünkü bu başlıkta Avrupa'da olup da Para birliğinde bulunmayan ülkeler olduğu söyleniyor. Ki kezâ İngilterede benzeri bir durumu yaratma çabası var gibi. )

9. Hayat pahalılığı çok fazla artar. İtalya,İspanya gibi ülkelerde işsizlik arttı, ve buradaki Firmalar doğu avrupada Euro kullanmayan ülkelere kaydı. Bunun başında Macaristan var. (gereksiz bilgi. Bununla ilgili bir film seyretmiştim. İspanya'dan İsviçre'ye giden bi torna tesviye ustası aile babası, sonradan ailesini de İsviçre'ye taşıyordu. )

Neden Bâzen ve özellikle Neden Devalûasyon gerekiyor. Ülkenin planlayıcılarının yapamadıklarının cefasını, neden çalışanlar ödüyor? (belki ilgili, belki de değil.)

RitmFarbRacourci tarafından 02/Haz/19 14:15 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek

Para lazımsa 2 türlü kazanılır.

1- elindeki değerli malları satarsin

Bunu yaptık zaten bı bok kalmadı geriye

2- para edecek ürün yapıp satarsin 

Bunu da hiçbir zaman adam gibi yapamadık.

Biz hep 1 i yaptık ve elimizde değersiz mallar kaldi.bkz: akp liler.

Bu 2 madde dışında istersen altın bas o da biter gene çözüm olmaz.

glossiness effect
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

1. Serbest Piyasa Sisteminde Para Birimi değiştiğinde Maaşlar direk çevrilerek değişirken, Ürünlerin fiyatları 0.5Euroya tekabül ediyorsa 1Euroya direk yuvarlıyor firmalar. (Çakallık değil mi bu? Tamam, korunma içgüdüsü olabilir belki, ya da Euro'ya geçildiği aynı gün içerisinde küsuratlı alışverişler ticaretin her iki tarafı için de sıkıntılı olacaktır. özellikle taşra'da yada merkezden uzak bölgelerde bozukluk Metalik Paralar üzerinden.)

2. Yuvarlanan Fiyatlar ürünlerin tabi ki daha pahalı olmasını sağlıyor. Sonuçta hiçbir üretici ürününü daha ucuza satmak istemez. Yunan'da olan buydu. Maaşları direk değiştiler, ürün fiyatları oynadı. Satıcıda haklı, istediği fiyatı verme hakkı var.

3. Küçük İşletmeler kendi ürününün fiyat aralığını bulana kadar Ürün Satışları düşer. Çünkü bütün satıcılar Fiyat Listelerini yenileyip üstüne ekler. Büyük işletmeler satışların düşmesini uzun sure karşılayabilir. fakat Küçük İşletmeler ani para kesilmesini kaldıramaz.

4.Küçük İşletmelerin dengesizlik ortamında batması çok normaldir. Batan küçük işletmeler işsizliği arttırır.

5. Bazen paraya devalüasyon uygulamak gerekir. dolara geçilirse bunu uygulayamazsınız çünkü paranın sahibi başkasıdır. (Neden bazen? neden Devalüasyon uygulanmalı ya da gerekli?)

6. Para değişiminde Yeni paranın tabi ki sizinki kadar dandik olmayacağından İşçilikte pahalanır. Turist gelmez. Bunların dengelenmesi zaman alır. Yine olan Küçük İşletmelere olur.

7.Parasını bilerek değersiz kılan ülkeler, şirketleri kendi bünyesine toplar. Örnek; Çin. Bütün (Amerikalı)Amerikan Firmaları çekik gözleri yüzünden oraya(Çin'e) taşınmadılar. Ucuz İşçi gücü olduğu için, oradalar. (Ee, Ekonomik anlamda Dünya çapında Talep-Değer  *Fark yaratan* okuyan {veya okuya'mayan} insana değer vermezsen başkasından beklersen, olacağı önünde-sonunda bu olur. )

8. Para Değişiminin maaliyeti vardır. Eski Parayı alıp Yeni Parayı vermen gerekir. Ab ülkesi olursak o başka. Ülkeler kendi paralarını İzin Verildiği müddetçe basabiliyorlar. (Kendi paralarını derken Euro haricinde Eskidenkullandıkları Para mı, Euro'nun kendisini mi basabiliyorlar? Çünkü bu başlıkta Avrupa'da olup da Para birliğinde bulunmayan ülkeler olduğu söyleniyor. Ki kezâ İngilterede benzeri bir durumu yaratma çabası var gibi. ) 

9. Hayat pahalılığı çok fazla artar. İtalya,İspanya gibi ülkelerde işsizlik arttı, ve buradaki Firmalar doğu avrupada Euro kullanmayan ülkelere kaydı. Bunun başında Macaristan var. (gereksiz bilgi. Bununla ilgili bir film seyretmiştim. İspanya'dan İsviçre'ye giden bi torna tesviye ustası aile babası, sonradan ailesini de İsviçre'ye taşıyordu. )

Neden Bâzen ve özellikle Neden Devalûasyon gerekiyor. Ülkenin planlayıcılarının yapamadıklarının cefasını, neden çalışanlar ödüyor? (belki ilgili, belki de değil.)

1.çakallık makallık. liberal ekonomi. su anda da adam ürününü 10 katı pahalıya çıkarabilir. satabilir mi onu bilemem ama hakkı var. engellemeye çalışırsanda liberal olmuyorsun.

5. develüasyonun amacı türkiye gibi ülkelerde rekabeti arttırmak için kullanılır. mesela çinin işçi gücü çok ucuzdur onunla rekabet etmek için paranın değerini düşürürsün. ürünlerini daha kolay satabilirsin. çok iyi bir seçenek değil tabi. turist sayısını arttırısın. avantajları olduğu gibi dez avantajlarıda var. mesela türkiyeye şu anda gitmek isteyen çok turist var çünkü yabancıya göre türkiye çok ucuz. benim için hersey yarı fiyatı.

8. euro olduktan sonra para basabiliyorsun fakat denetim altında basılıyor. eu nun izin verdiği kadarı ile. ben macaristandayım. burda euro yerine forint kullanıyoruz. euroya geçersek burası batar. buranın avantajı parasının euroya göre daha az değerli olması ve okumuş insanların çok olması. şirketler ingilterede 3bin pound verecepine 500 pounda macaristanda bilgili adamlara iş veriyor. bu nedenle italyanı ispanyolu macaraistana geliyor. czech ten de gelenler var. orda euro kullanılıyor mesela ama işsizlik var.

devletin beceremediği şeyler var tabi ki. hibe kredi vs şeyleri hep yandaşa veriyorsun. gerçekten parayla iş yapacak adama vermiyorsun sonra o ülke neden gelişmiyor? bunun yanında zenginlerimizde vizyonsuz. bu kadar zengin adam var kimseden yenilikçi birşey gelmiyor. ben paramı kazanim ne olursa olsun mantığındalar. kimisi inşaattan gelmiş kimisi hammallıktan gelmiş zengin olmuş. çok reklam bi adam ama elun musk mesela. adam paypalı kurduktan sonra iyi ya zengin oldum parama bakim demedi başka atılımları yaptı. bu atılımları yaparken batabilirdi de ama vizyon sahibi olmak böyle birşey.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

1.Çakallık makallık. Liberal ekonomi. Şu anda da adam ürününü 10 katı pahalıya çıkarabilir. Satabilir mi onu bilemem, ama hakkı var. Engellemeye çalışırsan da ,liberal olmuyorsun. (Bana göre öyle,ancak Gerçeği bu'dur dediğin gibi.)

5. Devalüasyonun amacı Türkiye gibi ülkelerde Rekabeti arttırmak için kullanılır. Mesela Çin'in ***İşçi Gücü çok ucuzdur, onunla rekabet etmek için paranın değerini düşürürsün. Ürünlerini daha kolay satabilirsin. Çok iyi bir seçenek değil tabi. Turist Sayısını arttırısın. Avantajları olduğu gibi Dezavantaj'larıda var. Mesela Türkiye'ye şu anda gitmek isteyen çok turist var, çünkü yabancıya göre türkiye çok ucuz. Benim için herşey yarı fiyatı. (***İşte burada ucuz işgücü'nün sebebi gayet açık ama sebebi olanlara hiçbir yaptırım yok, tarafı, cenahı önemli değil. Demek istediğim bu. )

8. Euro olduktan sonra para basabiliyorsun fakat Denetim Altında basılıyor. Eu'nun izin verdiği kadarı ile. Ben Macaristandayım. Burda Euro yerine Forint kullanıyoruz. Euroya geçersek burası batar. Buranın avantajı; parasının euroya göre daha az değerli olması, ve okumuş insanların çok olması. Şirketler ingilterede 3bin pound vereceğine, 500 pounda macaristanda bilgili adamlara iş veriyor. Bu nedenle İtalyanı,İspanyolu Macaraistan'a geliyor. Czech'ten de gelenler var. Orada euro kullanılıyor mesela, ama işsizlik var.

*** Devletin beceremediği şeyler var tabi ki. Hibe Kredi vs şeyleri hep Yandaşa veriyorsun. Gerçekten parayla iş yapacak adama vermiyorsun ,sonra, o ülke neden gelişmiyor? Bunun yanında Zenginlerimizde Vizyonsuz. Bu kadar zengin adam var, Kimseden Yenilikçi birşey gelmiyor. Ben paramı kazanim ne olursa olsun mantığındalar. Kimisi İnşaattan gelmiş, kimisi Hammallıktan gelmiş zengin olmuş. Çok reklam bi adam ama Elon Musk mesela. Adam paypalı kurduktan sonra iyi ya zengin oldum parama bakim demedi, başka atılımları yaptı. Bu atılımları yaparken batabilirdi de ama vizyon sahibi olmak böyle birşey.

Artık bilemiyorum da, iş hayatında öğretmeninden daha çok fark yaratan öğrenciler neden çıkaramıyoruz, yada Sayısı Az Oluyor sorusu hep aklımı kurcalıyor. Burada sektör vermiyorum. 

Şakayla karışık, bizim müstakil evlerimizde Garaj mı yok nedir. ^^"

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

hepinizin ağzına sağlık hocalar

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
Toplam Hit: 3608 Toplam Mesaj: 40
dolar