Pardus'a Kardeş Geliyor!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onur_123
    onur_123's avatar
    Erkek

rdus GNU/Linux'u temel alan ilk dağıtım olma hedefiyle yola çıkan Turkuaz GNU/Linux projesi için ilk adımlar atıldı!

Pardus porjesine alternatif gelişim çözümleri sunmak için ilk önce, 2 Nisan'da yapılan Özgür Yazılım ve Linux günlerinde bir "Topluluk Dağıtımı" konuşulmuş[1]. Bu dağıtım Pardus teknokojilerini temel alarak, Pardus projesinin gerek bürokratik sorunlar gerekse yapısal ve yönetimsel engelleri nedeniyle aksayan bacaklarını telafi etmek, Türkiye'de GNU/Linux'un gelişimi için bir alternatif çatı olmayı hedeflemişti.

Topluluk Dağıtımı fikir, somut adımlara dönüşmüş, internet alan adı olarak toplulukdagitimi.org alınmış ve burada bir wiki kurulumuş, eposta listeleri açılarak temel konularda epeyce konuşulmuştu. Fakat bir süre sonra bu listeler bir sessizliğe bürünmüştü.

Topluluk Dağıtımı listelerindeki sessizliğin ardından, yaza doğru bir zemin değişikliği olarak değerlendirebileceğimiz Turkuaz GNU/Linux projesi ortaya atılmıştı, fakat yaz tatilinin verdiği sessizik nedeniyle projede  bir mesafe kat edilememişti.

Bu sessizliği Turkuaz Linux Geliştirici Listesine[2] 29 eylül'de attığı mesajla bozan Necdet Yücel bu aranın kendisinin sağlık sorunları ve öğrencilerinin stajı nedeniyle verildiğini söyleyen Yücel sözlerini şöyle sürdürdü:”Neyse işimiz bu dönemi yargılamak olmadığından önümüzdeki maçlara bakalım. Turkuaz için çalışmaya başlamadan önce ne kadarlık bir insan gücümüz var onu görelim istiyorum. Ben bu dağıtıma vakit ayırabilirim diyenler bu maile cevap yazarlarsa hepimiz önümüzü daha kolay görebiliriz.” dedi,  “Elleri görelim” diyerek mesajını bitirdi.

Necdet Yücel'in bu mesajı geliştirici olmak isteyenlerce yanıtlandı. Yücel 5 ekim'de attığı mesajda “Bu kadar fazla cevap aldığımıza göre bu iş gücünü verimli kullanmaya çalışalım. Önce wiki'de hepimiz hangi konuda çalışabileceğimizi yazalım.” çağrısında bulundu. İlk hedeflerinin de üzerinde çalışabilecekleri bir kurulan CD hazırlamak olduğunu söyleyen Yücel, elini kaldıranlara teşekkür ederek mesajına son verdi.

Pardus temelli ve Pardus teknolojilerini mümkün olduğu mertebede kullanacak olan Turkuaz GNU/Linux dağıtımının sosyal sözleşmesine, ana hedefleri ve stratejisine wikisinden bakabilirsiniz.

[1]http://nyucel.blogspot.com/2011/04/topluluk-dagtm.html
    [2]http://liste.turkuazlinux.org./pipermail/gelistirici/

http://wiki.turkuazlinux.org/wiki/Ana_sayfa

http: //www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-kardes-geliyor/

Yazılım mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer.Donanım mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer ama odada kedi filan yoktur.Sistem mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer;odada kedi yoktur ama birileri "Kediyi yakaladım" diye bağırır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Güzel bir haber.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

gnome ile çalışmazlarsa benim tarafmdan kullanılmayan ve beğenilmeyen işletim sistemi olarak kalıcak.

Kde msaüstünü destekledikleri sürece benim için anlamsızdır.hele hele gnome3 gibi bir yapıt varken hal kde diye diretirlerse diyecek birşey demiyorum.

lxde, xfce, gnome projeleriyle gelsinler.

yoksa pardusun öyle çok değiştirilcek, geliştirilecek bir tarafı yok bence.Fikir olarak geliştirilebilir belki fakat işletim sistmei olarak eksik mevcut değil ? ubunu one gii fikirsel olay gerek.

heee bide mükkemmel tasarım şart.gnome3 ü alı başka bir şeye çevirip, kullanıcılar için basitleştirmek lazım . linux'un mac'i yapmak lazım.Sonrasında herşey yoluna girer.

3 sene sonr abu projeyi tekrar konuşuruz.Tabi o kadar kalabilirse (umudum çok daha iyi olmasındna yana)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Bu gnome dediğimiz sadece gui değil mi kde den bi farkı yok bildiğim kadarıyla neden kde de bu kadar ısrarlılar ?

Si vis pacem para bellum.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musdawdaf
    musdawdaf's avatar
    Erkek

mageia cikti 1 yildi kullanilir ise yarayan cok guzel seyler yaptilar bunlarin pardus hala dogru duzgun bi sey degil

kardes surum olsa ne olur olmasa ne olur

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

gnome ile çalışmazlarsa benim tarafmdan kullanılmayan ve beğenilmeyen işletim sistemi olarak kalıcak.

Kde msaüstünü destekledikleri sürece benim için anlamsızdır.hele hele gnome3 gibi bir yapıt varken hal kde diye diretirlerse diyecek birşey demiyorum.

lxde, xfce, gnome projeleriyle gelsinler.

yoksa pardusun öyle çok değiştirilcek, geliştirilecek bir tarafı yok bence.Fikir olarak geliştirilebilir belki fakat işletim sistmei olarak eksik mevcut değil ? ubunu one gii fikirsel olay gerek.

heee bide mükkemmel tasarım şart.gnome3 ü alı başka bir şeye çevirip, kullanıcılar için basitleştirmek lazım . linux'un mac'i yapmak lazım.Sonrasında herşey yoluna girer.

3 sene sonr abu projeyi tekrar konuşuruz.Tabi o kadar kalabilirse (umudum çok daha iyi olmasındna yana)

Hoca biraz takip et

http://comakp.blogspot.com/

Sen hiç kaval çaldın mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

JPriest bunu yazdı:

Hoca biraz takip et

http://comakp.blogspot.com/

sende biraz indir test et hocam.

Seneler önce (2 sene falan oldu) gnome paketlerini idnirip uyarlayıp kurmaya çalışmıştım.Sonuç ? hüsran.

şu an indirmedim, eminim ki bi ton bug mevcuttur.PArdus, Türk işletim sistemi diye tanıtım yapacaksak , bu piyasadaki en kaliteli dağıtımlarla yarıştırılmalıdır.

Ubuntu ile.Gnome kurunca oluşan bugları karşılaştır . ubuntu ile arasında dağlar kadar fark oluşuyor.

----

bu iş gönüllülerle olacak iş değil.Tabi ki linux ve açık kaynak dünyasının temeli gönüllülük esasına dayanır fakat gnome3 lü proje ubuntu ile veya tübitak'ın çıkarttığı kde sürümüyle boy ölçüşebilir mi ?

tübitaktan bekliyorum böyle birşeyi.Gnome3 yeni çıktı.Tonla bug olacak.Hepsini düzeltmeleri kaç ay alacak ? Bunlar eminim okuyan, çalışan insanlar.İşi tamamen bu değil.Eee ??

eğer pardus bu yolda ciddiyse tübitak destekli sürümü kde ve gnome olarak çıkmalı.Çok zor değl.Fakat kde dünyada tepki topluyor.Gnome'a dönüş mevcut.Zaten gnome3 ile bombayı patlattılar.KDe ısrarı nedir anlayamadım ?,

Daha mı bugsz ?? KArarlı sürüm kullandığımda kde sürümlerine fark atar bug konusunda.Sıkıntı çekmezsiniz.Daha mı basit ? Aksine kde daha karmaşık, daha fazla ayara sahip.Gnome Türk insanı için idealdir.

Linux'un mac'i gibi sade, basit, tasarımı mükemmel olması gerekirken kde ?? nedir bu ısrar çözebilmiş değilim.

Toplam Hit: 1327 Toplam Mesaj: 7