folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Parkinson Yasasını Yanlışlayın Yazısına Nasıl Ulaşabilirim?

Parkinson Yasasını Yanlışlayın Yazısına Nasıl Ulaşabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Yaptığım bir araştırma için aşağıdaki yazıya ulaşmam gerekiyor.Fakat ne link çalışıyor ne google önbellekten ulaşabiliyorum. Herhangi bir önerisi olan var mı ? Yoksa yok olup gitti mi bu yazı ? 

http://www.envizyon.com.tr/finansal-ozgurluge-kavusmak-icin-parkinson-yasasini-yanlislayin.html/
    "Finansal Özgürlüğe Kavuşmak İçin Parkinson Yasasını Yanlışlayın" 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Parkinson Yasası, para ve servet birikimi ile ilgili en bilinen ve en önemli yasalardan biri olup, meşhur İngiliz yazar Cyril Northcote Parkinson’un Ekonomist dergisinde 1955 yılında basılan bir hicvi yazısının ilk cümlesi olarak ortaya çıkan şu özdeyiştir, “Bir iş, daima, bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsayacak şekilde uzar.” Zamanla bu yasayı takip eden bazı yeni önermeler ortaya çıkmış ve ilk atıfta bulunulan anlamı bastırmıştır.

Para ve servet birikimi ile ilgili olarak Parkinson Yasası’nın üzerine geliştirilen bu yeni önermelerden biri şudur; “Bir kişi, daima, kazandığı paranın tamamını ve hatta biraz daha fazlasını harcamaya eğilimlidir.” Buna göre, kişinin geliri arttıkça, harcamaları da artar. Birçok insanın bugün elde ettiği gelir, çalışma hayatına ilk başladığında elde ettiği gelirden kat kat fazladır. Ancak her nasılsa, mevcut yaşam standartlarını koruyabilmek için gelirlerinin her kuruşuna ihtiyaçları vardır ve ne kadar para kazanırlarsa kazansınlar, hiçbir zaman yeterli gelmez.

Bana göre, finansal özgürlüğe kavuşmanın ilk kuralı Parkinson Yasası’nı yanlışlamaktır. Çünkü Parkinson Yasası, günümüzde toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan fakir ve yoksul kimselerin düştüğü gelir tuzağını anlatmaktadır. Bu tuzak, borçlanmanın ve mali hayal kırıklıklarının ana sebebidir. Öte yandan toplumun azınlığını oluşturan zenginler, gelirlerinin tamamını harcama dürtüsüne karşı direnç geliştirme iradesine sahiptirler ve harcamak yerine tasarruf etmeyi tercih ederler. Tasarruflarını ise akıllıca yatırıma dönüştürmek suretiyle finansal özgürlüklerini kazanırlar.

Parkinson Yasası’nı yanlışlamanın en iyi yolu, harcamaların artış oranını, gelirlerin artış oranının altında kalmasını sağlamak, aradaki farkı tasarruf etmek ve tasarruftan edilen miktarı da yatırıma dönüştürmektir. Gerçekleştirilen her yatırım ise geliri daha da arttıracak ve daha fazla yatırım yapılmasına olanak sağlayacaktır. Böylece, gerçek bir zengin olarak tüm iş hayatınız boyunca finansal özgürlüğünüze kavuşabilir ve yaşam standartlarınızı istediğiniz düzeye yükseltebilirsiniz.

Özetle, zengin olmak için Parkinson Yasası’nı iyi anlamalı ve bu yasayı yanlışlamak suretiyle toplumun büyük kısmının düştüğü gelir tuzağına düşmekten kendinizi korumalısınız. Böylece, eninde sonunda, arzu ettiğiniz finansal özgürlüğe kavuşabilirsiniz.

EYLEM ALIŞTIRMALARI

Burada, yukarıda bahsettiğim Parkinson Yasası’nı yanlışlamak için üç adımlı bir tavsiyede bulunacağım;

1. Finansal durumunuzun iflas etmek üzere olan bir firmaya benzer olduğunu varsayın. Tüm finansal işlemlerinizi dondurun. Buna göre, gereksiz olan tüm harcamalarınızı durdurun. Tüm gelirlerinizi ve sabit/önlenemez giderlerinizi içeren bir bütçe oluşturun ve harcamalarınızı bu bütçeye uygun olarak sınırlandırın. Bunu yaparken herbir gider kaleminizi detaylıca analiz edin ve o gideri ortadan kaldıracak ya da minimize edecek fikirler geliştirmeye çalışın. Burada ilk hedefiniz önümüzdeki üç ay içinde toplam giderlerinizi 20% düşürmek olmalıdır. Eğer giderlerinizde en az 20% oranında bir azaltmaya gidememişseniz, hala birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.
    2. Giderlerinizi azaltmakla birlikte gelirinizi de arttırmanın yollarını arayın. Bunun için daha çok çalışın, daha verimli çalışın ve kendinize işinizde uzmanlaşmak için gerekli olan yatırımları yapın. Bu gereklilik, örneğin; bir yabancı dil öğrenmek ise yabancı dil kurslarına katılın ya da satış becerinizi geliştirmek ise satış becerinizi geliştireceğiniz seminerlere gidin.
    3. Gelir ve giderlerinizden oluşan farkı muhakkak ama muhakkak tasarruf edin. Tasarruflarınızı en iyi şekilde değerlendirmek için akıllıca yatırım yapın. Akıllıca yatırım, siz çalışmadan cebinize para koyan yatırımdır. Cebinize para koymak yerine cebinizden para alan otomobil ya da yazlık ev gibi yatırımlar akıllıca yatırımlar değildir.

Yazar: Şerafettin Arslan

Şerafettin Arslan, 30 yaşında bir Türk girişimci, danışman ve eğitmendir. 2009 senesinden bu yana yönetim danışmanlığı, eğitim hizmetleri ve online yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir firmanın kurucusu ve yöneticisidir. Uluslararası İlişkiler alanında lisans ve İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans dereceleri olmakla beraber hali hazırda Yönetim ve Organizasyon alanında doktora eğitimini sürdürmektedir. İleri düzeyde İngilizce konuşabilme ve bilgisayar kullanabilme becerilerine sahiptir. Hobileri arasında spor yapmak, yurtdışı seyahatleri ve araba kullanmak vardır. 2013 senesinden bu yana evlidir.

///mobilim agzi yuzu kaymis sekilde cp yaptiysam bilgisayara gecince duzeltirim

izzmarit tarafından 28/Oca/19 22:53 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Google önbellekte olmayan şey tahribat.com üyelerinde var. Sağolasın @izzmarit çok teşekkür ederim. Bu adamın kitabının pdfside mevcut mu acaba elinde ? "Cyril Northcote Parkinson" Parkinson Kanunu

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Ne demek (:

http://sas2.elte.hu/tg/ptorv/Parkinson-s-Law.pdf

Ingilizcesi olur mu? 

izzmarit tarafından 29/Oca/19 01:37 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

:D hhahahah feci.

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bu kadar kısa sürede sonuca ulaştığım nadir konulardan oldu bu. İşimi gördü sağolasın @izzmarit . Eğer türkçe pdf elinde bulunan varsa o da konuya eklerse yarın öbürgün arayanlar zorluk çekmez. 
    Yazıyı okuyupta ilgisini çeken olmuşsa eğer işin Finansal boyutuyla ilgili Robert Kiyosaki'nin Zengin Baba Yoksul Baba kitabını okuyabilirler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Rica ederim ben de tesekkur ederim genelgecer bir sosyal fenomen olarak gozlemledigim seyin bir adinin oldugunu ve aslinda ne kadar da detayli temellendirildigini gormek bana da hos oldu (:

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Rica ederim ben de tesekkur ederim genelgecer bir sosyal fenomen olarak gozlemledigim seyin bir adinin oldugunu ve aslinda ne kadar da detayli temellendirildigini gormek bana da hos oldu (:

"Zengin nasil zengin oluyor saniyorsun?" geyiginin akademik aciklamasiymis sabah gorunce bende sasirdim :F

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Google önbellekte olmayan şey tahribat.com üyelerinde var. Sağolasın @izzmarit çok teşekkür ederim. Bu adamın kitabının pdfside mevcut mu acaba elinde ? "Cyril Northcote Parkinson" Parkinson Kanunu

Kitabın türkçesini uygun bir fiyata bir sahaftan temin ettim çok şükür. Yarın öbürgün ilgilenen olursa bende var. Bir ara kitabı taratmayı düşünüyorum. 

Toplam Hit: 1129 Toplam Mesaj: 10
parkinson yasası