folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Parmak İzini Tarayıp Sistem İle Eşleme

Parmak İzini Tarayıp Sistem İle Eşleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Hocalar bir şirketin sahibi (yerel küçük bir şirket) imzaladığı dosyalardan sıkılmış olacak ki günlük 500 imza atmak yerine gün aşırı sisteme bir imza girip hepsini onaylamak istiyro dosyaların. Yapılabilir duruyor (bankaların kullandığı sisteme yakın bir sistem ile ) ancak bu patronun parmak izinin fotokopisini tarattığımız takdirde bunun ıslak imza değil de fotokopi olduğu anlaşılır mı ? yapımı maliyetli bir iş midir ya da bu işi yapan birileri var mıdır bilgisi olanlar bi aydınlatma yapabilirler mi acaba

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Parmak izi veya imza kaşesi? 

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Hocam ürünleri elektronik ortamda saklamak istiyorlar sanırım artık. ve 500 kağıda tek tek parmak basıp taratmak biraz amele işi olur gibi. Hani gün sonunda bir imza ya da bir parmak izi sisteme girilecek ve kontrol ettiği bütün dosyalara o imzayı ekleyecek. ancak o girilen parmak izinin fotokopi değil de asıl iz olduğu nasıl anlaşılır o kısmı çözemüyorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

o sirket sahibine e-imza'dan bahsedebilirsin hocam :) Daha önce önce calistigim firma döküman yönetim sistemleri üzerine ürün gelistiriyordu. Cok önemli evraklari biz elektronik olarak imzaliyorduk. Böylece dökümanin degistirilmediginin garantisi oluyor. Devlet daireleri bu yöntemi kullanarak dosyalari arsivliyorlar.

Hem office dökümanlari (word kesin ama excel'i hatirlamiyorum) hem de pdf leri dijital olarak imzaliyorduk. Pdf'i pdfa-1 formatina dönüstürüp daha sonra bir digital imza verme yetkisi olan firmaya dosyanin hashini gönderip dönen signature objecesini pdf'e gömüyorduk. Böylece dosya dijital olarak imzalaniyordu. Bu imza yetkisi olan firma acrobat reader ile anlasmali oluyor.

o listeye buradan erisebiirsin https://helpx.adobe.com/acrobat/kb/approved-trust-list1.html (maalesef türkiye'den hic bir firmanin yetkisi yok). Ben hem QuoVadis hem de Swisscom kullandim.

Quovadis sana bir dongle veriyor ve bu dongle'da private key oluyor. Bu private key ile imzalayabiliyorsun.. Ayrica cloud cözümleri var. Swisscom ise sadece cloud cözümüyle calisiyor. Iki firma da güvenli olarak calisiyor. Isvicre'de veri güvenligi cok önemli o yüzden her seyi mümkün mertebe kendi bilgisayarinda yapiyorsun. Dökümanin hash'ini hesapliyorsun ve bunlarin server'ina yolluyorsun, serverda cevap olarak bir signature objesi veriyor. Onu dökümana ekliyorsun..

Yok bu sirket sahibi böyle dijital imza olayi vs istemiyor diyorsan baska bir yol daha var. iText ile resim ekleyebiliyorsun imza gibi. Ben firmanin logolarini ekliyordum, o logoya tiklayinca imza bilgileri cikiyor. Patron da kendi imzasini yüksek kalitede tarattirip pdf'e o sekilde gömebilir. Arkaplaninda dijital imza olmasi gerekmiyor. Kisacasi itext ile yapilabilir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

o sirket sahibine e-imza'dan bahsedebilirsin hocam :) Daha önce önce calistigim firma döküman yönetim sistemleri üzerine ürün gelistiriyordu. Cok önemli evraklari biz elektronik olarak imzaliyorduk. Böylece dökümanin degistirilmediginin garantisi oluyor. Devlet daireleri bu yöntemi kullanarak dosyalari arsivliyorlar.

Hem office dökümanlari (word kesin ama excel'i hatirlamiyorum) hem de pdf leri dijital olarak imzaliyorduk. Pdf'i pdfa-1 formatina dönüstürüp daha sonra bir digital imza verme yetkisi olan firmaya dosyanin hashini gönderip dönen signature objecesini pdf'e gömüyorduk. Böylece dosya dijital olarak imzalaniyordu. Bu imza yetkisi olan firma acrobat reader ile anlasmali oluyor.

o listeye buradan erisebiirsin https://helpx.adobe.com/acrobat/kb/approved-trust-list1.html (maalesef türkiye'den hic bir firmanin yetkisi yok). Ben hem QuoVadis hem de Swisscom kullandim.

Quovadis sana bir dongle veriyor ve bu dongle'da private key oluyor. Bu private key ile imzalayabiliyorsun.. Ayrica cloud cözümleri var. Swisscom ise sadece cloud cözümüyle calisiyor. Iki firma da güvenli olarak calisiyor. Isvicre'de veri güvenligi cok önemli o yüzden her seyi mümkün mertebe kendi bilgisayarinda yapiyorsun. Dökümanin hash'ini hesapliyorsun ve bunlarin server'ina yolluyorsun, serverda cevap olarak bir signature objesi veriyor. Onu dökümana ekliyorsun..

Yok bu sirket sahibi böyle dijital imza olayi vs istemiyor diyorsan baska bir yol daha var. iText ile resim ekleyebiliyorsun imza gibi. Ben firmanin logolarini ekliyordum, o logoya tiklayinca imza bilgileri cikiyor. Patron da kendi imzasini yüksek kalitede tarattirip pdf'e o sekilde gömebilir. Arkaplaninda dijital imza olmasi gerekmiyor. Kisacasi itext ile yapilabilir

Tesekkurler hocam. yarın adamla bi konuşayım. ilki daha sıcak gelirse seni özelden rahatsız edeceğim çok ufak. hayırlı geceler :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

e-imza muhabbeti işini görmüyor mu 

düzenleme: zaten yazılmış 

GusFring tarafından 19/Ara/19 16:37 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    Mutubilir bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Tesekkurler hocam. yarın adamla bi konuşayım. ilki daha sıcak gelirse seni özelden rahatsız edeceğim çok ufak. hayırlı geceler :)

Aynen e imza daha mantıklı olur

Yönetici gözle hızlıca kontrol eder onaylar

Sekreter de e imzalarını bilgisayar ortamında atar

aslında böylece evraklarınızı dijital arşivede hazırlamış olursunuz

İlla ki adobe nin listesinden bi tane kullanmak zorunda değilsiniz biz şirkette e tugra kullanıyoruz bütün rezmi evraklarda kullanıyoruz 

Konu ile ilgili destek istersen banada ulaşabilirsin

Toplam Hit: 1106 Toplam Mesaj: 7
parmak izi