folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Pascal Dahileri Bi Bakın

Pascal Dahileri Bi Bakın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReaL_isT
    ReaL_isT's avatar
    Erkek

Arkadaşlar biliyorum Pascal çok fazla kullanılmayan bi dil ama yinede ben pascal la uğraşmayı seviyorum :) ve sizden pascal hakkındaki bazı sorularıma cevap bekliyorum.

1-) En çok kullandığınız yada en iyi pascal derleyicisi hangisi? {Bu soru önemli bi sürü pascal derleyicisi var.En cok Borland ın ki kullanılıyo ama belki daha iyileride vardır zira bazı derleyicilerin Delphi 5 kodlarınıda derleyebildiğini duydum ayrıca bazı derleyiciler SQL ve CGI i destekliyomuş}

2-) Pascal da ses kartını kullanarak ses cıkartabilirmiyiz.{Mutlaka bunu yapabiliriz ama bunu yapmak için illa ASM mi bilmek gerekiyo merak ediyorum doğrusu}

3-)Graph ünitesinde cözünürlüğü nasıl değiştiriyoruz ve en çok kullanılan 3d engine hangisi?

4-)Pascalda çok uç programlar (gelişmiş) yapmaya çalışmak bi saçmalıkmı? Yoksa Uğraşmaya deyermi? Diğer programlama dillerinde yapamayıpta Pascalda yapılabililen bişiler varmı?

Sorularımın biraz uç sorular olduğunun farkındayım ama PRO arkadaşlardan ve bilgisayar kurtlarından yardımınızı bekliyorum

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Pascal biraz zamanı geçmiş bi dil olmakla birlikte Delphi dilinin atasıdır. Bence Delphiye girismen cok daha ii olur, eksigi yok fazlasi vardır ve pascalda calistirdiin cogu kodu kolayca calistirirsin.

Yinede pascalla ilgili sorularini cewapliiim

En iyi pascal derleyicisi sanırım Borlandın turbo pascal 7.

Pascal ile yapabileceklerin hayal gücün ile sınırlı, SQL ve CGI yi exe yapan hemen hemen her dil ile yapabilirsin.fakat pascal sana mesela isapi fln konusunda bi kolaylık sunmaz. oturur kasarsın.

Elbetteki ses çıkarmak için asm fln kasmana gerek yok (eger dos ustunde calisan düsündüümden daha da eski bi pascal compiler ile kendini yiyip bitirmiosan) Pascalda uç programlar yapmak saçmalık değil eger seni eglendiriosa yap. ama amacin kendini eglendirmekten cok kullanilabilir bişe elde etmekse pascal klasorunu sec shift+delete tus kombinasyonunu kullan.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Desert-Tiger
    Desert-Tiger's avatar
    Erkek
    pascalda exploitt bile yazılır ama önemli olan denklemi kurmaktır mantığı kurabiliyorsan yaparsın
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CodE
    CodE's avatar
    Erkek

Eger programlama İşine Başlıyacaksak , Bence Bu işe pascalDan Başlamamız Lazım  

programlama Dillerin atasıdır :) , Bazıları direk c++ Diline atlar , Ama String Gibi özelliklerde

Takılırlar , Ve pascala Geri dönerler , Bence Basamak Basamak tırmanmak daha iyi dir :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thunder_tr
    thunder_tr's avatar
    Erkek

1- Borland Turbo Pascal 7,0 en iyisi bence

2-Ses Kartını bilmiyorum ama pc nin kendi hoparlöründen ses çıkarabilirsin sound(1000);delay(1000);nosound; gibi mesela

3-)Bu sorun içinse kitaba bakmam lazım çözünürlükleri değiştirebiliyorsun.

4-)bence pascal deilde c/c++ falan kullan yada pascal biliyorsan delphiye uç derim :) ben öyle yapacam şahsen

ayrıca bunları cevaplamak için kurt olmaya gerek yok :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LinkinMeTiN
    LinkinMeTiN's avatar
    Erkek
    en güzeLi QBaSic :D  .ohh raprahat gözLerini Ağrıtcak ı$ık yOk :))
Toplam Hit: 2174 Toplam Mesaj: 6