folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder PC'de Çözemediğim Bir Sorun. (Yardım Lazım)

PC'de Çözemediğim Bir Sorun. (Yardım Lazım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek

beyler selam, 3 gün önce normal bir şekilde pcyi kullanırken, bekleme moduna geçti sonra yeniden başladı masaüstü bilgisayarım.

Ardından ekran kartı iptal, aygıt yöneticisinden baktığımda 43 hata kodu veriyor, düzgün çalışmıyor diyor, ve ekran küçüldü kenarları siyah kaldı, en son driver kaynaklı ve bu işi çözemedim format atayım dedim (otomatik driver güncelledi çöktü diye) anakart marka logosunun olduğu bios ekranında dahi durum böyle %20 oranında küçülmüş, fotoğrafını çektim

http://imgim.com/4995inciy2648934.jpeg - normalde ekranın büyüklüğü Hi Level'in son L'sinin biraz sağında.

İkinci olarak ekranda kırmızı noktalar çizgiler var, mouseu üzerine getirince kayboluyor onun da görüntüsü bu- http://imgim.com/3771incim9810443.jpeg

Aygıt yöneticisinde şu ünlemli şekilde ekran kartının ismi yazıyor Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) şeklinde bir uyarı var. Monitörü dvi to hdmi şeklinde hdmi kablo ile kullanıyorum zotac gtx 465 ekran kartım var, monitörü televizyon olarak kullandığım zaman da oluyor, yani mini uydu alıcısına bağladığımda problemsiz çalışıyor, ekran kartını açtım şişme sönme var mı diye onu da göremedim kapattım.

Ne önerirsiniz? Acil yardım lazım.

Hoop.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Aynı sorun bende de oldu . Bu LED ekranların bi pili mi aydnlatıcısı mı ne var onun ömrü bitiyormuş o yüzden böyle oluyor dediler bana. Tamirciye götürdüğümde Bunu yaptıracağına yeni bi tane al dediler aldım düzeldi. Ekranı sizde başka bir monitöre bağlayıp deneyin şayet böyle bi sıkıntı yoksa sizin de monitör de sıkıntı var hocam

EDİT : Markası bile aynı benim Ekran ile :D Evdeki Bence Ekrandan kaynaklı ekran kartında falan sorun yoktur

MhmdAlmz tarafından 31/Mar/16 21:44 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek

Hacim monitoru alali 6 ay oldu, arada televizyon olarak da kullanmam boyle bir probleme yol acar mi?

Hoop.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hiç bilgim yok hocam donanım bilgim 0.1 :/ Donanımcı arkadaşlar vardır eminim. Onlara sormak lazım ama siz gene bi arkadaşa falan kasayı götürüp deneyin denemekte fayda var 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek

Monitörümü laptopta denedim görüntüde problem yok, ya driverdan ya da ekran kartından kaynaklanıyor :/

Hoop.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

"Geçmiş olsun" .  Demekten başka yapacak birşey yok :) belki donanım bilgisine sahip mürit vardır 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SwateR
    SwateR's avatar
    Erkek

Monitördeki çizgiler ekran kartı sorunundan oluyor. Ya gitmiş ya da gidici. O anda elektrik dalgalanması, voltaj yükselmesi vb olduysa bozulmuş olabilir. Temiz bir formatla düzelmezse  sana masraf çıkacak gibi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam on-borad ise bir grafik karti dene.

Safe modda dene bakalim ne yapacak

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam Aygıt Yöneticisi bile "Ekran Kartı Sürücüsü" ikazı vermiş, altını kazıp başka bir şeyi aramanın anlamı yok şu an için.

Sizin yapacağınız ilk şey, ekran kartınızın marka modeline ait firmanın kendi sitesinden sürücü indirip kurmaktır. Bunu yapmadan önce mevcut kurulmuş bir ekran kartı sürücüsü var ise kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından indireceğiniz yeni sürücüyü yükleyebilirsiniz. Burada dikkat edilebilecek bir husus daha var, özellikle nVidia'nın son sürücü versiyonları bazen sorunlu olabiliyor. Bu nedenle yeni sürücüyü yüklediğinizde bu veya farklı bir sorun ile karşılaşırsanız yine aynı şekilde kaldırın, yeniden başlatın ve bir ya da 2 önceki versiyonu deneyin.

Bilgisayarınızın ekranınızın monitörü kaplamamasının iki sebebi olur. Biri yukarıda belirttiğim yazılımsal sorundur. Düzgün bir ekran kartı sürücüsü yüklediğinizde kendi programı da yüklenecektir. Böylece ekranın boyutunu, çözünürlüğünü ve renk derinliği gibi ayarlarını kendiniz seçebilirsiniz. Bir diğer sebep ise monitörünüzün üzerindeki tuşlar ile yapılan ayarlamalardır. Menü her monitöre göre farklı oluyor ama menüyü açıp kurcalarsanız neyi nasıl ayarlayacağınızı aşağı yukarı çözersiniz diye düşünüyorum.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
Toplam Hit: 1001 Toplam Mesaj: 9
ekran kartı problemi