folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP - Birden Çok Kullanıcının Anlık Olarak Duzenledıgı Tablo

PHP - Birden Çok Kullanıcının Anlık Olarak Duzenledıgı Tablo

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

merhaba

aşagıdakı sekıldekı gıbı olan bır mysql tablom var

bu tabloada giriş yapan kullanacıların anlık olarak verılerı gormesını ve degıstırmesını ıstyoruz.veriler anlık olarak goruntulenıp degıstırılecegı ıcın bıraz yabancı kaldım herhalde socket.io kullanıcaz bu işlem için ama aklıma keyword bıle gelmedı arama yapmak ıcın yardımcı olabıleceklere sımdıdıen tesekkurler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Datagrid ile verileri gosterirsiniz. Anlık olması konusunda mecburen js kullanacaksınız. Ya belirli aralıklarla arka planda request atıp değişiklik varsa dom güncelleyecek js kodlar yazacaksınız ya da bunu yapan hazır yapıları kullanacaksınız. Bunun için nette paketler var hocam. 

Mesela vue.js ile ilgili aşağıdaki paketi birkaç yerde tavsiye eden gormüştüm. Bir incele istersen => https://github.com/pmbanugo/realtime-datatable-vue 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

saol hocam bunu incelicem

ama anladıgım kadaıryla bu ıslemler ıcın php kullanılmıyor sadace js kullanıyolar

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

php ile nasil realtime calismayi dusunuyorsun ki? swoole falan mi kuracaksin

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    lazz bunu yazdı

saol hocam bunu incelicem

ama anladıgım kadaıryla bu ıslemler ıcın php kullanılmıyor sadace js kullanıyolar

Eğer node js gibi server side bir js kullanmayacaksan arka planda yine php kullanırsın hocam. 

Js onceden client side çalışıyordu sadece. Şimdi artık yeni teknolojiler ile server tarafında da kullanabiliyorsun.

Real time datatable kullanırken arka planda sürekli bir sorgu işlemi olduğu için vue.js daha uygun olacaktır sanırım. Sürekli sorgu atmadan php ile bunu yapamazsın. Bende yeni yeni oğreniyorum vue olayını ondan bunu tavsiye ettim. 

Tabii pure js ile kendinde yapabilirsin bu sistemi. Fakat her defasında dom güncellemek zorunda kalırsın. Vue.js eğer veritabanı ile dom da gorünen veriler arasında fark vars dom güncelliyor yoksa güncellemiyor.

coder2 tarafından 24/Mar/19 17:52 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Sayfayi yukledim (first load)

Beni baglaniyor yazisi karsiladi.

Socket servera baglandigim kesinlesince server, client'e json data yolladi. Client tarafinda parse ettin bunu. (Verileri aldim)

Herhangi birinin uzerine cift tikladim, servera socket araciligiyla mesaj gitti, server arrayi guncelleyip tum clientlere kilitlenen sutunlari gonderdi o sutun herkeste bloke oldu.

Duzenlememi bitirdim, enter'a bastim. (Ya da keypress yapiyorken anlik guncellersin zevkine kalmis). Ben server'a server ben haric tum clientlara yeni datayi gonderdi.

Buna vuejs'ten ziyade angular daha uygun gibi sanki. Tam bu tarz islere gore terimler ogrenmis olursun hocam.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Biliyorsunuzdur google tablolarla ile ortak çalışma ekleyince aynı anda kişiler verileri görüp değiştirebiliyorlar, o yüzden php ile bunu birleştirmek daha hızlı bir çözüm olmaz mı zira google tablo nun tüm nimetlerinden de faydalanabilirsiniz.

https://developers.google.com/sheets/api/quickstart/php 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

anlık güncellenmenin önemine göre sorununu sadece php ile çözebileceğin farklı fikirler de üretilebilir. örneğin listenin güncelliği aşırı kritik değilse sorgu sonuçlarını json olarak önbellekleyebilirsin. listelerken önbellek dosyan varsa onu çekersin. listeleme yaptığın sayfandan da örneğin 3-5 saniyede refresh attırırsın. insert, delete ya da update işlemlerinde önbellek dosyanı yeniden oluşturursun. datatables.net eklentisi oldukça hoş; tavsiye ederim.

..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

guncellık onemlı hocam

bu işi gene vue kullanarak yapıcam herhalde veya angulara bakıcam

angularda bu tarz bır ornek bulabılırsem cok guzel olucak

google tablaloları bılıyorum hocam ama kendı sunucumuzda ve ozellestırelebılır olması gerekıyor

hepınıze cvplarınızdan dolayı tesekkur ederım

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

Nodej ile olur, vue js ilede olur büyük ihitmal bir çok şeyle olur ama sürekli anlık döngü varsa google ın hizmeti olan firebase ile çok çok daha harika olur. Entegreside kolay. 

Araştır biraz ancak bi panel felan olacaksa yine php ye yada diğerlerine ihtiyacın olacak.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    Erdem bunu yazdı

Nodej ile olur, vue js ilede olur büyük ihitmal bir çok şeyle olur ama sürekli anlık döngü varsa google ın hizmeti olan firebase ile çok çok daha harika olur. Entegreside kolay. 

Araştır biraz ancak bi panel felan olacaksa yine php ye yada diğerlerine ihtiyacın olacak.

Firebase ile ufak birkaç denemem oldu. Gerçekten mükemmel bir teknoloji. Adını duyduğum halde hiç bakmamıştım, büyük hata yapmışım.

Real-time bir tablo üzerinde işlem için Erdem hocamın dediği gibi firebase harika bir seçenek. Tavsiye mi bende firebase olarak güncelliyorum.

Toplam Hit: 1782 Toplam Mesaj: 11
php socket.io tablo