folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP Bir Ürünü Birden Çok Kategoride Gösterme

PHP Bir Ürünü Birden Çok Kategoride Gösterme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    sokoban bunu yazdı
    wert bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı
    wert bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı
    wert bunu yazdı
    Cosmic bunu yazdı

hayır join ile tek sorguda halledilir o düzenden sonra

joini bilmiyorum işte :D ufak bir açıklama yapılabilirmi :D

Hocam hem join bilmiyorum diyorsun hem tablo birleştirme yapılmayacak diyorsun :D neye göre iddia ediyorsun bunu ? Şaka mısınız kardeşim.

hacı ben demedimki tablo birleştirme olamayacak diye aklıma bir yol geldi onu söyledim

Sorgu içinde sorgu olacak sanırım demişsin , ben de hayır tablo birleştirme olacak demişim (bunu diyerek sorgu içinde sorgu mantığını ekarte etmiş oluyorum zaten ) , sonra sen genede sorgu içinde sorguyu anlatmışın :D neyse hocam mühim değil de yanlış bilgi verilmesin öyle sorgu içinde sorgu yapmakla işin içinden çıkılmaz 4 tane tablo varsa 4 tane ayrı while mı açacan sonsuza doğru uzar o program :D 

joini nasıl kullanıyoruz

http://blog.mustafakirimli.com/mysql-join-left-right-inner-cross-kullanimi-ve-ornekleri/836

sağol bakıyorum hemen :D

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

kategori Tablosu
    -----
    kat_id
    kat_ad

urun Tablosu
    ------
    urun_id
    vs. vs.

kat_urun Tablosu
    ------
    kat_id
    urun_id

şimdi ürün eklerken bir checkbox koyacaksın ve kategorileri seçecek adam daha sonra onları döngüyle kat_urun tablosuna ekleteceksin 

kategoriye göre ürün çekerkende(örn kategori id= 15 olsun)

SELECT * FROM urunler u LEFT JOIN kat_urun k2u ON (u.urun_id=k2u.urun_id) where k2u.kat_id='15' GROUP BY u.urun_id ORDER BY u.urun_id DESC

benzer yöntemle bir ürüne ait kategorileride getirebilirsin. burda yaptığımız şey urun tablosundaki urun_id ler ile kat_urun tablosundaki urun_id leri left join ile birleştirmek oldu. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Clickanddie
    Clickanddie's avatar
    Erkek
    Keyr00t bunu yazdı

kategori Tablosu
    -----
    kat_id
    kat_ad

urun Tablosu
    ------
    urun_id
    vs. vs.

kat_urun Tablosu
    ------
    kat_id
    urun_id

şimdi ürün eklerken bir checkbox koyacaksın ve kategorileri seçecek adam daha sonra onları döngüyle kat_urun tablosuna ekleteceksin 

kategoriye göre ürün çekerkende(örn kategori id= 15 olsun)

SELECT * FROM urunler u LEFT JOIN kat_urun k2u ON (u.urun_id=k2u.urun_id) where k2u.kat_id='15' GROUP BY u.urun_id ORDER BY u.urun_id DESC

benzer yöntemle bir ürüne ait kategorileride getirebilirsin. burda yaptığımız şey urun tablosundaki urun_id ler ile kat_urun tablosundaki urun_id leri left join ile birleştirmek oldu. 

Hocam INNER JOIN KUllanmak daha mantıklı olmaz mı burada solaki tablo da olupta sağdakinde olmazsa boş döngü çevirecek anladığım kadarıyla ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Clickanddie
    Clickanddie's avatar
    Erkek

ya arkadaşlar becerdim ürünü ekleyebiliyorum da. Şöyle bir sorun çıktı ortaya : 

ürünü çekiyorum göstereceğim kategorileri işaretlenmiş yani checked lı checkbox larla çekiyorum ancak geriye kalan kategoriler i nasıl çekicem devamına yani diyelim ki 

elma ürünü, yemekler, mutfak ve meyveler kategorisinde gösterilcek şekilde eklnmiş halde.

ben elma ürününü düzenlemek için bir form sayfasına çekiyorum işte 

ürün adı : elma

ürün başlığı: çok lezzetli

ürün kategorileri : (checked) yemekler, (checked) mutfak, (checked) meyveler,   .... işte sorun tam da burada geriye kalan kategorileri buraya çekicem de bütün kategoriler geliyor yani ben ürünü eklerken işaretlemediğim kategorileri işaretlediğim kategorilerin devamına eklemeliyim ki kafa karışıklığı olmasın... 

birde diyelimki becerdim yani işaretli olmayanları işaretlilerin devamına çekmeyi becerdim ama diğer bir sorun diyelim ki işte o işaretli gelen 3 kategoriye 2 kategori daha ekledim o zamanda kategori_urun ilişki tablosuna bunu nasıl işleyeceğim ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    Clickanddie bunu yazdı

ya arkadaşlar becerdim ürünü ekleyebiliyorum da. Şöyle bir sorun çıktı ortaya : 

ürünü çekiyorum göstereceğim kategorileri işaretlenmiş yani checked lı checkbox larla çekiyorum ancak geriye kalan kategoriler i nasıl çekicem devamına yani diyelim ki 

elma ürünü, yemekler, mutfak ve meyveler kategorisinde gösterilcek şekilde eklnmiş halde.

ben elma ürününü düzenlemek için bir form sayfasına çekiyorum işte 

ürün adı : elma

ürün başlığı: çok lezzetli

ürün kategorileri : (checked) yemekler, (checked) mutfak, (checked) meyveler,   .... işte sorun tam da burada geriye kalan kategorileri buraya çekicem de bütün kategoriler geliyor yani ben ürünü eklerken işaretlemediğim kategorileri işaretlediğim kategorilerin devamına eklemeliyim ki kafa karışıklığı olmasın... 

birde diyelimki becerdim yani işaretli olmayanları işaretlilerin devamına çekmeyi becerdim ama diğer bir sorun diyelim ki işte o işaretli gelen 3 kategoriye 2 kategori daha ekledim o zamanda kategori_urun ilişki tablosuna bunu nasıl işleyeceğim ?

İşaretlemediğin kategorileri checkbox olarak değilde selectbox olarak koy oradan bir kategori seçip dahil ettiğin zaman o ürüne onuda checkbox olarak göstertirsin.Aslında sen şu formunun bi SS'ini atsan daha kolay yardımcı olunur hocam :)

.
Toplam Hit: 3364 Toplam Mesaj: 26