folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Php/Laravel Bazı Sorularım

Php/Laravel Bazı Sorularım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

Herkese selam,

Temiz kod yazmakla ilgili birkaç sorum olacak.

Bildiğiniz gibi çoğu işlem controller'da yapılıyor delete, update vb. gel gelelim ben admin paneldeki controllerımdaki aynı kodu user tarafında da kullanmam gerekiyor bu da boşuna kod ısrafı oluyor diye düşünüp bir araştırma yaptım ve repository olayını buldum 2 aydır kullanıyorum çok memnunum.

https://github.com/andersao/l5-repository

Şimdi temiz kod açısından bir class'ta sizce en fazla kaç satır kod olmalı. Bir metod içerisinde en fazla kaç satır kod olmalı?

Edit: Aklıma geldikçe yazıyorum =

Performans açısından nelere dikkat etmeliyiz (laravel'de)

Aydınlatabilirseniz sevinirim?

arkinfes tarafından 15/Ara/20 01:28 tarihinde düzenlenmiştir

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

l5 tarihi eser oldu hojam

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    wh0 bunu yazdı

l5 tarihi eser oldu hojam

hocam paket l5 iken yazılmış ben l8'de kullanıyorum sıkıntı yaratmıyor.

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ucenmi
    ucenmi's avatar
    Erkek

solid prensipleri (solid principles) ve php psr standartlarına (https://www.php-fig.org/psr/) uyarsan baya temiz ve yeniden kullanılabilir classlar çıkarırsın ortaya. Birde bir işi çözerken tasarım desenlerine (design patterns) uygun kod yazdınmı türkiyede senior developer diye işe alırlar :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

ne kadar sallarsan salla dona düşer son damla. öncelikle arkadaşların bahsettiği gibi SOLID Principles önemli. Bunların en basit implementasyonu ve işini kolaylaştıracak kısmı 'S'ingle-responsibility principle. En azından buna dikkat ederek kod yazarasan service/repository/controller/view ayrımını göz önünde bulundurursan kodun temiz olur. Üstüne birde OOP gözeterek kodunu yazarsan tadından yenmez. Design pattern'lar zaten kod yazdıkça kullandığın, kodu geliştirdikçe "hah artık burada işler ters gidiyor, bi hal çaresine bakmam lazım" dediğin noktaya uygulayabileceğin birer şablon. Ayrıca web projelerinde performans konusunda dikkat etmen gerekenler genel olarak: N+1 sorgudan kaçınman, ORM kullanıyorsan oluşturduğu sorguları inceleyip saçma sapan birşey varsa düzeltmek, DB tarafında indexleri doğru attığından emin olman, front-end tarafında resources dosyalarını minify ettiğinden, resimleri compress ve boyutlarını resmi kullandığın yere ayarladığından emin olman gibi şeyler performansın %80'ini oluşturur. Geri kalan %20 için zaten olay özelinde bir durum vardır konu açarsın tartışırız (Örneğin: https://www.tahribat.com/forum/hacimli-tablolarda-offset-performans-sorunu-244959). 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

veriyi manipule eden sınıfları zaten modellerin içinde tutmuyor musun? sonra her taraftan çekersin bu sınıfı

eğer admin ve user tarafında aynı kodları kullanıyosan admin-user diye ayırma zaten, tek sınıfın olsun, onun içinde kullanıcının yetkisine göre işi yap

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Repository pattern ve action kullanımı kod tekrarının önüne geçecektir.

Performans olarak genelde hatalı sorgular (n+1 vs vs) performansı olumsuz etkiliyor. Debugbar ile sorgularınızı kontrol edebilirsiniz. Cache kullanımı da bence önemli.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Repository pattern ve action kullanımı kod tekrarının önüne geçecektir.

Performans olarak genelde hatalı sorgular (n+1 vs vs) performansı olumsuz etkiliyor. Debugbar ile sorgularınızı kontrol edebilirsiniz. Cache kullanımı da bence önemli.

Gerçekten debugbar bu konuda süper faydalı oluyor. Keşke zamanında .net de java da yazarkende böyle birşey olsaydı dedim (profiler bağlanıp bakıyorduk amele gibi). Ayrıca cache kullanacaksan invalidation stratejine dikkat etmende fayda var.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 2152 Toplam Mesaj: 8
php temiz kod laravel