folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP&Veritabanı Hakkında Küçük Bir Sorum Var

PHP&Veritabanı Hakkında Küçük Bir Sorum Var

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Veritabanı oluştururken nasıl bir yöntem izlemeliyim?

PHP ile programatik olarak mı veritabanı oluşturmak iyi bir yöntem yoksa

Haricen bir veritabanını oluşturup PHP ile buna erişim sağlamak mı daha iyi bir yöntem?

İkincisi sanki daha iyi bir yol. DB adminleri gerekli veritabanını oluşturup programcılara sadece erişim yetkilerini vermesi mantıklı değil mi? Bir veritabanında belki yüzlerce tablo olabilir. Programcıya sadece gerekli tabloyu verir falan.

Hem tasarım(db) ve programlama katmanları birbirinden ayrılıp modülerlik sağlanmış gibi oluyor.

Her zaman ikinci yöntemi kullansak başımız ağırır mı? Veya bu konuda bana verebileceğiniz tavsiye var mı?

Teşekkürler.

SkynetX tarafından 07/Haz/17 12:48 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Kullandığın frameworkun modellerine göre dbyi oluşturması en güzeli ve kolayı 

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

Hocam hiç framework kullanmadım daha o yüzden onların sistemi nasıl bilmiyorum ama bakacağım dediğin gibi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

Hocam hiç framework kullanmadım daha o yüzden onların sistemi nasıl bilmiyorum ama bakacağım dediğin gibi.

programatik dediğin ne hocam?

array misali falan mi?

benim bildiğim db dışarıda olur, kanca atarsin

end tarafından 07/Haz/17 13:36 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

up

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    SkynetX bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

programatik dediğin ne hocam?

array misali falan mi?

benim bildiğim db dışarıda olur, kanca atarsin

hocam örnek projeleri falan inceliyorum. Adam veritabanını PHP betiği içinde yapmış ve her seferinde bir kontrol yapısına giriyor. Veritabanı varsa işlem yapıyor yoksa kendisi oluşturuyor falan.

Bu bana pek verimli bir yöntemmiş gibi gelmedi. Ne gereği var ki boş yere bir kontrol döngüsüne girip zaman harcıyorsun?

Senin dediğin gibi DB ye haricen erişim sağlamak daha iyi bir yol gibi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Sonuçta veritabanını bir defa oluşturup üzerinde php ile işlem yapıyorsun doğal olarak sql ile db oluşturup bağlanır kullanırsın bu bireysel çalışmaların için daha makuldur. Grup çalışmasıysa zaten ya sql kodlar paylaşılır ya da framework vs da migration kullanırsınız. 

Sonuç olarak sql ile oluşturup bağlan kullanmak daha iyidir. Ayrıca php de belirli bir seviyeye geldiysen (mid-level dedikleri) framework a geçmeni tavsiye ederim, pişman olmazsın :)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Veritabanı oluşturmadan kastın ne hocam? Konuyu pek anlamadım. Remote bir vt ye bağlantı gerçekleştirip sorgu yazmaktan mı bahsediyorsun? Yoksa her kullanıcıya  özel vt oluşturmaktan mı? 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

1- ) Arkadaşın bahsetmek istediği Veritabanı oluşturmak için kullanılan kodların php betiği içinde olması.

Örnek 

<?php

cur.execute("CREATE TABLE amınakoyim( id primary_key , name varchar(50) ")

?>

gibi  ama bunu verimli olarak görmüyor.

Onun yerine db adminler oluştursun gibisinden birşey diyor :D 

@SkynetX php de var mı bilmiyorum ama sqlalchemy vs yardımı ile ayırıp örnek vermek gerekirse install klasöründe bu katmanları ayırırsın script kurulduktan sonra da silersin.

Toplam Hit: 949 Toplam Mesaj: 9
php database veritabanı